Prof. Król: PSL narusza polską rację stanu. Robią tak tylko szaleńcy w gatunku Korwin-Mikkego

Przywódcy PSL, krytykując polską politykę zagraniczną na Wschodzie, naruszają polską rację stanu - pisze w "Dzienniku Gazecie Prawnej" prof. Marcin Król. "Nie czyni tego największa partia opozycyjna, czynią tylko szaleńcy w gatunku Korwin-Mikkego" - zaznacza filozof.
Prof. Marcin Król, filozof i historyk idei, pisze w "Dzienniku Gazecie Prawnej" o wypowiedziach uległych wobec Rosji polityków PSL, w tym Adama Jarubasa, kandydata PiS.

"Już myślałem, że PSL przestało kombinować"

"Podważanie racji i sensu polskiej polityki wschodniej narusza obecnie polską rację stanu. Nie czyni tego największa partia opozycyjna, czynią tylko szaleńcy w gatunku Korwin-Mikkego. Z jakiego powodu PSL czy tylko jego ważni przedstawiciele dołączają się do głosów niezgodnych z polską racją stanu?" - pyta prof. Król.

Filozof zauważa, że PSL przed każdymi wyborami dystansuje się od partii, z którą jest w koalicji. A po zwycięstwie głównej partii znów się do niej zbliża (jak do SLD i PO). "Co innego jednak drobne gry i zabawy koalicyjne, a co innego racja stanu" - podkreśla prof. Król. I stwierdza, że "już miał wrażenie, że PSL wreszcie przestało kombinować. (...) Okazuje się, że nie całkiem".

"Oczywiście nie należy nadawać tym zachowaniom przesadnego znaczenia. Jednak jeżeli chcemy rozumować w kategoriach racji stanu, to trzeba równocześnie mówić bardzo jasno, kto i kiedy odstępuje od polskiej racji stanu" - zaznacza Król. I wskazuje, że trudno o lepszy tego przykład niż "nieprzemyślane i, mam nadzieję, nie całkiem świadome" wypowiedzi przywódców PSL.

Cały felieton w "Dzienniku Gazecie Prawnej" >>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (46)
Prof. Król: PSL narusza polską rację stanu. Robią tak tylko szaleńcy w gatunku Korwin-Mikkego
Zaloguj się
 • guru133

  Oceniono 74 razy 54

  Od samego powstania PSL miał i nadal ma tylko jedną rację stanu. Rację chłopków roztropków i rodzinnych interesów kosztem racji państwa na którym ta nędzna partyjka gumofilców żeruje.

 • adamofsky

  Oceniono 63 razy 53

  PSL przygotowuje się na ewentualność przegrania wyborów przez PO. Nie będą chłopy mieć najmniejszej, ale najmniejszej wątpliwości czy dać du.y PISowi czy nie..

 • arno-ger

  Oceniono 65 razy 39

  Od dawna wiadomo ze wyjatkowe mendy !

 • as.pik

  Oceniono 48 razy 24

  "nieprzemyślane i, mam nadzieję, nie całkiem świadome" wypowiedzi przywódców PSL ?

  Przemyślane i całkiem świadome. PSL to są wyjątkowe parszywce.

 • gargamel-z-klakierem-07

  Oceniono 25 razy 21

  Jakie to typy można zobaczyć po decyzji likwidacji 9 filii bibliotek pedagogicznych w woj. podlaskim przez marszałka, Mieczysława Baszko - PSL (stwierdził, ze dzięki temu wzrośnie czytelnictwo) i Bogdana Dyjuka - członka zarządu woj. podlskiego (urlopowany dyrektor zespołu szkół w Augustowie ACE) - też z PSLu ...
  www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150310/REG00/150319964

 • marudna.maruda

  Oceniono 38 razy 20

  PSL to jemioła, która bardzo chce się oderwać od pnia i poszukuje sposobów (ostatnio- podlizywanie się Rydzykowi). A później wiadomo- ktoś przygarnie jako koalicjanta.

 • plautilla

  Oceniono 14 razy 10

  Politykierowi, M. Królowi ośmieszającemu tytuł prof. przypomina się, że polską racją stanu jest zdystansowanie się do wojenki rosyjsko-ukraińskiej. A. Michnik tydzień temu napisał tu, abyśmy przestali się wychylać i tylko międzynarodowa polityka w sprawie Uk ma sens.
  Do wiadomości królo-podobnych : w interesie Polski leży, żeby Ukraina była jak najmniejsza i jak najsłabsza. Wszystkie liczące się państwa od setek lat prowadzą taka politykę wobec sąsiadów i dobrze na tym wychodzą. W naszym interesie absolutnie nie leży silna i uzbrojona po zęby Ukraina, która z pewnością zna powyższą zasadę i nie będzie miała żadnych skrupułów, żeby ją realizować wobec Polski. Nikt nam nie da gwarancji, że silna Ukraina w przyszłości nie sprzymierzy się przeciwko nam z Niemcami albo Rosją, albo z obydwoma tymi państwami, tym bardziej, że banderowska ideologia popycha ją w stronę mocarstwowości zaś nasze południowo-wschodnie ziemie to dla niej łakomy kąsek.
  Polska nie powinna wzmacniać Ukrainy kosztem własnego interesu narodowego, bo tylko silna Polska jest w stanie się utrzymać między Niemcami a Rosją.

 • ziomekp.1

  Oceniono 20 razy 8

  Szanowny Królu Marcinie, niedawno połykałeś język przyznając się do bezdennej głupoty ćwierć wieku temu (polecam artykuł pt. Byliśmy Głupi) a brniesz w następną głupotę -- jaka "polska racja stanu"? kto ją określił? jak ma w ogóle wyglądać owa mityczna racja? dla kogo ma być dobra, dla rządzących czy obywateli? Określ się pan a nie mów półsłówkami byś za 10 lat zńów nie musiał pisać "Byliśmy Głupi".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX