Waszczykowski: "PSL to partia skrajnie prorosyjska". Smolar: "To nie zaskakuje"

Adam Jarubas przeprasza Viktora Orbana za złe przyjęcie w Warszawie. A już wcześniej PSL nie chciał konfrontacji z Rosją. - PSL to partia skrajnie prorosyjska - grzmiał w Poranku Radia TOK FM Witold Waszczykowski z PiS. Jeszcze cieplej o Putinie mówi SLD. - To, co dziś robi Miller, jest zaskakujące - dziwił się Aleksander Smolar, szef Fundacji Batorego.
"Powoli wyrasta w Polsce coś na kształt 'rosyjskiej partii wpływu'" - pisze w "Gazecie Wyborczej" Agata Nowakowska. Najpierw Magdalena Ogórek z SLD mówiła o dzwonieniu do Władimira Putina i "normalizacji stosunków z Rosją". Teraz Adam Jarubas z PSL broni Viktora Orbana, który niedawno gościł w Budapeszcie rosyjskiego przywódcę, zaraz po złamaniu rozejmu we wschodniej Ukrainie.

"PSL żyje mitem"

Kandydatowi PSL nie podoba się, że premier Ewa Kopacz ostro potraktowała Orbana podczas spotkania w Warszawie. Zdaniem Jarubasa odwracanie się od Węgier wpycha je w objęcia Rosji. - PSL to partia skrajnie prorosyjska, która widzi tylko chęć sprzedaży cebuli i górki świńskie - grzmiał w Poranku Radia TOK FM Witold Waszczykowski z PiS, były wiceszef dyplomacji. - PSL za nic ma geopolitykę i bezpieczeństwo kraju. Ci ludzie żyją mitem, że gdybyśmy żyli dobrze z Rosjanami, tobyśmy żyli jak pączki w maśle. Więc odpowiadam PSL - nasza chata nie jest z kraja - mówił.

- Ten rząd próbował już wycofać się z polityki wschodniej. Sikorski mówił o końcu polityki jagiellońskiej, ale natknął się na minę rosyjską. Miedwiediew chciał dowodów miłości, koncesji w Orlenie, Lotosie, Azotach. I nagle przejrzano na oczy - wskazywał.

"Pohukiwanie, pokrzykiwanie jest dziwaczne"

Po chwili Waszczykowski złagodził ton i sam stanął w obronie Orbana. - Rzeczywiście, niepotrzebnie Orban został potraktowany w ten sposób - przyznał. - Protokół dyplomatyczny daje duży wachlarz możliwości wyrażenia negatywnej opinii o polityce jakiegoś kraju i nie musi to być sposób, w jaki zrobiła to Kopacz - zaznaczył.

Według polityka PiS można było po prostu nie przyjmować Orbana oficjalnie i w błysku fleszów. Wystarczyłoby, by w kuluarach spotkał się z nim wicepremier. Sygnał byłby czytelny. - A pohukiwanie, pokrzykiwanie na lidera zaprzyjaźnionego jednak państwa, mającego legitymację do sprawowania rządów, jest dziwaczne - zaznaczył Waszczykowski.

Bijmy się we własne piersi

- To nie Orban zerwał solidarność europejską wobec Rosji - stwierdził wreszcie Waszczykowski. I zaznaczył, że należy bić się we własne piersi. - Po wojnie rosyjsko-gruzińskiej Siergiej Ławrow został zaproszony do Polski. Tu w Polsce Ławrow miał możliwość, by napyskować na Gruzję, NATO, cały Zachód. A kto budował broń dla Rosjan? Francuzi. Kto próbował zbudować ośrodek dowodzenia pod Moskwą? Niemcy. Kto zbudował gazociąg pozwalający nas szantażować? Niemcy. Kto przyjmował Putina na bunga bunga? Berlusconi. W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej Putina przyjęli Austriacy. Mimo sankcji politycy rosyjscy przyjeżdżają do Paryża - wyliczał gość Poranka Radia TOK FM.

Waszczykowski podkreślił, że Orban w istocie był pozostawiony sam sobie przez Europę. - Osamotniony lider szuka możliwości przeżycia, co jest zrozumiałe. Ale nie oznacza to, że to akceptujemy. Zaraz wylatuję do Bratysławy, spotykamy się w Grupie Wyszehradzkiej i też będę rozmawiał z Węgrami. Powiem im, że łamanie solidarności jest niedobre dla bezpieczeństwa regionu - stwierdził.

"To, co dziś robi Miller, jest zaskakujące"

Prorosyjskie akcenty w przekazie SLD i PSL nie zaskakują prof. Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji Batorego. - Jak się prześledzi politykę zagraniczną, o ile PSL ją miał, ten element występował zawsze. Ze względu na interesy gospodarcze wyborców PSL, to nie zaskakuje - wskazywał w Poranku Radia TOK FM. Smolar tłumaczył, że wieś została mocno ugodzona przez dyskryminacyjną politykę Moskwy i nie zależy jej na dalszej konfrontacji. Stąd stanowisko ludowców.

- Bardziej interesujący jest przypadek SLD - przyznał Smolar. - Przypomnijmy sobie pierwsze lata po okresie wahań, kiedy partia postpezetpeerowska akceptowała Unię Europejską, ale odrzucała NATO. Dopiero dochodząc do władzy, w ciągu tygodnia w SLD postawili na NATO - wyjaśniał szef Fundacji Batorego.

- To, co dziś robi Miller, jest zaskakujące. To odejście od tego okresu i powrót do klientelistycznej w stosunku do Moskwy postawy. Tu chodzi o starych wyborców, którzy zachowali sentyment do PRL i ZSRR. Ale to także stawianie na możliwego mocodawcę. Moskwa finansuje dziś wiele grup w Europie Zachodniej. Tyle że o ile kiedyś ZSRR finansował partie komunistyczne, to dziś skrajną prawicę. SLD bym nie zaliczył do skrajnej prawicy. To interesujący przypadek, ale i ostrzeżenie... - zakończył Smolar.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Waszczykowski: "PSL to partia skrajnie prorosyjska". Smolar: "To nie zaskakuje"
Zaloguj się
 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 81 razy 53

  Jakim cudem pajac Waszczykowski znalazł się onegdaj w dyplomacji ?

 • demolka666

  Oceniono 49 razy 31

  niejaki wawszczykowski, pseudo "nie zabijajcie nas" :) oskarża o prorosyjskość psl... a nawet nie zająknie się o tym, że pisobolszewia działała w interesie ruskich (czyli im gorzej w naszym kraju tym lepiej dla ruskich) jakby im za to płacili :)

 • harimau666

  Oceniono 55 razy 31

  ale to przecież Kaczyńscy mają rosyjskie korzenie,panie Waszczykowski...
  pod latarnią najciemniej psze pana czopka.

 • emerytgw

  Oceniono 37 razy 23

  kto zaprasza takiego pis-kundla prezesa. Ta miernota polityczna bełkoce o polityce zagranicznej naszego rządu i prezydenta; suflowany przez schowanego Kaczyńskiego opowiada bzdury.

 • krukpl

  Oceniono 16 razy 14

  Przypomnę nie tylko PSL jest jeszcze SLD i Prawica w końcu ich guru Roman Dmowski był sympatykiem nie tylko faszyzmu bardzo cenił Mussoliniego, ale i "lubił" Rosję

 • margo_lyson1963

  Oceniono 17 razy 13

  PIS Wysyla kompletnie sprzeczne komunikaty z jednej strony krytykuja schetyne ze jest za bardzo "wojowniczy" wobec rosjan i ze powinien byc bardziej ostrozny , z drugiej strony krytykuja PSL ze sie "za ostroznie " wypowiadaja i ze sa za bardzo prorosyjscy
  a tak ogolnie PIS ma w d...ie wszystkich lacznie z polska na czele jest im obojetne co stanie sie z krajem wazne zeby ich bylo na wierzchu ja nie wiem jaka ma byc polityka zagraniczna PISu ale jesli ustami tej polityki ma byc waszczykowski to bron nas panie Boze i wszyscy swieci przed takim ministrem w MSZ

 • jan.ostrzyca

  Oceniono 49 razy 9

  Rozumiem, że jedyną dopuszczalną alternatywą jest notoryczne robienie laski USA i ich sojusznikom?

 • maxym9

  Oceniono 18 razy 8

  Dzisiejszą wypowiedzią w TokFm Pan Waszczykowski dowiódł w 100%, że jest chory na nienawiść do PO. Każde działanie obecnej władzy jest wg tego pana złe, negatywne, nieprzemyślane itp. Jest to skrajnie subiektywny, skrajnie nielojalny wobec swojego państwa polityk. Bardzo dobrze zrobił kiedyś jego przełożony wyrzucając go w odpowiednim momencie ze swojego resortu. A niejaki Kaminski vel Dzierżyński urzędował na czele CBŚ blisko 2 lata. I nawet testował przydatność premiera do rządzenia. No, miał godnych podwładnych - vide agent tomek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX