"Kto blokował poddanie SKOK-ów nadzorowi KNF? PiS nie powinno uciec od odpowiedzialności"

- Trochę niepoważny wydaje mi się pomysł PO, żeby powołać komisję śledczą w sprawie SKOK-ów. Ale trzeba sprawdzić kwestie przepływu pieniędzy, bo chodzi o bardzo duże kwoty. To nie tylko sprawa Grzegorza Biereckiego - mówił w TOK FM Paweł Wroński. Janina Paradowska liczy, że PiS, które rozwinęło parasol ochronny nad SKOK-ami, poniesie "choćby odpowiedzialność polityczną".
Senator Grzegorz Bierecki przekonuje, że ostatnie zarzuty pod jego adresem to wyłącznie "brudna kampania wyborcza" Platformy Obywatelskiej. Szef SKOK-ów zapowiedział, że o dobre imię będzie walczył przed sądem, "kierując pozwy przeciwko osobom i instytucjom powielającym skandaliczne oszczerstwa".

Bierecki został - na własną prośbę - zawieszony w prawach członka klubu parlamentarnego PiS. Andrzej Stankiewicz pisze w "Rzeczpospolitej", że Jarosław Kaczyński już od pewnego czasu wiedział, iż bliskie relacje partii ze SKOK-ami mogą zaszkodzić Prawu i Sprawiedliwości.

"Stopniowy zwrot w relacjach Kaczyńskiego z Biereckim datuje się na przełom 2013 i 2014 r., kiedy do PiS zaczęły docierać informacje o fatalnej sytuacji finansowej SKOK pochodzące z audytów zaleconych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeszcze przed wyborami samorządowymi na jesieni 2014 r. Kaczyński wbrew pomorskim strukturom PiS zgodził się, by na pierwszym miejscu listy do sejmiku znalazł się brat Biereckiego Jarosław" - relacjonuje dziennikarz "Rz".

Zgoda na zawieszenie szefa SKOK-ów ma być dowodem na to, że chce uniknąć "obsadzenia liderów PiS w roli współodpowiedzialnych za defraudacje" w spółdzielczych kasach.

Konsekwencje muszą być

- Mam nadzieję, że jednak PiS poniesie choćby polityczną, czyli wyborczą, odpowiedzialność za to, iż SKOK-i przez lata korzystały z parasola ochronnego partii. Po liście szefa KNF nagle pan Bierecki przestał się podobać. Myślę że PiS nie powinien uciec od odpowiedzialności za SKOK-i - komentowała w TOK FM Janina Paradowska.Przypomnijmy, szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak poinformował służby i premier Ewę Kopacz, że Grzegorz Bierecki wyprowadził ponad 65 milionów złotych do spółki, której jest właścicielem.

Posłowie PO chcą, by w Sejmie powstała komisja śledcza, która zajęłaby się sprawą SKOK-ów. - Trochę niepoważny wydaje mi się ten pomysł - ocenił w TOK FM Paweł Wroński. Ale dziennikarz "Gazety Wyborczej" nie ma wątpliwości, że trzeba "sprawdzić kwestie przepływu pieniędzy, bo chodzi o duże sumy".

- PiS trudno będzie uciec od tego, że SKOK-i były pod ich specjalnym parasolem - uważa Wroński, przypominając, że koszty ratowania spółdzielczych kas poniosą wszyscy. Bo "dziury wynikające z bananowej gospodarki wewnątrz SKOK-ów łatane są przez fundusz gwarancyjny, na który zrzucają się wszystkie banki".

A to przecież politycy Prawa i Sprawiedliwości przez lata blokowali możliwości objęcia kas nadzorem bankowym.

Jak podkreślał Wroński, kłopoty SKOK-ów i Grzegorza Biereckiego poważnie wykraczają poza ramy afery czysto finansowej. - To sprawa poważnej formacji politycznej, która ochoczo korzystała ze wsparcia SKOK-ów.

Zirytowana Wielowieyska do posła PiS: Trzeba się było przygotować. Przecież trzeba wytłumaczyć się przed opinią publiczną, ze wspierania Grzegorza Biereckiego>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (232)
"Kto blokował poddanie SKOK-ów nadzorowi KNF? PiS nie powinno uciec od odpowiedzialności"
Zaloguj się
 • zorn.gottes

  Oceniono 378 razy 308

  kto blokował poddanie SKOK-ów nadzorowi KNF?
  ten, kto miał z tego największe korzyści. prezes i wielebny kierownik radiowęzła..
  jarosław krył przekręty a grzyb naganiał frajerów na antenie radia.

 • zd46

  Oceniono 253 razy 205

  W dzialalnosci SKOKow ma duzy udzial rodzina Kaczynskich lacznie z niezyjacym Lechem tylko dlaczego sa TAK BEZKARNI? Czy organy scigania DOBIORA SIE DO MAFII SOPOCKIEJ i ich MILIARDOW?????Jedlinski ( kiedys:Greenhouse Capital Management SA) to przyjaciel Lecha i rodziny Kaczynskich razem z Biereckim, to pokretny wukup dlugow szpitalnych oraz nieruchomosci, Jedlinski to nauczuciel prawa Marty Kaczynskiej i spleciony w smiertelnym uscisku ze SKOKami, ich tworca. Kaczynscy to lobbisci SKOKow i ich “polityczni ochroniarze” za “grube miliony”. W tej ferajnie jest A.Jaworski byly dyrektor Stoczni ktora UTOPIL z ratownikiem Rydzykiem, ale gdzie pieniadza, kto nimi obracal?. Wszystko splecione pajeczyna Tekli Goss. Kto rozwiaze ta TAJEMNICE Kaczynskich, PC i PiSu, pokretnych fundacji i instytutow Lecha, Jarka Balbiny, Marty, mamusi,Biereckiego i ich przekretow NA GIGANTYCZNA SKALE !!!!! A. Duda MUSI BYC prezydentem aby UKRYC TO WSZYSTKO , aby zabezpieczyc spokojna starosc Kaczynskiego z kotem i aby zachwascic Polske pomnikami niewydarka Lecha??? Natomiast nam POLAKOM pozostaje tylko EMIGRACYJNY ZMYWAK a Polkom przewijanie pofajdanych starcow w domach starosci UE!!!!!

 • zd46

  Oceniono 207 razy 167

  Gdzie wyprowadzal pieniadze Bierecki? ILE Z TEJ KWOTY OTRZYMAL PiS a ile osobiscie Jaroslaw Kaczynski? Ile zostalo przekazanych KK w Polsce? Jak wysokie pozyczki z kasy SKOK otrzymywali dzialacze PiSu i ile z nich zostalo BEZPOWROTNIE UMORZONYCH? Polacy maja prawo to wiedziec !!!!! Polacy chca wiedziec dokladnie KTO ICH OKRADA i czy to ci sami co ignoruja prawo i sprawiedliwosc i chca przejac wladze za wszelka cene???????

 • mzyo

  Oceniono 165 razy 147

  A jak, w czasach rządów świętego prezesa, szukali układu polityczno-mafijno-biznesowego, to jedyny układ znaleźli ... wśród swoich.

  Szkoda tylko, że antenie coraz częściej słyszę wyrażenie "bezpodstawne straszenie Pisem".

 • wmc-33

  Oceniono 105 razy 95

  PiS nie poniesie żadnej odpowiedzialności. Karna nie wchodzi w grę, bo przecież niczego nawet nie podejrzewali. Polityczną można wykluczyć, bo ciemny pisowski lud uwierzy, że to wszystko sprawka Komoruskiego i WSI, a Bierecki jest czysty, jak łza destylowana. Zresztą oskarżyciele też nie wyglądają na rycerzy bez skazy.

 • rosja_to_bandycki_kraj_01

  Oceniono 118 razy 88

  AmerGold to przy SKOK mały pikuś.
  bo SKOK-i już wyciągnęły z Funduszu Gwarancyjnego ponad 2mld a to przecież nie koniec.

 • tinley

  Oceniono 89 razy 85

  no blokowali bo jakby nie blokowali to oprocentowanie produktów automatycznie stałoby się niekonkurencyjne. Jak się zaczęło wszystko sypać to od razu uciekli pod parasol Funduszu Gwarancyjnego. jak sie sypnęło to na ten cały święty Skok poszło 2 mld. Od kilku lat było wiadomo czym są SKOKI i jak to się skończy. Tam produkowano kiełbase z padliny robaki łaziły po tym wszystkim. Tak mniej więcej wyglądałaby masarnia na poziomie SKOKU. Za fraki i do ciupy tych złodziei. Rozliczyć co do ostatniego grosza a skarpety mozna im zostawić.

 • ogniemwypalpis

  Oceniono 129 razy 83

  Jestem wieloletnim członkiem pis-u ,należę do tej szajki dlatego że można tu kraść do woli ,wielbię pis a prawo i sprawiedliwość mam głęboko w dupie,Bierecki to mój niedościgły idol w złodziejstwie i dziękuje naszemu gensekowi Jarozbawowi że jesteśmy w takiej złodziejskiej partii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX