Duda porównuje wyrok na Kamińskiego do... kar za gwałty. Materska-Sosnowska: "To, co zrobił b. szef CBA, to był gwałt. Na demokracji"

- Ten werdykt prognozuje zmianę świadomości społecznej - tak wyrok na Mariusza Kamińskiego, b. szefa CBA, skomentowała w TOK FM dr Materska-Sosnowska z UW. Odniosła się też do słów Andrzeja Dudy, który ocenił wyrok jako "skandaliczny, bo za gwałt dostaje się trzy lata". Ekspertka w odpowiedzi stwierdziła, że to, co zrobił Kamiński, to właśnie gwałt - na demokracji i państwie prawa.
Mariusz Kamiński, były szef CBA, został skazany na 3 lata pozbawienia wolności za nadużycia, jakich dopuszczał się w latach pełnienia funkcji. Ten wyrok, wydany przez sędziego Łączewskiego, w rozmowie z Jackiem Żakowskim komentowały w Poranku TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska z UW, Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka" i Bianka Mikołajewska z "Gazety Wyborczej".

Według Żakowskiego to prawdziwy przełom, bo w Polsce dotychczas polityków nie wsadzało się za kraty. - Kara za błędy urzędników nie istniała - skomentował Żakowski. - To nie jest wyrok jednego, tylko trzech zawodowych sędziów, który został zasądzony jednomyślnie. Są to uznani sędziowie i moc tego wyroku jest bardzo duża - dodała z kolei dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z UW.

Ekspertka wyraziła nadzieję, że wyrok prognozuje zmianę świadomości społecznej. Dodała, że odkąd na jaw wyszła sprawa więzień CIA w Kiejkutach i konsekwencji z nimi związanymi, poruszony został też temat odpowiedzialności urzędników za decyzje i nadużycia, jakich się dopuścili. Materska-Sosnowska odwołała się również do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który ocenił wyrok jako "skandaliczny, bo za gwałt dostaje się trzy lata". Ekspertka w odpowiedzi na ostry komentarz powiedziała, że to, co zrobił pan Kamiński, to gwałt na demokracji i państwie prawa. - Nie wiem, czy wyrok się utrzyma, bo należy do najostrzejszych wydanych w ostatnich latach - dodała.

Sędzia na medal

Na najwyższą pochwałę według Bianki Mikołajewskej zasługuje odwaga sędziów, którzy wyrok wydali. Podkreśliła, że za niepopularne decyzje różni sędziowie byli wielokrotnie atakowani. Za przykład podała sędzia Tuleję, który skazał lekarza wskazanego przez CBA, ale w orzeczeniu podkreślił, że działania Biura przypominają te prowadzone przez SB. Według dziennikarki za te słowa sędziego zaatakowali go politycy PiS-u, domagając się postępowania dyscyplinarnego, a na drzwiach jego domu ktoś wysprejował wulgarne groźby. Zdaniem Mikołajewskiej w wielu sprawach po kilku posiedzeniach wiadomo, jaki wyrok powinien zapaść, ale sędziowie się boją i przedłużają postępowanie, wydają miałkie wyroki. Dziennikarka podkreśla, że dzieje się tak szczególnie w sprawach, które angażują osoby publiczne.

Tradycja

Żakowski nadmienił, że trzeba pamiętać o polskiej tradycji "pryncypia ponad procedurami". Jego zdaniem jest to wielki problem. Polacy zbyt często wartości stawiają ponad zasadami demokratycznego państwa. Według Żakowskiego przykładów jest wiele, ale te najbardziej rzucające się w oczy to episkopat i ciągłe szantażowanie posłów, prof. Chazan i klauzula sumienia, i oczywiście Mariusz Kamiński i CBA.

Jak stwierdziła Aleksandra Pawlicka, właśnie to daje możliwość PiS-owi "odkręcenia kota ogonem", krzyczenia, że polityków walczących z korupcją zamyka się w więzieniach, i powiedzenia: "Kamiński dostał wyrok, Hofman dostał wyrok, władza zamyka usta opozycji".

Wyrok podzieli społeczeństwo

- Wyrok jest ciekawy, bo myślę, że odpowiada większości społeczeństwa, bo narodziło się poczucie, że urzędnik też musi wziąć odpowiedzialność za swoje błędy - mówił Żakowski. Zaznaczył jednak, że w tym samym czasie wyrok polaryzuje Polskę, bo podział między wyborcami PiS-u a resztą się pogłębi. Dodał, że jest to normalny wyrok w nienormalnym świecie.

Materska-Sosnowska podkreśliła, że wyrok ten zapowiada zmianę standardów wyroków. - Mamy szanse wyjść poza asekuranctwo - skwitowała.

Dodała również, że co prawda wczorajszy wyrok dotyczył Kamińskiego, ale Janusz Kaczmarek już zgłosił postulat, że trzeba sięgnąć dalej i postawić przed sądem ludzi, którzy Kamińskiemu na takie zachowanie pozwolili. - W tej sprawie nie wszystko zostało powiedziane, nie wszyscy zostali pociągnięci do odpowiedzialności - dodała Pawlicka. Jak zaznaczyła, przewlekłość spraw nie działa dobrze na korzyść ich sprawiedliwego rozwiązania. - Kiedy w końcu zapada wyrok, to nikt już nie pamięta ani o co tam chodziło, ani emocji z tym związanych - tłumaczyła.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (30)
Duda porównuje wyrok na Kamińskiego do... kar za gwałty. Materska-Sosnowska: "To, co zrobił b. szef CBA, to był gwałt. Na demokracji"
Zaloguj się
 • ciemnyluddd

  Oceniono 86 razy 74

  Największy skandal...To jest sam DUDA...Jako kandydat na Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczpospolitej... Jak długo jeszcze KACZOR BĘDZIE SOBIE "POGRYWAŁ" POLSKĄ ?

 • czytelnik52

  Oceniono 68 razy 60

  Widzę, że kol. Hofman zrobił się bardzo aktywny. Pracuje na względy jarka kaczyńskiego. Na 100% ponownie ujrzymy jego w gronie "prawych i sprawiedliwych". Ma to jak w banku, tzn jak w SKOK -u. Alle Luja...........

 • jacz3

  Oceniono 50 razy 46

  nawiedzony koleś działający zgodnie z zasadą : nie ma niewinnych , są tylko źle przesłuchani. Podrzucał torby z pieniędzmi a potem łapał tych co się skusili. Ciekawe czy gdyby podrzucał te torby dla kolegów z Pisu to nie miałby 99% sukcesu. Chociażby hiszpańscy podróżnicy z Pisu. Ci na 100 wyciągnęli by lepkie raczki, Jednak toreb nie podkładano swoim.
  Państwo nie może podżegać do przestępstwa. Dlatego tacy panowie musza mieć zakaz pełnienia funkcji a i wyrok odsiadki należy się jak najbardziej. Chociażby za napady o 6 rano aby było co pokazać na kolejnej konferencji prasowej. Pani Blida nie doczekała sprawiedliwości ale ta powoli nadchodzi. Nigdy więcej komuny i IV-tej RP.

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 47 razy 43

  DUDO! masz rację ta kara jest ZA MAŁA, Kamiński i gwałciciele powinni dostawać DUUUUŻO WIĘCEJ

 • esmeras

  Oceniono 43 razy 39

  Pan Duda ma rację, za gwałt trzy lata, pan Kamińśki powinien dostać z dwanaście bo szkodliwość społeczna jego czynu jest olbrzymia.

 • arvelli_net

  Oceniono 40 razy 36

  ... szkoda słów, przestańmy zajmować swoje umysły i czas ludźmi który są od dawna skończeni społecznie i prywatnie. Mają swoje fobie, maja masę wad i zero zalet! Niech ten kamiński trafi do więzienia a za nim zleceniodawcy i wykonawcy tej agenturalnej, sovieckiej prowokacji, podsłuchów i szczucia na Polaków! A po odsiedzeniu wyroków natychmiastowa deportacja do Rosji!

 • simonh

  Oceniono 28 razy 26

  Od samego początku było wiadomo, ze ta cala akcja to byla proba wyeliminowania Leppera i przejęcie jego poslow. Szyto zresztą grubymi nicmi. Od poczatku do samego konca ta kurduplowata kanalia i jego kamraci sfingowali cała sprawę co zabrania ustawa o CBA ! Złamano więc i ustawę i konstytucję, więc niech kanalia nie udaje skrzywdzonego bo tak naprawde powinien dostac ze dwa razy tyle.

 • dwakurduple

  Oceniono 14 razy 12

  Ten koleś zawsze był według mnie psychopatą - oddanie mu władzy w jakimkolwiek zakresie to jak włożenie zapałek w ręce dziecka. - On w ogóle nie rozumie prawa i nie ma poczucia sprawiedliwości. - Te symptomy były widoczne od początku jego zaistnienia w polityce.- Dlaczego jego mocodawcy tego nie widzieli ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX