Paradowska do ministra: Poparł pan in vitro, a to grzech. Odpowiedź: Jestem spokojny o swoje sumienie

- Poparł pan ustawę in vitro, a to grzech. Zbliżają się święta, a pan nie będzie mógł pójść do komunii świętej - mówiła na antenie TOK FM Janina Paradowska w rozmowie z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Minister w odpowiedzi na słowa redaktor postanowił wytłumaczyć dlaczego, jego zdaniem, ustawa z nauką Kościoła sprzeczna nie jest. Przypomniał, że ustawa chroni zarodki.
- Opowiedział się pan za ustawą za in vitro, czyli popełnił pan grzech. A zbliżają się święta i nie będzie mógł pan przystąpić do komunii świętej - mówiła w "Poranku" TOK FM Janina Paradowska w rozmowie z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Chodzi o ustawę, którą rząd zaprezentował 10 marca tego roku. Ma ona uregulować prawnie kwestie związane z in vitro. Według danych przedstawionych przez premier Kopacz problem z bezpłodnością w Polsce ma ponad 1,5 miliona par.

Sumienie ministra

Minister w odpowiedzi na słowa redaktor postanowił się bronić i wytłumaczyć, dlaczego, jego zdaniem, ustawa z nauką Kościoła sprzeczna nie jest. W tym celu powołał się na zgłaszane przez siebie poprawki takie jak: ochrona i zakaz niszczenia zarodków, zakaz wyboru płci i cech fenotypowych i eksperymentów, nadanie podmiotowości całej ustawie. - Myśli pan, że to zmniejsza ciężar grzechu, który pan popełnia? - zapytała przewrotnie Paradowska. Minister odpowiedział dość niejasno, mówiąc, że przecież nadchodzący okres świąt jest świetnym czasem do zadumy. Dodał, że jest spokojny o swoje sumienie, ponieważ poprawki do ustawy zgłosił, ale też zadbał o to, by była dobrze przygotowana merytorycznie.

Kompromisowa ustawa

Zaznaczył, że jeżeli ustawa wejdzie w życie, to zniesie wolnoamerykankę, która teraz funkcjonuje. - Czy dzisiejszy stan chroni zarodki? Nie! Czy powoduje, że nie można przeprowadzać eksperymentów i nie ma handlu zarodkami? Nie! - oburzał się minister. - Dzisiejsze przepisy, a raczej ich brak, dają pełną, nieograniczoną, bezkarną, źle rozumianą wolność - dodał. Nadmienił jednak, że najistotniejsze jest to, by in vitro było traktowane jako element leczenia, po który sięga się w ostateczności.

- Mam wrażenie, że Prezydium Episkopatu broni takiego stanu rzeczy, który pan nazywa bezprawiem - stwierdziła Paradowska. W odpowiedzi na jej słowa minister ustawę nazwał kompromisową i zaznaczył, że nawet jemu nie udało się zawrzeć w niej wszystkich swoich wartości. Przekonywał jednak, że ustawa zmieniła się na lepsze, bo wcześniej wiele przepisów w niej zawartych nie było ujętych konkretnie.

Przeczytaj pierwszy biograficzny wywiad z Janiną Paradowską "A chciałam być aktorką..." >>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (171)
Paradowska do ministra: Poparł pan in vitro, a to grzech. Odpowiedź: Jestem spokojny o swoje sumienie
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 615 razy 569

  Polska to dziki i teoretyczny kraj.

  Z godnie z nauką o państwie i społeczeństwie,

  państwo jest organizacją społeczno-polityczną,

  a nie religijną.

  Dogmaty jakiegokolwiek kościoła czy sekty religijnej

  nie mogą być ustawowo narzucane całemu społeczeństwu.

  Państwo kieruje się ustawą zasadniczą, czyli konstytucją,

  a nie prawem kanonicznym ! ! ! ! ! !

 • przymusowy-chrzescijanin-666

  Oceniono 511 razy 491

  Dlaczego w takich rozmowach nie pada twarde pytanie: " czy kościołowi wolno się wpie...... w rządzenie państwem świeckim ??" ??!!!

 • zorn.gottes

  Oceniono 417 razy 369

  kto uważa, że in vitro, to postępowa i etyczna forma pomocy bezpłodnym parom - łapka w górę. :)

 • zelalem

  Oceniono 379 razy 367

  Grzechem nie jest to, co biskupi doraźnie za grzech uznają.
  Jeśli kościół, jak twierdzi, zawsze uważał zarodki i płody za pełnoprawnych ludzi, to proszę o pokazania poświęconych grobów dzieci z poronień sprzed ostatnich kilku lat.

 • marudna.maruda

  Oceniono 287 razy 273

  Rozumiem, że episkopat za wszelką cenę chce chronić katolickie zarodki. Ale to wystarczy wyjaśnić wyznawcom, że grzech,a oni na pewno nie będą się in vitro poddawać. Niech jednak episkopat nie mówi niewierzącym czy wierzącym inaczej, co mają ze swoimi niewiernymi zarodkami robić.
  A ministry wszelkie mają problem. Czy wypowiadać się i postępować zgodnie z rozsądkiem, czy zgodnie z wolą episkopatu.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 216 razy 198

  "Powołał się na zgłoszone poprawki"... Ale ani słowa o tym że ŚREDNIOWIECZE JUŻ MINĘŁO...kiedy wyłącznie Kościół decydował o tym co jest "zgodne z sumieniem" a co nie... I któremu jakoś nie przeszkadzał handel odpustami, Inkwizycja, ludobójstwo (przy "katolickich" podbojach w czasie krucjat i w obu Amerykach), oraz niewolnictwo.. Aby wymienić tylko niektóre przykłady SUMIENIA KOŚCIOŁA...

 • tokfm_acz_kolwiek

  Oceniono 203 razy 197

  Wszelkie próby budowania "królestwa bożego" tu na ziemi kończyły się nizłym piekłem.

 • przymusowy-chrzescijanin-666

  Oceniono 188 razy 178

  A jak powstał Jezus ?? przecież nie przez stosunek seksualny, tylko po bożemu, przez zapłodnienie in vitro !!!:)

 • zd46

  Oceniono 165 razy 157

  Zadna religia, NIE JEST EDUKACJA, religia jest wiara i wylacznie wewnetrzna sprawa kazdego czlowieka, religia to nie PANSTWO, religia zyje wlasnym zyciem ale powinna przestrzegac wszystkich praw swieckich danego kraju, poza Watykanem !!!! Religia powinna zostac wyprowadzona ze szkol a praktyki religijne to sprawa WLASNEGO SUMIENIA, RODZICOW WRAZ Z DOMEM RODZINNYM a dopiero na koncu kosciola, NIE PANSTWA, NIE POLSKI !!!!!!!! Dzieci powinny znac Prezydenta RP i Konstytucje RP a nie wszystkich swietych, prawo koscielne i szefow ePiSkopatu oraz kurii i ich duchowych przywodcow „biskupolahow” lub „ajatobiskupow”, co jest wylacznie sprawa wiary i RODZICOW, nie SZKOLY. Te wiadomosci sa zbedne w procesie nauczania szkolnego !!! Najwazniejsza jest WIEDZA pochodzaca z NAUKI a nie z "basni 1000 i jednej nocy". Na scianach klas szkol publicznych nie powinno byc miejsca dla dewocjonaliow, niech nimi handluje „Caritas”, tam powinna byc flaga polska, godlo oraz fotografia glowy panstwa Polski a nie bylego lub obecnego przywodcy obcego panstwa !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX