Balcerowicz: Gdyby rządziło PiS, Polska wyglądałaby jak Ukraina

?Większość kandydatów na prezydenta wciska nam jako receptę kit albo wręcz lekarstwa gorsze od choroby. W zachodnich demokracjach polityk składający puste deklaracje się kompromituje. Andrzej Duda przedstawia wiele obietnic, nie mówiąc, jak je sfinansuje? - ocenia prof. Leszek Balcerowicz. Wg byłego wicepremiera Polacy są zbyt pobłażliwi dla polityków.
Prof. Leszek Balcerowicz krytykuje program gospodarczy kandydata PiS na prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą", europoseł Prawa i Sprawiedliwości "nie odróżnia chyba Polski od Ukrainy".

"Gdyby tam pojechał, zobaczyłbym, jak by wyglądał - pod pewnymi względami - nasz kraj, gdyby był realizowany program PiS. Odkładanie prywatyzacji, lekceważenie stabilności finansów publicznych to część programu PiS. W zachodnich demokracjach polityk składający puste deklaracje się kompromituje. Andrzej Duda przedstawia wiele obietnic, nie mówiąc, jak je sfinansuje" - ocenia.

Jeden z pomysłów Andrzeja Dudy, powołania Narodowej Rady Rozwoju, prof. Balcerowicz podsumował: "Niech PiS zgłosi od razu postulat budowy ministerstwa szczęścia, jak u Orwella. Albo ministerstwa prawicowego szczęścia".

Zdaniem ekonomisty, jednym z najbardziej szkodliwych postulatów, forsowanych przez kandydata PiS na prezydenta, jest cofnięcie decyzji rządu o podwyższeniu wieku emerytalnego. Jak stwierdził w rozmowie z Radiem TOK FM, Duda składa obietnice, ale do tej pory "nawet się nie zająknął", na temat tego, że miałoby to bardzo poważne konsekwencje dla "finansów naszego państwa".

Takiej afery nie było

Według byłego wicepremiera i ministra finansów, w rozmowie o PiS nie można zapominać o sprawie SKOK-ów. Prof. Balcerowicz powtarza, że to największa afera finansowa, z jaką mieliśmy do czynienia w Polsce.

Jak mówi w rozmowie z "Rz", "PiS i zaprzyjaźnione z partią Kaczyńskiego media próbują przykryć nieprzyjemną rzeczywistość atakami". A nie da się uciec od tego, że wypłaty dla klientów SKOK-ów to tylko w ubiegłym roku ponad 3 mld zł. "Czy kandydat Duda i PiS zaprzeczą tym faktom?" - pyta.

Już wcześniej prof. Balcerowicz w TOK FM krytykował Dudę i PiS za sugerowanie, że za problemami spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych stoi konkurencja, czyli zagraniczne banki. "To jest obliczone albo na ludzi, którzy mają mentalność sekty, albo na kompletną naiwność" - ocenił były trzykrotny wicepremier i minister finansów.

Wciskają nam kit

Zdaniem Leszka Balcerowicza polscy wyborcy są "nadmiernie pobłażliwi dla polityków, a jeszcze bardziej dla kandydatów na polityków". Jak ocenił prof. Leszek Balcerowicz, "większość kandydatów na prezydenta wciska nam jako receptę kit albo wręcz lekarstwa gorsze od choroby".

A wyborcy nie pytają polityków o to, skąd wezmą pieniądze na realizację obietnic. "W zachodnich demokracjach polityk składający puste deklaracje się kompromituje" - podkreśla Balcerowicz w rozmowie z "Rz".

"SKOK-i to największa afera naszego sektora finansowego. Uczciwego człowieka nie mogą nie razić słowa Dudy" - Balcerowicz o SKOK-ach>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (271)
Balcerowicz: Gdyby rządziło PiS, Polska wyglądałaby jak Ukraina
Zaloguj się
 • demolka666

  Oceniono 534 razy 276

  i tu sie z panem psorem zgadzam (choć najczęściej ostatnio sie z nim nie zgadzam) - za rządów naszego narodowego paranoika kaczyńskiego mielibyśmy białoruś, nazywany byłby "łukaszenka dwa" :) ale pamietajmy, że to ciągle możliwe, nasz paranoik ciągle może zamotać we łbach dzikiej tłuszczy, która nagle odejdzie od flaszki piwa i pójdzie zagłosować... ciągle istnieje niebezpieczeństwo sięgnięcia po władzę przez sektę smoleńsko-rydzykową....

 • ciemnyluddd

  Oceniono 309 razy 201

  Raczej głosowałbym za Białorusią...Na Ukrainie przecież nie ma UKOCHANEGO WODZA, "wybieranego" dożywotnio przez wdzięczny naród...

 • mr.off

  Oceniono 297 razy 119

  100% zgody!

  Gdyby rządziło PiS, Polska wyglądałaby jak Ukraina.

  PS. Swietny tytul. Redaktorka Tok FM w formie.

 • tadeuszp3

  Oceniono 229 razy 105

  Pytanie brzmi na czyje zlecenie pis rozpier... ten kraj - Watykanu czy Putina ??? Stawiam (wbrew pozorom) na Putina !!!

 • elrobertos

  Oceniono 121 razy 89

  Polacy nie są nadmiernie pobłażliwi, Polacy dają sobie po prostu wciskać ciemnotę, w jakiejś części są nierozgarnięci i dużej części leniwi intelektualnie. Nie można być nawet średnio zorientowanym w polityce i świecie i jednocześnie wierzyć w cuda które opowiada większość polityków, szczególnie tych na prawo.

 • tag1

  Oceniono 160 razy 76

  PIS ma wszelkie cechy państwa islamskiego, chce z R.P. zrobić wasala Watykanu i kliki polityków z nim związanych. Tego nie trzeba udowadniać bo to widać codziennie. Najwyższa pora zdelegalizować tę partię.

 • gossam.2

  Oceniono 150 razy 76

  30% mentalnych homosovietikusów w Polsce dąży siłą rzeczy do swoich na wschodzie. To świetna baza dla Putina do rozgrywania swoich spraw, szkodzenia Polsce.

 • arvelli_net

  Oceniono 191 razy 73

  ... wydaje mi się że bardziej do Syrii czy Angoli upodobniłyby nas "żondy" pisowców o ile mieliby KIM "żondzić" :)

 • cup_of_t

  Oceniono 99 razy 63

  Andrzej Duda przedstawia wiele obietnic, nie mówiąc, jak je sfinansuje

  I o to wszystko sie rozbija. Fajnie sie obiecuje roznym grupom pieniadze(choc nie powiem, PO tez lubi to robic, ale nie na taka skale), tylko skad je brac? Wiadomo, cudow nie ma, pieniazki pochodza z budzetu, czyli naszych wlasnych kieszeni - tak na wszelki wypadek nalezy to powtarzac, gdyby ktos jeszcze o tym nie wiedzial.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX