"Ideowy kameleon". Czy Andrzej Duda w ciągu trzech dni zmienił zdanie w sprawie in vitro?

"Rozumiem małżonków, którzy z różnych przyczyn dzieci mieć nie mogą" i "Jestem absolutnie, zdecydowanie przeciwny tej metodzie w tej postaci, w jakiej realizowana jest ona dzisiaj". Te dwie wypowiedzi Andrzeja Dudy padły w ciągu jednego tylko tygodnia - 9 i 12 marca.
POLUB NAS
Prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska wytknęła Andrzejowi Dudzie "radykalną zmianę poglądów" w sprawie in vitro, która miała nastąpić "w ciągu tygodnia". - Przypomnę wypowiedź Lecha Kaczyńskiego, który mówił, że Polska nie jest państwem wyznaniowym, mówił to w kontekście ustawy o in vitro, pytany, czy ją podpisze. Z tego punktu widzenia trochę dziwi, że Duda mieni się spadkobiercą idei Lecha Kaczyńskiego - skwitowała.

Wielowieyska w programie nawiązała też do sprawy członkostwa Dudy w Unii Wolności, po czym nazwała go "ideowym kameleonem".

"Rozumiem tych rodziców..."

Kandydata PiS pytano o in vitro, dzień przed tym, jak projektem zajął się rząd i ostatecznie przyjął "liberalne" rozwiązanie w tej sprawie. Dziewiątego marca zaznaczył, że "generalnie" nie jest "zwolennikiem tego typu metod". - One są metodami sztucznymi, a wszelka sztuczność nie ma nic wspólnego z naturą - ocenił.

- Niemniej rozumiem tych rodziców, małżonków, którzy z różnych przyczyn dzieci mieć nie mogą, powtarzam - nie mogą, na skutek różnych zakłóceń, natomiast bardzo tego pragną i szukają wszelkich możliwych rozwiązań po to, żeby jakoś poradzić sobie z tym niezwykle trudnym dla nich problemem - dodał.

Dopytywany, jaką formę ustawy regulującej in vitro by podpisał jako prezydent, Duda stwierdził wymijająco, że temat in vitro "jest specyficzny". - Tak jak wiele podobnych tematów dotyczących kwestii budzących emocje w społeczeństwie także ten temat jest jak zwykle - bo to nie pierwszy raz - wyciągany w trudnym czasie dla PO, po to, by skierować emocje publiczne na boczne tory - powiedział kandydat PiS.

"W ogromnym stopniu oszustwo"

Już 12 marca, na konferencji prasowej we wsi Kłonówek-Kolonia, ton Andrzeja Dudy był znacznie bardziej radykalny. - Jestem absolutnie, zdecydowanie przeciwny tej metodzie w tej postaci, w jakiej realizowana jest ona dzisiaj. Jako człowiek wierzący jestem w ogóle przeciwny tej metodzie, bo uważam to za metodę nienaturalną i sprzeczną z nauką Kościoła - mówił.

Stwierdził również, że metoda in vitro to "w ogromnym stopniu oszustwo". - Znam ludzi, którzy zapłacili dziesiątki tysięcy złotych za niby-terapię - bo to żadna terapia nie jest - i nic z tego nie wynikło. Poza tym, że stracili duże pieniądze i cały czas ich mamiono, żeby kolejny raz próbować. Powtarzam: to nie jest leczenie bezpłodności - dodał.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
"Ideowy kameleon". Czy Andrzej Duda w ciągu trzech dni zmienił zdanie w sprawie in vitro?
Zaloguj się
 • tegepe

  Oceniono 44 razy 44

  Duda zdania nie może zmienić, bo nie ma wlasnego zdania na trudne tematy.

 • zorn.gottes

  Oceniono 33 razy 33

  wszyscy pisowcy to oszuści i krętacze!
  dla koryta nasrają sobie w kalosze.
  a dołożyć im pięć złotych, to nasrają we własne sandały.

 • oyayebye

  Oceniono 31 razy 31

  Żal mi tego Dudy. Nie powinien był wcześniej pogadać z Glińskim. Chłopina ślizga się nie na swoim goownie.

 • he219uhu

  Oceniono 20 razy 20

  Duda jest jedynie marionetką w rękach Kaczyńskiego i Rydzyka. Ma być kolejną maską za jaką ukrywa się Kaczyński. Najpierw były jakieś aniołki, młode laski, potem techniczny Gliński figurant, a teraz gładki Duda. A za jego plecami w blokach startowych po władzę czają się właśnie owe dwa polityczne demony: toruński i żoliborski.

 • higgs

  Oceniono 17 razy 17

  Zgroza ogarnia. I to jest wykształcony człowiek, doktor prawa, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego... Wydawałoby się, że to do czegoś zobowiązuje... Ech, chyba już stara jestem.

 • peter-123

  Oceniono 13 razy 13

  Jego problem to to , ze jest pewny, ze Prezydentem chcialby byc , ale NIM nie bedzie.

 • iluminati_semper

  Oceniono 12 razy 12

  pan kandydat Duda popatrzył sobie na słupki i chyba stwierdził, że jak mu rośnie to już nie musi uważać na to co mówi... w końcu Jarosław z Warszawy na antenie jedynej polskiej telewizji za niego zaświadczył, a to dla wielu wyjaśnia sprawę... reszta i tak stoi tam gdzie słało ZOMO, więc nie mam sensu marnować dla nich czas...

 • ciemnyluddd

  Oceniono 10 razy 8

  Duda może zmienić zdanie bez porozumienia z prezesem... CO NAJWYŻEJ W SPRAWIE KOLORU SWOJEGO KRAWATA...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX