Żakowski zaprasza Dudę do rozmowy o SKOK-ach. By kandydat PiS uniknął określenia "Duda-obłuda"

- W prawdziwej kampanii po publikacjach o SKOK-ach ludzie Komorowskiego byliby już na etapie "domordowywania" politycznego Dudy. A to prezydent jest w defensywie. Świadczy to o daleko idącej amatorszczyźnie - mówił Tomasz Lis w TOK FM. Jego zdaniem przez to dojdzie do drugiej tury, w której znajdą się "polityk, który w sondażach ma ponad 70 proc. zaufania i ktoś, kto, jeśli chodzi o autonomię polityczną i intelektualną, jest poniżej Piotra Glińskiego".
- Zastanawiam się, czy państwo wokół prezydenta zakończą wreszcie serial pt. "Jesteśmy na turnusie w Ciechocinku" i zabiorą się do realnej roboty. Z profesjonalnego punktu widzenia kampania Bronisława Komorowskiego jest po prostu słaba - uważa Tomasz Lis.

PO: Duda mógł brać udział w nielegalnym wpływaniu na proces legislacyjny ws. SKOK >>>

Zdaniem redaktora naczelnego "Newsweeka" słabość kampanii obecnego prezydenta widać w zestawieniu z tym, co robi jego najgroźniejszy kandydat Andrzej Duda. - To bardzo sprawna kampania bardzo słabego kandydata. Np. to, co kandydat PiS mówi o euro, to są kompletne brednie, zawstydzające z intelektualnego punktu widzenia, ale spot jest dobry i może przekonać całkiem wielu ludzi - wskazywał.

SKOK spada z nieba. A sztabowcy nie reagują

Zdaniem publicysty autorzy kampanii Bronisława Komorowskiego nie potrafią skutecznie reagować nawet na tematy, które "spadają z nieba". I mogłyby dać prezydentowi wzrost notowań. Takim tematem jest sprawa zaangażowania Andrzeja Dudy i całego PiS w ochronę SKOK-ów. Faktem jest, że to Prawo i Sprawiedliwość nie godziło się na objęcie spółdzielczych kas nadzorem KNF.

Pierwszą ustawę w tej sprawie, przypomnijmy, zablokował w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Ministrem w prezydenckiej kancelarii był wtedy Andrzej Duda.

"Gazeta Wyborcza" informuje, że przed złożeniem przez prezydenta Kaczyńskiego wniosku do TK w sprawie ustawy o SKOK-ach, kancelarię trzy razy odwiedził szef kas Grzegorz Bierecki. Okazuje się też, że kluczową opinię prawną, która posłużyła do napisania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, przyniósł Duda. Analiza była anonimowa, ale z informacji "GW" wynika, że dokument powstał wcześniej na zamówienie SKOK-ów.

- W prawdziwej kampanii, po publikacji dotyczących SKOK-ów i zdjęcia prezydenta Komorowskiego z szefem SKOK-u Wołomin, ludzie kandydata Komorowskiego byliby już na etapie "domordowywania" politycznego Dudy. A jak oglądałem wczoraj w telewizji program z udziałem prezydenckiego ministra prof. Tomasza Nałęcza i byłego rzecznika PiS Adama Hofmana, to widziałem, że to Komorowski jest w defensywie. To kompletna paranoja! Świadczy to o daleko idącej politycznej amatorszczyźnie - podsumował Tomasz Lis.

Niech się wytłumaczy

Zdaniem Jacka Żakowskiego afera SKOK-ów jest tak poważna i ważna, że powinna być wyjaśniona przez sejmową komisję śledczą.

O powołaniu takiej komisji głośno mówiła Platforma Obywatelska, ale na razie skończyło się na powołaniu przed tygodniem specjalnej sejmowej podkomisji do wyjaśnienia sprawy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Na jej czele stoi poseł PO Marcin Święcicki.

- Po tekście "GW" widać, że sprawa przypomina to, co znamy z przeszłości. Ekspertyzy pojawiające się nie wiadomo skąd, przynoszone do pałacu prezydenckiego późną nocą. To sprawa w stylu "lub czasopisma" [afera Rywina - przyp. red.] - mówił Żakowski.

Dlatego Jacek Żakowski zaprasza Andrzeja Dudę do "Poranka Radia TOK FM". - Sprawa SKOK-ów to żelazny argument przeciwko jego kandydaturze. Trzeba o to pytać, póki się nie oczyści z zarzutów. Panie pośle, zapraszam na przyszły piątek - mówił prowadzący audycję.

Dla Tomasza Lisa przekonujące wytłumaczenie się kandydata PiS z podejrzeń dotyczących wspierania SKOK-ów pozwoli mu uniknąć pojawienia się "zbitki Duda-obłuda".

SKOK to sprawa prezydenta

Andrzej Duda w sprawie politycznego parasola nad spółdzielczymi kasami mówi głosem PiS. Czyli przekonuje, że to problem Platformy Obywatelskiej i Bronisława Komorowskiego, który - jak widać na fotografii z premiery filmu "1920 Bitwa Warszawska" - znał rządzących SKOK-iem Wołomin.

Według narracji Prawa i Sprawiedliwości za aferą wołomińskiej kasy stoją byli funkcjonariusze WSI z Piotrem P. na czele. Mężczyzna był szefem rady nadzorczej SKOK Wołomin.

Śledztwo w sprawie tej kasy jest najpoważniejszym prowadzonym obecnie przez prokuratorów. Szkody, wyrządzone przez podejrzanych szefów SKOK-u Wołomin wynoszą 1,5 miliarda złotych.

W sumie prowadzone jest ponad 2200 śledztw dotyczących spółdzielczych kas.

Politycy chętnie wyciągali ręce po pieniądze SKOK-Wołomin. Współpracował m.in. Jacek Sasin, Janusz Korwin-Mikke i Marta Kaczyńska>>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (79)
Żakowski zaprasza Dudę do rozmowy o SKOK-ach. By kandydat PiS uniknął określenia "Duda-obłuda"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 109 razy 61

  "Według narracji Prawa i Sprawiedliwości za aferą wołomińskiej kasy stoją byli funkcjonariusze WSI z Piotrem P. na czele"- a pan Bierecki od nich otrzymał w prezencie ogromną kasę?
  PiS jest znany z tego, że zawsze odwraca kota ogonem i zrzuca winę na wszystkich. Bo w otoczeniu prezesa wszyscy cacy, z czystymi rączkami. Przykładów takich niewiniątek mamy wiele.
  A prezydent? Prezydent nie z tych, co na oślep atakują. Skoro się nie tlumaczy, znaczy nie poczuwa się do winy..

 • kat-kk

  Oceniono 62 razy 34

  Czego, lub kogo ,się w PISie nie dotkniesz ,od razu wywala szambo,a oni tak bardzo chcą zmieniać Polskę.Zaufajcie kościołowi i ich partii jeszcze raz ,a z rozumem sie nie pozbieracie rodacy!Nie mylić ,że zalecam kościelne PO takie same szambo,ale może choć wojny nie będzie z Rosją i Niemcami.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 55 razy 27

  ...sprawa przypomina to, co znamy z przeszłości. Ekspertyzy pojawiające się nie wiadomo skąd, przynoszone do pałacu prezydenckiego późną nocą. To sprawa w stylu "lub czasopisma"...
  ------
  wszyscy w Polsce wiedza że pieniądze wyprowadzane bez nadzoru ze SKOKów służyły finansowaniu kampanii wyborczych PiSu, wszyscy oprócz prokuratury oczywiście, a jeżeli Duda twierdzi inaczej to łże jak bura suka i tyle - tylko że to pisiorom zupełnie nie przeszkadza na niego glosować, tacy to oni prawi i sprawiedliwi

 • flat-ower1

  Oceniono 34 razy 26

  Lis ma rację. trzeba zacząć walić do Dudy z prawdziwej amunicji. Ma się argumenty, trzeba je wykorzystać.

 • zdzisek1949

  Oceniono 55 razy 21

  W grudniu 2009 r prezydent Lech Kaczyński skierował ustawę o SKOK-ach do TK.
  Dlaczego TK zwlekał i opóźniał wprowadzenie przepisów dotyczących SKOK-ów do 2012r.
  Paragraf 25 mówi: w uzasadnionych wypadkach Prezes TK może zarządzić rozpatrzenie
  wniosku lub pytania w innej kolejności !!!

 • getz54

  Oceniono 26 razy 18

  Panie redaktorze, kolega Duda nigdy się na taką rozmowę z panem nie zgodzi. Jest prawnikiem i wie, ze cokolwiek powie panu w tej sprawie moze byc uzyte przeciwko niemu. Sopocka kancelaria pana Zawary nawet mu nie pomoze. To po pierwsze. Po drugie, pan Duda jest prędzej czy pózniej przeznaczony do odstrzału, jak kazdy spad z kancelarii Kaczyńskiego Lecha kiedyś prezydenta. niewielu juz kolesi z wetowarni pozostało Kaczzyńskiemu Jarosławowi do odstrzelenia. Oni wszyscy według niego odpowiadają za śmierc jego brata. Duda jak uzyska nawet niezły wynik ale przegra, usłyszy ze zawiódł zaufanie i musi odejśc. Zdarza się, zwłaszcza w PiS-ie.

 • rpal

  Oceniono 12 razy 12

  Nie podoba mi się używanie wulgaryzmów na antenie przez Lisa, nie podoba mi się też krząkanie i sapanie Żakowskiego, tyle że ci kolesie mają rację. Duda to kukła Kaczyńskiego która została wykreowana przez media, z resztą zupełnie niepotrzebnie. Wystarczyłoby go zwyczajnie nie pokazywać w TV i wtedy Duda byłby nadmuchanym w połowie balonikiem. Teraz jest nadmuchany w całości, niestety, w końcu jednak pęknie i tyle będzie z Dudy.
  Przepraszam za pomylenie balonika z kondomem.

 • damtek

  Oceniono 14 razy 12

  Powiedzmy otwartym tekstem - SKOK-i , największy przekręt finansowy firmowany jest przez kandydata na prezydenta i partię, która jest uczciwa i niepokalana. Z akcentem na "niepokalana".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX