Sondaż CBOS: Duży wzrost poparcia dla PO: ma 46 proc. PiS - 27

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 46-procentowym poparciem - wynika z najnowszego sondażu CBOS. PiS wg sondażowni może liczyć na 27 proc. głosów.
POLUB NAS


Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w przyszłą niedzielę, na Platformę Obywatelską (PO) głos oddałoby 46 procent ankietowanych, a na Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w bloku z Solidarną Polską i Polską Razem 27 procent, wynika z opublikowanego dziś sondażu CBOS.

Spory spadek PSL, KORWiN poniżej progu

Notowania PO poprawiły się w stosunku do sondażu z lutego o 8 pkt proc. Poparcie dla PiS - ujętego w sondażu wraz z Solidarną Polską, Polską Razem i Prawicą Rzeczypospolitej zmniejszyło się o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

| Create infographics


Do Sejmu weszłyby także Sojusz Lewicy Demokratycznej z poparciem sześciu procent głosujących (spadek o 2 pkt. proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) z poparciem pięciu procent (spadek o 6 pkt. proc.). Partia Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN) - nowe ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego - poparcie dla której zbadano po raz pierwszy, osiągnęłaby 4 proc. CBOS ocenia, że zapewne przejęła ona zwolenników Kongresu Nowej Prawicy (poprzedniej partii Korwin-Mikkego) - na KNP chciał zagłosować w marcu poparciem 1 proc. potencjalnych wyborców, czyli o 3 pkt proc. mniej niż w lutym.

Na Polską Partię Pracy - Sierpień'80 chciało zagłosować 2 proc. respondentów (1 pkt proc. więcej niż poprzednio), a na Twój Ruch i na Ruch Narodowy - po 1 proc. W przypadku partii Janusza Palikota oznacza to spadek notowań o 2 pkt proc. Ruch Narodowy ujęty został w sondaży pierwszy raz.

4 proc. ankietowanych (bez zmian) nie miało sprecyzowanych poglądów na kogo by głosowali. Innych odpowiedzi, niż o partie wymienione w sondażu, udzieliło 3 proc. badanych (bez zmian).

Kto chce iść na wybory?

Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych zadeklarowało w marcu 61 proc. respondentów (o 5 pkt proc. więcej niż lutym). 20 proc. respondentów na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach (3 pkt proc. mniej), a 19 proc. nie miało zdania w tej kwestii (1 pkt proc. więcej).

Badanie przeprowadzono 5-11 marca 2015 roku na liczącej 1062 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków. Preferencje partyjne zbadano u 642 respondentów wybierających się na wybory.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Sondaż CBOS: Duży wzrost poparcia dla PO: ma 46 proc. PiS - 27
Zaloguj się
 • adamofsky

  Oceniono 23 razy 17

  PSL pokazuje, że jest zwykłą prostytutką (uśmiech do Putina, uśmiech do Rydzyka, przyjecie palikotowców) a ludzie to widzą.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 20 razy 14

  Jutro będzie sondaż TNS Polska....O D W R O T N Y....

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 17 razy 7

  z silą wodospadu działa efekt Bronko-busa :-)

 • marudna.maruda

  Oceniono 13 razy 7

  "Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę "- ale nie odbędą się, więc nie ma się co podniecac.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 14 razy 6

  Przy sondażach CBOS to taki Wernyhora jawi się jako całkiem rzeczowy gość.
  No ale Wernyhora był Ukraińcem, a CBOS to polaczki :-DD

 • iluminati_semper

  Oceniono 28 razy 6

  niesamowite!! zawsze powtarzałem, że wystarczy realizować chociażby część tego co się ludziom obiecało... nie bać się kościelnych i tego "co ludzie powiedzą"... teraz jeszcze związku partnerskie i wybory wygrane... IVrp odchodzi w niepamięć!

 • zorn.gottes

  Oceniono 26 razy 2

  a pisiorom i radiomaryjcom już nie tylko nerwy puszczają, ale również zwieracze.

 • tegepe

  Oceniono 23 razy 1

  Szkoda, że to tylko sondaż...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX