Minister sprawiedliwości będzie mógł gromadzić dane obywateli? Resort odpowiada: Informacje będą anonimizowane

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Politycy koalicji tylnymi drzwiami przepchnęli przepis, który daje ministrowi sprawiedliwości nieograniczony wgląd w akta spraw sądowych, ich gromadzenie i przetwarzanie poprzez system informatyczny. Zdaniem ekspertów to furtka, która może zostać wykorzystana politycznie. Jak ustalił reporter TOK FM, jeden z przepisów, który to umożliwia, pojawił się dopiero na etapie prac sejmowych.
- To jest bardzo niebezpieczne. Minister będzie miał pełne prawo wglądu w akta sprawy. To nie jest tylko widok wokandy. W tym systemie widać uzasadnienia wyroków, więc można się dowiedzieć, kto na co choruje, jakie ma upodobania seksualne, można poznać tajemnice przedsiębiorstwa warte miliony, można się dowiedzieć, jak zmieniał płeć kandydat na prezydenta, i wiele innych spraw, które przecież załatwia się w sądzie - mówi sędzia Łukasz Piebiak ze stowarzyszenia sędziów Iustitia i dodaje, że jego środowisko już zaczęło zbierać podpisy pod listem do prezydenta Komorowskiego, by ten nie podpisywał nowelizacji Ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Senacki druk dot. zmiany ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw

fot. senat.gov.pl

Senatorowie zmieniają zdanie

Jak ustalił reporter TOK FM, jedną z poprawek dopiero na etapie prac sejmowych zgłosił poseł Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej. Dodajmy, że rządowy projekt nie wprowadzał regulacji dotyczących dodatkowych uprawnieniach ministra. Poprawka niepostrzeżenie przeszła przez Sejm, potem pochylił się nad nią Senat. Na posiedzeniu komisji okazało się, że senatorowie byli nią zbulwersowani i ją odrzucili, ale już na posiedzeniu plenarnym zmienili zdanie.

Sejm, komisje, znów Sejm, Senat... Zobacz przebieg procesu legislacyjnego projektu ustawy >>>

Bez konsultacji z GIODO

fot. senat.gov.pl

Od pewnego momentu głośno protestował generalny inspektor ochrony danych osobowych, który podnosił, że poprawka nie była konsultowana, a skoro dopuszcza tak daleko idącą ingerencję w dane osobowe obywateli, to inspektor powinien się wypowiedzieć.

Pismo GIODO do Senatu

fot. senat.gov.pl

W piśmie skierowanym do Senatu czytamy, że przepis zaproponowany przez posła Kropiwnickiego jest bardzo niebezpieczny, a GIODO nie widzi żadnego uzasadnienia takich regulacji. 

fot. senat.gov.pl

fot. senat.gov.pl

Senat ostrzeżeń GIODO nie wziął sobie do serca, bo ostatecznie przyjął regulację, zmieniając jedynie zwrot "minister sprawiedliwości" na "Minister Sprawiedliwości". Teraz wszystko zależy od prezydenta Bronisława Komorowskiego, do którego trafiła ustawa. 

Zobacz pełne pismo GIODO do Senatu >>>

"Wiedza niezbędna do sprawowania nadzoru"

Podczas samej debaty w Senacie padło kilka istotnych wypowiedzi. Senator PO Piotr Zientarski stwierdził, że przepis może być "na wyrost", ponieważ nie wiadomo, czy "wgląd do akt jest przetwarzaniem, czy nie".

Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk

Chcę wskazać, że przepis ten - powiem to w dużym skrócie - upoważnia ministra, w ramach sprawowanego przez niego nadzoru zewnętrznego, do zbierania i wykorzystywania informacji zawierających dane osobowe, gdy jest to niezbędne ze względu na zakres i charakter przeprowadzanych czynności. (...) Dostęp do tych baz danych umożliwia ministrowi reagowanie na przewlekłość postępowania, na niewłaściwe obciążenie poszczególnych sądów. Jest to wiedza niezbędna do sprawowania nadzoru zewnętrznego.Senator Piotr Zientarski

Proszę państwa, była nawet dyskusja nad tym, że być może ten przepis jest na wyrost, ale lepiej na wyrost, niż żeby później był problem. Można zapytać, czy wgląd do akt jest przetwarzaniem, czy nie. Jeśli nie jest przetwarzaniem, to jest to na wyrost, jeśli jednak ktoś stwierdzi, że jest przetwarzaniem, a tego przepisu nie będzie, to powstanie problem. Ażeby uniknąć problemu interpretacyjnego, uznajemy, że ten przepis powinien pozostać.Odpowiedź ministerstwa

Sprawę kontrowersyjnego przepisu poruszyły w wydaniach papierowych również "Rzeczpospolita" i "Dziennik Gazeta Prawna". W odpowiedzi na te publikacje Ministerstwo Sprawiedliwości wystosowało komunikat, w którym informuje, że "problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości jest przewlekłość postępowań sądowych", a "wyzwaniem dla Ministra Sprawiedliwości jest skrócenie czasu ich trwania". Realizacji tego zadania ma służyć właśnie zewnętrzny nadzór nad działalnością administracyjną sądów.

"Minister Sprawiedliwości będzie administrował tymi systemami, co jednak nie oznacza, że będzie miał nieograniczony dostęp do danych osobowych uczestników postępowań sądowych. Zgodnie bowiem z dodanym art. 175e ustęp 1 treść orzeczeń trafi do systemu dopiero po ich uprzednim zanonimizowaniu" - czytamy w oświadczeniu.

"Mając na uwadze wszystkie wymienione powyżej okoliczności stawianie zarzutu, że Minister Sprawiedliwości będzie łamał przepisy jest niedopuszczalne" - podsumowano.

Zobacz także
 • Szpital Ujawnienie danych w sieci czy na drzwiach gabinetu lekarza? Będą kary finansowe
 • Mirosław Wróblewski "Przyjaciółka Kopacz" nowym GIODO? "Wszyscy nabrali wody w usta. To jakaś manipulacja"
 • Jasna Góra. Biskup Wojciech Polak na briefingu prasowym Bp Polak: Naczelny Sąd Administracyjny ingeruje w sprawy Kościoła. Niech zmieni orzecznictwo, bo konkordat...
Komentarze (13)
Minister sprawiedliwości będzie mógł gromadzić dane obywateli? Resort odpowiada: Informacje będą anonimizowane
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 18 razy 18

  Minister sprawiedliwości będzie mógł gromadzić dane obywateli? Kontrowersyjny przepis w ustawie przeszedł tylnymi drzwiami

  ================================

  To znaczy, że mamy demokrację, czy dyktaturę ? ? ? ? ? ?

 • suzuya

  Oceniono 7 razy 7

  Kłamią, że będą anonimiziowane dane. Pewnie w ministerstwie....Na złodzieju czapka gore.

 • krzysztof-s-live

  Oceniono 7 razy 7

  PO = państwo podsłuchów i gromadzenia danych.

 • gurupitka

  Oceniono 5 razy 3

  Pan mmpyy minister mmpyy sprawiedliwości mmmpyy
  Retoryczny Offtopic: czy strony polskich portali informacyjnych musza tak być zarsnae reklamami ? Ledwie da się czytać, zamknąc tego nie można, eh

 • lukasiklukasik

  Oceniono 2 razy 2

  Czy wszyscy (za wyjątkiem min. Ćwiąkalskiego) ministrowie sprawiedliwości za priorytet muszą mieć 'kombinowanie', zamiast REFORMY systemu sprawiedliwości skierowanej ku dobru obywateli? Lobby sędziowsko-prokuratorskie zawsze górą.

 • bonifacy_40

  Oceniono 1 raz 1

  naszła mnie tak refleksa że to dobrze ...zaczną się bać , zaczną zwracać uwagę co mówią , przestaną być bezkarni ...a w końcu , czemu sędzia moze wiedzieć o zboczeniach a minister nie ?

 • krukpl

  Oceniono 5 razy -1

  przecież o tym było już jakiś czas temu czyżby posłowie i dziennikarze teraz się obudzili

 • cracovia.figiel

  Oceniono 7 razy -3

  A mi to wisi. Mnie interesuje to GUS: bezrobocie rośnie już trzeci miesiąc z rzędu
  Na koniec stycznia stopa bezrobocia wyniosła 12% wobec 11,5% w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
  Czytaj całość: GUS: bezrobocie rośnie już trzeci

 • ciemnyluddd

  Oceniono 5 razy -3

  System globalny monitoringu ECHELON też nadaje się dom "politycznego wykorzystania" ,,,Ale jeszcze bardziej nadaje się do zwalczania terroryzmu...Dylemat jest i pozostanie nie do rozstrzygnięcia: "Więcej wolności czy więcej bezpieczeństwa"... Dopóki ktoś wreszcie nie wysadzi wieży Eiffla na przykład...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny