"GW": Kara Kamińskiego wprost proporcjonalna do władzy, jaką miał. Teraz czas rozliczyć Zbigniewa Ziobrę

"Wyrok na Mariusza Kamińskiego i dwóch b. funkcjonariuszy CBA jest ukoronowaniem rozliczania IV RP. Rozliczania niezbyt dotąd spektakularnego. Powinien też otworzyć dyskusję o odpowiedzialności prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, który akceptował bezprawne wnioski o inwigilacje i operacje specjalne" - pisze Ewa Siedlecka w "Gazecie Wyborczej".
Mariusz Kamiński za przekroczenie uprawnień szefa CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. został skazany na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk.

Według sądu Kamiński (dziś poseł PiS, wiceprezes partii) zaplanował i zorganizował prowokację CBA, zlecił wprowadzenie w błąd Andrzeja K. i podżeganie go do korupcji. Zdaniem sądu brak było podstaw do wszczęcia akcji CBA w resorcie rolnictwa. Polecenia Kamińskiego realizował jego zastępca Maciej Wąsik (obecnie lider samorządowców PiS, skazany tak jak Kamiński na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz sprawowania stanowisk we władzach, administracji i służbach państwowych), a także Grzegorz Postek i Krzysztof Brendel z pionu operacyjno-śledczego CBA (obaj skazani na kary po 2,5 roku więzienia i 10 lat zakazu sprawowania stanowisk).

Według sądu CBA podżegało do korupcji, nie było podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia operacji ws. odrolnienia gruntu w Ministerstwie Rolnictwa.

CBA Kamińskiego służyło rządowi, nie społeczeństwu

Zdaniem publicystki Kamiński stworzył urząd, który służył nie społeczeństwu, ale partii. "Działał w myśl ogłoszonej przez ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego zasady przeciwdziałania imposybilizmowi prawnemu, a więc sytuacji, gdy prawo hamuje działania władzy, które ona sama uznaje za słuszne" -przypomina Siedlecka .

"W aferze gruntowej chodziło o pozbycie się Samoobrony z rządu. Zadaniem CBA było wytworzyć dowody, że Andrzej Lepper jest łapówkarzem" - czytamy. To zadanie nie do końca się powiodło - Lepper łapówki nie przyjął. "Ale Jarosław Kaczyński ogłosił, że i tak musi odejść, bo znalazł się 'pod podejrzeniem'. A więc Mariusz Kamiński wypełnił swoje zadanie" - dodaje.

Ziobro akceptował wnioski podsłuchowe

Publicystka podkreśla, że kara zasądzona Kamińskiemu jest "wprost proporcjonalna do władzy, jaką miał szef CBA. I szkód, które wyrządził konkretnym ludziom i państwu". "Bo jeśli władza łamie prawo, wręcz czyni z niego narzędzie rządzenia - godzi to w państwo. A używanie służb do łamania prawa demoralizuje ludzi i niszczy te służby" - pisze Siedlecka.

"Teraz otwiera się kwestia odpowiedzialności prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry za akceptowanie wniosków podsłuchowych, które - jak orzekł sąd - były nie tylko pozbawione podstaw prawnych, ale też faktycznych (czyli w rzeczywistości nie działo się nic, co uprawniałoby służby do podsłuchu)" - czytamy w "GW".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
"GW": Kara Kamińskiego wprost proporcjonalna do władzy, jaką miał. Teraz czas rozliczyć Zbigniewa Ziobrę
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 70 razy 64

  Kto jeszcze pamięta ten kabaret w wykonaniu "ministra"...z niszczarką, z magnetofonem "gwoździem" którym skrycie nagrał własnego wicepremiera, z topionym w wannie i "młotkowanym" laptopem...ALE ŚMIERĆ ZASZCZUTEJ BLIDY... KABARETEM JUŻ NIE BYŁA...

 • marudna.maruda

  Oceniono 64 razy 62

  wszyscy z otoczenia prezesa mają coś za uszami. Tylko prezes, czyściutki, prawy, sprawiedliwy. Nic nie wie, o niczym nie słyszał, gdy dotyczy to jego ludzi. W PO wszelkie zlo zauważa natychmiast i skrupulatnie rozlicza. A Ziobro? już pokazał, jakiego rodzaju jest człowiekiem.

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 58 razy 56

  Jaka to kara jesli z sali sadowej nie pojechal wprost do zakladu karnego?!
  Powinien zostac natychmiast osadzony i pisac apelacje wprost z miesca odosobnienia!!!
  Przeciez to jest jawna kpina podsycana doniesieniami prasowymi!
  Ziobro tez powinien siedziec razem z nim!

 • peter-321

  Oceniono 44 razy 44

  Calkowite wyeliminowanie politykow, ktorzy stworzyli sobie monopol wladzy, demontowali rodzaca sie demokracje w Polsce, w osobach Kaminskiego , Ziobry itd , z przyzwoleniem ich guru Kaczynskiego jest zadaniem dla Polski i Polakow. Laptop , dr. Garlicki, Blida, Lepper to pasmo samowoli wladzy w wykonaniu mlodego, bez doswiadczenia 35 letniego wtedy ministra sprawiedliwosci Ziobro w otoczenu Kempy i podobnych jemu i jej. Ziobro z prezydenckimi ambicjami bez jakosci, odszczepieniec PISu, syn marnotrawny swojego ojca Kaczynskiego, bankrut w towarzystwie nawiedzonych jak Kurski, Kempa , Dera , Cymanski ze swoja zbankrutowan patia SP, wracajacy na sile na lono PIS rozhulal sie calkowicie i bezkarnie w sposob bezczelny, jako arogant i bufon . Powinnien stanac przed sadem jako wspolodpowiedzialny w aferze gruntowej i nie tylko niej, tak jak Kaminski, a najmniej byc wykluczonym z zycia politycznego w Polsce.

 • xvq111

  Oceniono 36 razy 34

  Jesteśmy chorą demokracją skoro nie wytworzyliśmy w politykach i urzędnikach standardów działania , a ich pracę musi rozliczać sąd . Dotyczy to wszystkich partii i całej klasy politycznej w Polsce , partyjne interesy biorą górę nad dobrem Państwa i obywateli . Żadna partia nie rozlicza błędów własnych polityków tylko wręcz odwrotnie chroni ich za wszelką cenę . Źle wróży to Polsce i Polakom.

 • hippolitkwas1

  Oceniono 12 razy 12

  Zdj nr 4 -przestępcy po wyjściu z sądu.

 • czytelnik52

  Oceniono 11 razy 11

  Ten gościu jeszcze nie wie, że im będzie starszy tym bardziej będzie bolał krzywda Barbary Blidy!!!

 • zapluty.karzel.reakcji

  Oceniono 10 razy -6

  kto następny?
  W mailach przesyłanych m.in. przez analityka Stratfor Marko Papica znalazły się wątki dotyczące prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego związków z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi. Papic pisał m.in., że w latach 1991-2005 WSI de facto rządziły Polską. - Stali na czele wielu przedsiębiorstw. Wielu byłych oficerów WSI wciąż kieruje wielkimi firmami w Polsce - pisał.
  Opisywał też, że Komorowski miał "żywotny interes w oczyszczaniu spraw WSI, gdyż miał z nimi związki". W jednym z maili dodał, że Wojskowe Służby Informacyjne miały udziały w wielu prywatnych firmach nawet do lat 90-tych. - Podczas polskiej "terapii szokowej" miało miejsce wiele "ciemnych interesów".
  Maile dotyczące Wojskowych Służb Informacyjnych i powiązań Komorowskiego z WIS zostały opublikowane 25 kwietnia 2013.
  wikileaks.org

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX