Flis analizuje wyniki i stawia diagnozę: w drugiej turze Komorowski może przegrać z Dudą. Wybory to jednak nie dożynki

Bronisław Komorowski może przegrać w drugiej turze wyborów prezydenckich z Andrzejem Dudą - wynika z prognozy dr. Jarosława Flisa z UJ. ?Zbliżające się wybory nie będą spacerkiem, oj nie? - zauważa politolog, komentując zaskakujące wyniki swej analizy.
"Medialna i polityczna baza urzędującego prezydenta zaczyna się chyba powoli orientować, że zbliżające się wybory nie będą spacerkiem, oj nie" - pisze dr Jarosław Flis, politolog z UJ, na swoim blogu w serwisie Salon24.

Dudzie rośnie, Komorowskiemu wręcz przeciwnie

Politolog zrekonstruował wynik wyborów prezydenckich z 2010 roku, badając przepływy elektoratów po ich pierwszej turze. Wówczas większość wyborców SLD poparła Bronisława Komorowskiego, a większość sympatyków PSL - Jarosława Kaczyńskiego. Flis zauważa, że struktura elektoratu w drugiej turze wyborów odpowiada wynikom wyborów do sejmików wojewódzkich z 2010 roku.

Na tej podstawie Flis postanowił przewidzieć strukturę elektoratów tegorocznych wyborów prezydenckich, jeśli starliby się w niej Komorowski i Andrzej Duda z PiS. Okazuje się, że elektorat liberalny (popierający Komorowskiego) stopniał dość znacznie - z 46,4 proc do nieco ponad 40 proc. Tymczasem elektorat socjalny (stronnicy Dudy) wzrósł z 39 proc. do 44,4 proc. Oznacza to, że oba stronnictwa niemal zamieniły się miejscami. Wyprowadzając z tego wyniki wyborów prezydenckich, zdaniem Flisa Komorowski może liczyć na 45,7 proc. poparcia, zaś Duda na 53,5 proc.

PiS ma sondaż, w którym Duda wchodzi do drugiej tury >>>

"Takie wyliczenie pokazuje, że urzędujący prezydent to ma tak jakby całkiem pod górkę. Na razie chyba niewiele wskazuje, by brał to sobie do serca" - konstatuje politolog. Flis przyznaje, że jako urzędująca głowa państwa Komorowski ma wciąż wiele atutów, jednak musi mieć pomysł, jak je wykorzystać. "Wybory to jednak nie dożynki i nie da się wszystkiego tak wyreżyserować, by prezydentowi było miło" - kwituje politolog.

Więcej na blogu Jarosława Flisa >>>

W pierwotnej wersji tekstu napisaliśmy "w drugiej turze Komorowski przegra z Dudą". Skontaktował się z nami dr Flis prosząc o złagodzenie tego twierdzenia. Politolog przekonywał, że nie sformułował tezy o zwycięstwie Dudy w wyborach. Swoje zastrzeżenia rozwinął na blogu. "Zauważenie przesunięcia bazy wyborczej głównych kandydatów nie jest jeszcze prognozą wyborczą. (...) Na stale powracające dziennikarskie pytania - kto wygra wybory? -nieodmiennie powtarzam, że wróżbiarstwem się nie zajmuję" - pisze dr Flis.

Za nadinterpretację wyników analizy czytelników i dr. Flisa przepraszamy.


Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (341)
Flis analizuje wyniki i stawia diagnozę: w drugiej turze Komorowski może przegrać z Dudą. Wybory to jednak nie dożynki
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 827 razy 343

  Pan profesor Flis...mówi o marzeniach sennych Kartofliska... jako klon innych profesorów...Glińskiego, Pawłowicz, Zybertowicza...

 • gspotsamurai

  Oceniono 587 razy 335

  Flis nie wziął pod uwagę efektu głosowania na mniejsze zło. Wielu, których razi populizm PiSu pofatyguje się do urn jeśli Duda przejdzie do drugiej tury.

 • kptk

  Oceniono 422 razy 282

  salon24 nie takie "złote myśli" już publikował

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 407 razy 219

  Panie Flis,kłamstwo powtarzane do upadłego
  nie stworzy prawdy.
  Któś już tak robił,
  przypomni Pan ,kto?

 • harimau666

  Oceniono 310 razy 196

  89% Polaków wyraziło poparcie dla konwewncji anty-przemocowej a prokościelne kandydaty już ogłaszają,że jej nie podpiszą a nawet będą uwalać na rozkaz watykańskiego okupanta in vitro - co jest ewidentnie działaniem przeciwko demokratycznemu państwu ...
  społeczeństwu łeb pęknie od wyboru między bardziej czy mniej gó...anym strażnikiem żyrandola...
  niedługo nie będzieta musieli nawet głosować Polaczki bo pasy cnoty dostaniecie z dobrodziejstwem ustawy kartoflano - watykańskiego rządu ...:)

 • 39marpik

  Oceniono 326 razy 188

  Myślę że po wyborach profesor zmieni zawód i zajmie się wypasem baranów na hali.

 • naskalny

  Oceniono 175 razy 151

  Zdawałoby się, że ćwierć wieku wolnych wyborów powinno nauczyć Polaków trzeźwej oceny obietnic wyborczych. A z nami jak z dziećmi - potoki fantazyjnych obiecanek i naród głupi wszystko kupi.
  Spójrzmy raczej na kandydatów od strony - ile zła mogą przyczynić Polsce u nas i zagranicą.

 • najdul6

  Oceniono 250 razy 128

  a jaki PiS-owski pies powie że duda przegra ???

 • pakulec

  Oceniono 234 razy 126

  kolejny "niezależny" socjolog podobny do Staniszkis, Zybertowicza i Migalskiego. I kolejna przykład jak chciejstwo przysłania zdrowy rozsądek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX