Żakowski do Biedronia: "Co teraz? Stanie pan na czele lewicy?". A ten bez wahania: "Nie. Mam umowę z mieszkańcami mojego miasta"

- Nie od tego jest dzisiaj Biedroń, żeby tworzyć nową lewicę - przekonywał w rozmowie z Jackiem Żakowski laureat Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk - Robert Biedroń. Prezydent Słupska zadeklarował jednoznacznie: - Mam swoją misję, swoją umowę z mieszkańcami mojego miasta i zamierzam się w to angażować przez najbliższe cztery lata.
Robert Biedroń został laureatem Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk za rok 2014. Nominowany był za to, że dzięki osobistym walorom, takim jak kultura osobista, takt i szacunek dla innych ludzi, zjednał sobie społeczność Słupska, która obdarzyła go zaufaniem, oddzielając sprawy publiczne od spraw prywatnych i dając tym samym nadzieję na jeszcze większe zmiany mentalności społecznej.

Laureat nagrody był gościem w Poranku TOK FM.

Jacek Żakowski: No i co teraz? Grzegorz Napieralski zapowiada budowanie nowej lewicy po wyborach parlamentarnych. Pan stanie na jej czele?

- Nie, dlaczego? To Grzegorz Napieralski tworzy tę nową lewicę. Ja oczywiście kibicuję, bo ubolewam nad tym, że dzisiaj jesteśmy na pustyni lewicowej, gdzie nic się nie dzieje. A jest co zbierać, jest co tworzyć. Dzisiaj lewica jest w rozsypce, jest wiele ciekawych postaci, które można zebrać. Jak się znajdzie dobry generał, to jest to do zrobienia.

No właśnie: Robert Biedroń.

- Nie, ja mam swoją misję, swoją umowę z mieszkańcami mojego miasta i zamierzam się w to angażować przez najbliższe cztery lata.

Czyli nie będzie pan kandydował w wyborach parlamentarnych.

- Nie. Na pewno.

Ale liderowanie partii czy jakiemuś ruchowi politycznemu to co innego. To nie narusza pańskiej roli w Słupsku.

- Ale jest czasochłonne i energochłonne, a ja jestem od tego, żeby załatwiać różne sprawy w Słupsku. Słupsk staje się centrum debaty, jest coraz więcej gości, jest ferment dyskusyjny wokół takich miast jak Słupsk. Ostatnio zrobiliśmy ciekawą debatę z Edwinem Bendykiem na temat polskich miast i tych zmian powyborczych, zjazd progresywnych burmistrzów i prezydentów.

Robimy wiele ciekawych rzeczy, które promieniują na cały kraj, i temu chciałbym się poświęcić, a nie tworzeniu lewicy. Przy tworzeniu lewicy będzie bardzo wiele ambitnych i zdeterminowanych osób i będę im kibicował, ale nie od tego jest dzisiaj Biedroń, żeby tworzyć nową lewicę.

Jednak wrażenie, że jest wiele ambitnych i zdeterminowanych osób, to nie jest wrażenie, za którym by szło przekonanie, że z tego da się coś zbudować.

- Ale nic nie gwarantuje, że za Biedroniem pójdą. Trzeba budować wiarygodność lewicy. Jeżeli stworzą coś Grzegorz Napieralski, Andrzej Rozenek, Wanda Nowicka, Anka Grodzka, Barbara Nowacka...

...Magdalena Środa, Kazimiera Szczuka. Prawie same kobiety.

- Nareszcie! Nareszcie są kobiety w polityce. Można dużo złego mówić o Palikocie, chociaż ja go cenię, ale to dzięki niemu zafunkcjonowały te kobiety. To mu trzeba oddać. Myślę, że jeżeli Grzegorz Napieralski ma jakiś plan, to powinien on obejmować w dużej części te kobiety.

Nadaje się na lidera?

- Ja mam złe doświadczenia z tej współpracy. Ale Grzegorz uczy się trochę na tych błędach, wyciąga wnioski, dzisiaj rozmawia dość szeroko. To może być recepta na sukces. Jednak nie wiem, czy to powinien być Grzegorz.

A kto powinien być takim liderem?

- To naturalnie się wyłoni. Jak patrzę na talenty Anny Grodzkiej, Wandy Nowickiej, Andrzeja Rozenka, to tam jest talent liderstwa. Palikot musi odpocząć. To wspaniała postać polskiej polityki, wprowadza potrzebny ferment do polityki. Ale dzisiaj się pogubił w tym wszystkim. Ja mu bardzo kibicuję, to wizjoner. Być może potrzebny jest ktoś, kto ma wizję rozwoju lewicy; żeby wiedział, w którą stronę ten okręt ma płynąć. W 2011 Palikot tę wizję miał.

A potem miał inną. A potem jeszcze inną. To człowiek, który miewa wizje, a nie ma wizję.

- I przegrywa, kiedy zmienia wizję, kiedy staje się to chwiejne. Może jak odpocznie, to wróci.

Jak to w Słupsku wygląda, przekonał pan nieprzekonanych?

- Ja z nimi przede wszystkim rozmawiam. Na radzie miasta jest spokój, dialog, rozmawiamy merytorycznie. Nie ma gorszących scen, które były kiedyś, za mojego poprzednika. To niestety w Polsce dzisiaj się nazywa sukcesem. A powinno być standardem.

Myślę, że jest euforia powyborcza, że jest poczucie, że rozmawiamy o problemach, o problemach miast średniej wielkości. To dzisiaj są realne problemy. Popełniliśmy wiele błędów, jeżeli chodzi o rozwój naszego kraju - postawiliśmy na metropolie. Taka była idea Platformy Obywatelskiej - że najpierw będziemy wspierali metropolie, a potem metodą dyfuzyjną rozpraszali to. To się chyba nie sprawdziło.

Jak patrzę na Słupsk, gdzie odcinane są kolejne połączenia kolejowe, autobusowe; gdzie nie ma inwestycji w podstawowe potrzeby mieszkańców, np. rozwój przedsiębiorczości, edukację, to te miejsca umierają. To jest trudne, czuję się współodpowiedzialny za to.

I co można zrobić w sprawie takiego Słupska?

- Ja chcę sprowokować dyskusję o takich miastach. Głos burmistrzów i prezydentów takich miast jest niesłyszany. A tam jest życie Polski, staram się więc nas zjednoczyć. Dzisiaj nadszedł czas na prezydentów i burmistrzów małych i średnich miast, którzy powinni domagać się równego traktowania, jeżeli chodzi o podział dóbr, o zrównoważony rozwój, bo jest to niesprawiedliwe. Jako prezydent muszę utrzymywać coraz to nowe instytucje, mam coraz większe obowiązki od państwa, ale za tym nie idzie żadne wsparcie finansowe, czy w innej postaci.

Gratulujemy!

Posted by Gazeta.pl on Wednesday, April 1, 2015


Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (230)
Żakowski do Biedronia: "Co teraz? Stanie pan na czele lewicy?". A ten bez wahania: "Nie. Mam umowę z mieszkańcami mojego miasta"
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 1156 razy 1038

  BIEDROŃ robi dla walki o równe prawa dla LGBT...Więcej niż wszystkie...d e m o n s t r a c j e... Pomijając że przy okazji DOBRZE RZĄDZI MIASTEM...

 • drugikarburator

  Oceniono 921 razy 843

  Slowa uznania dla Slupszczan.. Za rozsadek.Panie Biedron prosze ich nie zawiezc.

 • 25th

  Oceniono 594 razy 554

  Te wywiady z Biedroniem są jak jutrzenka na tle coraz bardziej wariującej polskiej polityki.
  Nowa lewica jest potrzebna przed wyborami, a nie po. I przydałoby się Biedronia sklonować, żeby mógł działać równolegle. Bo z miałkim Napieralskim na czele marnie to wygląda.

 • jogar

  Oceniono 518 razy 496

  Robert Biedroń wśród tych zblazowanych i złodziejskich polityków jest nadzieją na lepsze (czytaj: sprawiedliwe) jutro. Jestem absolutnie za Biedroniem i aż szkoda, ze on jest tylko jeden. Niestety nie ma drugiego takiego.

 • mosia1969

  Oceniono 387 razy 357

  Zazdroszczę Słupszczanom takiego prezydenta i gratuluję im z całego serca wyboru, którego dokonali. Potrafili przełamać stereotypy i dzięki temu, mam nadzieję, wybrali sobie uczciwego, pracowitego faceta spoza lokalnego układu. Trzymam kciuki i zazdroszczę, tym bardziej, że jestem z Gdańska i moje miasto od lat niszczone jest - dosłownie (architektonicznie) i w przenośni (przez zaniedbania, nieliczenie się z wolą mieszkańców i rządy władz wraz z kliką deweloperów) przez zadowolonego z siebie prezydenta, którego największą pasją są występy medialne.

 • arabeski

  Oceniono 383 razy 355

  Chylę czoła przed Panem Robertem... a kiedyś Go nie lubiłam, był zaczepny - teraz postawił na dialog. Facet przeszedł niesamowitą metamorfozę. Za pięć, może za dziesięć lat może zajść na sam szczyt. O ile będzie chciał (może obawiać się utraty prywatności).

 • mrmouse

  Oceniono 365 razy 343

  Jak się chłopie sprawdzisz jako prezydent miasta to może za pięć lat zostaniesz prezydentem kraju.

 • jogar

  Oceniono 337 razy 311

  Do wszystkich komentujących tu negatywnie poczynania pana Biedronia bo "poza gadaniem nic jeszcze nie zrobił" powiem tak- dla mnie jest najistotniejsze, że nie zaczyna działania od przydzielenia sobie wielkich apanaży, limuzyn, kart słuzbowych itd a to jest bardzo istotne. Lata pokomunistyczne nauczyły nas, że ci po katolicku wybierani politycy to zwyczajni złodzieje, ludzie dorabiający sie na swoich stołkach, z frazesami na gębach, pouczający nas wiecznie, nieodpowiadający za nic, pomimo dużej kasy od nas oszukujacy na delegacjach (karygodne), przyznający róznym grupom zawodowym przywileje kosztem innych (dla własnego bezpiecznego stołka) a Biedroń taki nie jest. Czy mam jeszcze wyliczać? Biedroń jest w tym momencie zjawiskiem . To jest przykre bo to znaczy, że nasi politycy to dno. Powodzenia panie Robercie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX