Senacka komisja nie popiera konwencji antyprzemocowej. "Zmusi do uznania kapłaństwa kobiet"

klep, PAP
25.02.2015 , aktualizacja: 25.02.2015 16:08
A A A
Senator Jan Rulewski

Senator Jan Rulewski (Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Gazeta)

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie poparła ustawy zezwalającej na ratyfikację konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Prof. Monika Płatek stwierdziła, że kuluarach mówiło się o tym, by "nie drażnić kleru". "To żałosne" - stwierdziła.
Dziś po południu ustawę rozpatrzą jeszcze senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych. Wczoraj poparli ją członkowie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Obawy o zgodność z konstytucją

Wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far przypomniał, że konwencję ratyfikowało już 16 państw, w tym 9 należących do UE. Zaznaczył, że Polska zamierza złożyć do konwencji cztery zastrzeżenia, gwarantujące jej spójność z polskim prawem, oraz dwie deklaracje - pierwsza stanowi, że postanowienia konwencji będą stosowane zgodnie z polską konstytucją, druga określa zakres możliwej pomocy konsularnej udzielanej cudzoziemcom przez polskich konsulów.

Większość członków komisji uczestniczących w dyskusji miała wątpliwości wobec konwencji. Przypominali m.in., że pojawiały się opinie o jej niezgodności z konstytucją. Obawiali się również, że komitet monitorujący wykonanie konwencji (GREVIO) będzie miał zbyt duże uprawnienia.

"Działania zastępcze o charakterze ideologicznym"

Jan Rulewski (PO) wątpił, czy konwencja będzie skuteczna. Przekonywał, że istota prawa nie sprowadza się do uchwalania kolejnych przepisów, ale rozważenia, jakie będą tego skutki. Jego zdaniem w konwencji wyrażone jest przekonanie, że źródłem przemocy jest rodzina, z czym trudno się zgodzić. Zwracał uwagę na inne istotne problemy kobiet, którymi należałoby się zająć, takie jak zmuszanie do prostytucji czy nierówne płace kobiet i mężczyzn. Zaproponował poprawkę, by ustawa weszła w życie dopiero od początku 2016 r.

"Konwencja wynika z neomarksistowskiej ideologii gender". Wróbel zwątpił >>>

Jan Maria Jackowski (PiS) przekonywał, że główną przyczyną przemocy w rodzinie jest alkohol oraz inne używki, a nie - jak wynika z konwencji - przekonanie o niższości kobiet względem mężczyzn. Jego zdaniem próba wprowadzenia w życie konwencji to "działania zastępcze o charakterze ideologicznym", które mają odwrócić uwagę od poważnych problemów, z którymi boryka się nasz kraj. Jackowski pytał także, czy konwencja nie zmusi Kościoła katolickiego do uznania kapłaństwa kobiet, ponieważ niedopuszczanie ich do tego może zostać uznane za opresję religijną, z którą należy walczyć.

Robert Mamątow (PiS) zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy. Nowak-Far podkreślił, że rząd nie proponowałby ratyfikacji konwencji, gdyby nie był przekonany o jej zgodności z polską konstytucją.

"Dlaczego wobec tego bije żonę, a nie szefa?"

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszara przypomniała, że wykonanie każdej konwencji jest monitorowane przez specjalnie powołany do tego zespół, podobnie będzie i w tym przypadku, jednak GREVIO nie będzie mieć uprawnień, by nam coś narzucać. - Państwo się sprawozdaje i uzyskuje rekomendacje. Przystąpienie do konwencji jest dobrą wolą i jej wykonywanie również. Jest to "gentlemańska umowa" państw, które czują się częścią pewnego porządku prawnego - mówiła.

Przekonywała również, że nie możemy powiedzieć, że patologia, jaką jest alkoholizm, jest odpowiedzialna za przemoc. Zaznaczyła, że przemoc jest jedną z form patologii i według badań w ok. 50 proc. przypadków współwystępuje z alkoholizmem. - Jeśli mówimy, że ktoś pije i bije, to możemy spytać, dlaczego wobec tego bije żonę, a nie szefa czy innych ludzi na ulicy - dodała, przekonując, że nie ma prostego związku przemocy wobec kobiet z alkoholizmem.

Jako argument, że konwencja nie stoi w sprzeczności z nauką Kościoła, Fuszara przytoczyła cytat z listu Jana Pawła II do kobiet: "Jesteśmy, niestety, spadkobiercami dziejów pełnych uwarunkowań, które we wszystkich czasach i na każdej szerokości geograficznej utrudniały życiową drogę kobiety, zapoznanej w swej godności, pomijanej i niedocenianej, nierzadko spychanej na margines, a wreszcie sprowadzanej do roli niewolnicy".

Płatek: To żałosne!

"To żałosne" - skomentowała na Facebooku słowa senatorów prof. Monika Płatek. "W kuluarach mówiło się, że aby nie drażnić kleru i nie stawiać Prezydenta przed koniecznością podpisania Konwencji, przetrzyma się ja w Senacie pod pretekstem wątpliwości do wyborów, do maja...i tak się stało" - ubolewała.Co dalej z konwencją?

Sejm uchwalił ustawę, w której wyraził zgodę na ratyfikację konwencji o zapobieganiu przemocy, 6 lutego. Po tym, jak stanowisko wobec ustawy zajmie Senat, trafi ona do prezydenta (chyba że Senat zaproponuje do niej poprawki).

Bronisław Komorowski mówił po uchwaleniu ustawy, że nie przewiduje problemu z jej podpisaniem, jednak zapowiedział, że przyjrzy się samej treści konwencji. Prezydent wyjaśnił, że będzie się koncentrował na zbadaniu przede wszystkim dwóch aspektów: konstytucyjności i kwestii ewentualnego wpływu na prawo polskie konwencji. W ocenie prezydenta konwencja wymaga bardzo dokładnego przyjrzenia się jej również ze względu na emocje, które wywołuje w społeczeństwie.

Polska podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w grudniu 2012 r. Konwencja ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawia, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze.

O ratyfikowanie konwencji apelowały organizacje kobiece, broniące praw człowieka oraz pomagające ofiarom przemocy; krytykowały ją organizacje prawicowe i Episkopat Polski. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie poparła w środę ustawy zezwalającej na ratyfikację konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. W przyszłym tygodniu senatorowie rozpatrzą ustawę na posiedzeniu plenarnym.

Zobacz także
 • 13
 • 89
Komentarze (221)
Zaloguj się
 • avatar
 • John Smith

  Oceniono 3 razy 3

  Wszystko przez te kobiety. Jakby ich nie było przynajmniej posłowanie i senatorowanie byłoby prostsze ;)

 • avatar

  oligos.x

  Oceniono 5 razy 5

  zdrajcy Polek i Polaków - won do WATYKANU !!!!!

 • avatar

  teraz8

  Oceniono 5 razy 5

  Ja także nie będę głosować na Komorowskiego jeśli nie podpisze Konwencji.

 • avatar

  acer59

  Oceniono 5 razy 5

  Macie swoją "nowoczesną , europejską " Platfuserię Oszustów , gospodarczych i światopoglądowych , wy pie...one POsrane lemingi. Banda kleszych katotalibskich przydupasów i tchórzy , na czele z komoruskim klęcznikowym durniem, mocni w gębie i obiecankach , ale tylko czarne katabasy tupną i już POsrane katopajace POdwijają ogony i spie...lają do nory. Niech mi jakiś leming zabełkota coś o "nowoczesności" to wyleci na kopach tak że zdechnie w powietrzu , raz na zawsze. A ty tchórzliwy komoruski blagierze wygrasz wybory jak się dwie niedziele do kupy zejdą. Że co? , że wygra jeszcze gorsza PISdolska katobolszewia? Trudno , ale nie gorsza tylko taka sama jak POsrańce, a po drugie - przynajmniej nikt już nie będzie miał złudzeń , sprawa będzie jasna - to dzięki wam, POsrana lemingowa chołoto. Amen.

 • avatar

  falowod

  Oceniono 5 razy 5

  Mamy kolejny dowod na to ze KK w Polsce rzadzi spoza kulis.
  PO de facto dzieli wladze z KK .I wmawia nam ze jestesmy wolni.
  Uwazam ze instystucja referendum powinna zaczac dzilac na szersza skale bo przedstwiciele sie nie sparwdzja.Zdradzaja nas obywateli w imie wlasnych interesow

 • avatar

  q.piatkow

  Oceniono 7 razy 7

  Panie Prezydencie! U większości społeczeństwa Konwencja nie budzi żadnych negatywnych emocji. A garstka oszołomów której się ona nie podoba i tak nigdy by na Pana głosu nie oddała...

 • avatar

  figa.7

  Oceniono 5 razy 5

  Kapłaństwo kobiet. Na coś takiego państwo polskie nie może wyrazić zgody. Kolejny raz spoczywa na nas rola przedmurza chrześcijaństwa. Wpiszmy do konstytucji, że księżmi mogą być wyłącznie mężczyźni.

 • avatar

  mojatolerancja

  Oceniono 6 razy 6

  Ze zezwolenia by kobiety byly ksiezmi, proboszczami czy biskupami to bylyby same korzysci. W Skandynawii w kosciele protestanckim kobiety moga i sprawuja te funkcje i zarowno pastor mezczyzna czy kobieta moga zakladac rodzine. Efekt jest taki ze nie ma molestowania ministrantow czy generalnie dzieci. Kobieta pastor lepiej dba o rodzine. I nie slychac by molestowala koscielnego czy grabarza. Najwyzsza pora by w kosciele katolickim kobiety byly kaplanami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane