Afera wokół SKOK. Giertych: To nie tylko problem Wołomina, a całego systemu. Kurski: Nieprawda [U LISA]

Czy afera wokół SKOK to największa afera III RP? Według Jacka Kurskiego, sprawa dotyczy jedynie placówki w Wołominie, która miała związki z WSI. - To problem nie jednego SKOK-u, a systemowy. Zapłaciliśmy z podatków 3,5 miliarda złotych, by ratować nieudany projekt senatora PiS - mówił Roman Giertych w programie "Tomasz Lis na żywo".
Program "Tomasz Lis na żywo" poświęcony kwestii nadużyć w SKOK-ach rozpoczął się burzliwie. Do głosu dorwał się bezpartyjny polityk Jacek Kurski i oświadczył: - Nie mam żadnego związku ze SKOK-ami - powiedział, po czym "zlustrował" resztę gości: - Czy po drugiej stronie są jakieś związki z bankami komercyjnymi? - dopytywał. Odpowiedział mu Ryszard Petru, wydając oświadczenie podobne do Kurskiego.

- Ale czy zarabiał pan na bankach komercyjnych? - dopytywał Kurski ekonomistę Ryszarda Petru, po czym skierował się do mecenasa Romana Giertycha: - A czy pańskie kancelarie nie bronią oskarżonych wyłudzenia? No to mamy role rozdane - podsumował. Goście byli oburzeni, prowadzący Tomasz Lis musiał zainterweniować.

Giertych: SKOK to problem systemowy

Kurski próbował potem wyjaśniać, że to on występuje w roli niezależnego obserwatora i będzie bronił SKOK-ów, bo są "próbą wyłamania konkurencji wśród banków komercyjnych". - To próba wywieszenia na rynku malutkiej polskiej chorągiewki. Teraz mamy do czynienia z gigantyczną operacją medialną, by przeciągnąć odpowiedzialność za SKOK Wołomin - kierowanego przez WSI, i którego broni pan Giertych, na resztę placówek - mówił.

Roman Giertych odparł atak: - To problem nie jednego SKOK-u, a systemowy. Zapłaciliśmy z naszych podatków 3,5 miliarda złotych, by ratować nieudany projekt senatora pańskiej partii - mówił.

- Nieprawda - wtrącił się Kurski.

- Ja panu nie przerywałem pańskich chamskich wynurzeń - ripostował Giertych.

2500 śledztw ws. SKOK-ów

Głos zabrała też dziennikarka "Gazety Wyborczej", która od dziesięciu lat zajmuje się tematem SKOK-ów. - Problem w tym, że kasy kilkanaście lat działały poza kontrolą państwową. Początkowo była to mała instytucja finansowa, która rozrosła się do ogromnych rozmiarów. Obecnie ma około 2 milionów członków - mówiła Bianka Mikołajewska.

- Po kilkunastu latach desperackiej obrony przed nadzorem, politycy PiS chcą zepchnąć odpowiedzialność na polityków PO. To dość żałosne. PiS chce odciąć sprawę SKOK-u Wołomin od reszty systemu, ale Wołomin nie funkcjonował poza systemem. Senator Bierecki stał na czele kasy i od lat przekonywał, że sobie świetnie radzi z kontrolą, że są prowadzone audyty. A obecnie jest prowadzonych 2500 śledztw - oceniła.

Petru: SKOK-i są dziesięć razy mniej wypłacalne od banków

Według Przemysława Wiplera z partii KORWiN, na przykładzie afery SKOK, państwo dowiodło, że jest "silne wobec słabych i słabe wobec silnych". - Podeszli do mnie ludzie, którzy mają depozyty w SKOK-u Wołomin. Za kilka dni kasy ogłoszą upadłość, a oni stracą oszczędności życia - mówił i dodał, że na ponad 50 SKOK-ów jedynie dwa mają poważne problemy, a na 2,5 tys. śledztw tylko cztery dotyczą menadżerów.

Z kolei Ryszard Petru twierdzi, że to problem całego systemu: - SKOK-i są dziesięć razy mniej wypłacalne od banków - powiedział i dodał: - Pan, panie Kurski, ucieka od tematu. To goebbelsowska propaganda.

- Kasa krajowa nie ma narzędzi prokuratorskich - bronił się Wipler. - Ktoś chce na tym skorzystać i przerobić rynek pod banki komercyjne - dodał. Audytorzy fałszowali dokumenty, a państwo było bezradne.

- Ja to potwierdzam. Prokuratura i służby działały niesprawnie - wtrąciła Mikołajewska. - Członkowie kas składali zawiadomienia o nieprawidłowościach od 2004 roku. Zgłaszali prokuraturze o wyprowadzaniu pieniędzy. I nic z tym nie zrobiono - dodała.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (38)
Afera wokół SKOK. Giertych: To nie tylko problem Wołomina, a całego systemu. Kurski: Nieprawda [U LISA]
Zaloguj się
 • g0straight0n

  Oceniono 37 razy 31

  Doopowłaz prezesa dostał nowe zadanie, widać samo lizanie to za mało aby wrócić do łask. Wybory za pasem, a tu "bezpartyjny" quasi-polityk chciałby na jakąś listę się dopisać. Kaski zaczyna brakować, liczyło się na pensyjkę z €urolandu, a tu lipa. Z racji bardzo głośnego szczekania i obszczywania nogawek innych opcji, może liczyć tylko na miłosierdzie pana (uszanowanie) prezesa. Nikt inny, racjonalnie myślący tego ulanego wazeliniarza na swoją listę nie wpisze. PE przeszedł koło nosa, a miłość z ciotką Ziobrową skończyła się, jak się skończyć musiała. Teraz będzie szczekał po różnych programach aby tylko zaistnieć. Dziwi mnie jedynie, że ktoś tego buca jeszcze w jakimś niezrozumiałym celu zaprasza, skoro własny nawet brat go oglądać nie chce.

 • klara551

  Oceniono 26 razy 26

  A od kiedy niejaki pan K. robi w cynie? I nie mylcie cyny z czynem społecznym/pisowym/ pana K. bo on niczego bez spodziewanych profitów nie robi. Jak nie pogryzanie ,to świńtuszenie czyli podkładanie świń a jak się nie da inaczej to trzeba się podlizywać ,upodlać,nadskakiwać. Przy takim kurbulskundleniu pana K. to tylko jeszcze zostało wylizanie talerza po prezesie.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 26 razy 24

  Kurski mówi...NIEPRAWDA...O Boże....

 • esmeras

  Oceniono 25 razy 21

  Zrobili agenta WSI, powszechnei znanego i opisanego w raporcie Macierewicza szefem rady SKOK i udają, że winny jest ... Komorowski.

  Liczą, że jestesmy idiotami jak oni?

 • clupeide

  Oceniono 26 razy 20

  Wsiurski Kurski. Sprytny prostak.

 • arvelli_net

  Oceniono 19 razy 17

  ... zaraz, bo jednego nie rozumiem, w raporcie o WSI jest wspomniane jak to pan lech kaczyński spotykał się z agentami WSI między innymi tym który kierował placówka w Wołominie. ja czegoś tu nie rozumiem, przecież antek nie napisałby kłamstwa a tam jest wyraźnie: SPOTYKALI SIĘ TOWARZYSKO, W PARKACH, KAWIARNIACH. Do tego dochodzi zagadkowa obr
  ona przed KNFem ze strony pisu i wszystko na tacy podane! Po za tym kurski, jako człowiek od lat w polityce i w samochodzie (luksusowym samochodzie), opływający w zagadkowe TANIE nieruchomości ma tyle do powiedzenia prawdziwego co koń na punkcie PKT w pierwszej lepszej JW! Jest tak samo umoczony, jako przyjaciel i koleś kaczyńskich, błaszczaków... nie wspomnę o ziobrze :)

 • tokfm_acz_kolwiek

  Oceniono 19 razy 15

  Kurski to ten od prawa naturalnego, czy nadal je surowe mięso i śpi na drzewie? Czy to że okrada mnie złodziej rodak powinno być dla mnie milsze niż gdyby to czynił cudoziemiec?

 • esmeras

  Oceniono 16 razy 14

  Szfem rady SKOK w WOłominie zrobili powszechnie znanego (między innymi z raportu Macierewicza) agenta WSI i teraz próbują jedną fotografią zrzucić winę na ... p. Komorowskiego :)

  Wspólpracowali z facetem 10 lat, był ich przełożonym, spotykanym codziennie na korytarzu i teraz nagle taki nieznajomy.

  Mozliwe tylko w PIS :)

 • zorn.gottes

  Oceniono 13 razy 11

  kurski , kłamco zawodowy, nie kop się z koniem, bo znowu przegrasz proces.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX