Spór o in vitro. Biskupi grożą posłom: Głosujesz "za" - komunii nie będzie. "To pełen bezradności krzyk o pomoc"

Spór o in vitro. Niebawem w Sejmie głosowana ma być ustawa w tej sprawie. Polski Episkopat straszy posłów, że głosujący "za" popełnią grzech i nie będą mogli przyjąć komunii. Czy to jest zgodne z nauką Jana Pawła? - zapytała w Poranku TOK FM Janina Paradowska. To wywołało spór między Adamem Szostkiewiczem, który oburzał się zachowaniem polskiego kleru, a Agatonem Kozińskim, który stwierdził, że apel biskupów to "krzyk o pomoc", a nie polityczna intryga.
Prawdziwe przesłanie Jana Pawła II zgubiło się w politycznym bałaganie - do takiego wniosku w 10. rocznicę śmierci papieża doszedł na antenie TOK FM Adam Szostkiewicz, dziennikarz i publicysta. Jego zdanie podzielił drugi gość Janiny Paradowskiej Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej", który stwierdził, że Jan Paweł II dla polskiej prawicy i Episkopatu stał się idealnym symbolem. Niestety, zdaniem dziennikarza, wykorzystywanym bez żadnego odniesienia do myśli, którą reprezentował.

In vitro i Jan Paweł II

Niebawem w Sejmie głosowana ma być ustawa in vitro.Polski Episkopat straszy posłów, że głosujący "za" popełnią grzech i nie będą mogli przyjąć komunii. Czy to jest zgodne z nauką Jana Pawła II? - zapytała Paradowska. Wroński był raczej sceptyczny i podkreślił, że papież zawsze był otwarty na dialog i nigdy nikogo nie szantażował. - Jego siła polegała na tym, że potrafił rozmawiać, zawsze dążył do porozumienia - stwierdził z kolei Szostkiewicz. Zaznaczył, że polscy biskupi są w nienaturalny sposób zainteresowani polityką i przywołał sprawę konwencji antyprzemocowej. Biskupi głośno sprzeciwiali się ratyfikacji dokumentu, Episkopat ogłosił "koniec cywilizacji", a jeden z biskupów stwierdził, że się na posłach zwyczajnie zawiedli.

Krzyk czy gra polityczna?

Szostkiewicz dodał, że interwencja biskupów w sprawie in vitro jest politycznym zagraniem, które nie powinno mieć miejsca. Zupełnie innego zdania był Agaton Koziński z "Polska The Times", który stanął w obronie biskupów. - Jeżeli Kościół chciałby przeprowadzić interwencję polityczną, to gwarantuję panom, nigdy byśmy nawet o niej nie usłyszeli - zapewniał. Przekonywał, że apel biskupów jest raczej krzykiem o pomoc i powiedzeniem "nic nie możemy zrobić, pozostało nam odwołać się do sumień". - A co jeszcze mają robić, jeśli nie apelować? Nie mają jeszcze zbrojnego ramienia - oburzył się Szostkiewicz.

Odpowiedź Kozińskiego była dość zaskakująca: - Mogliby wykonać dyskretny telefon do marszałka Sejmu lub premier Kopacz. - I z całą pewnością to robią - stwierdził Szostkiewicz. Obaj goście zgodzili się co do tego, że telefony nawet, jeśli są, to nie odnoszą większego skutku. - Na tym polega rozdzielność państwa od Kościoła - skończył Szostkiewicz. Całą dyskusję skwitowała Paradowska mówiąc, że być może tajne próby przekonania polityków nie działają, ale publiczny apel owszem. Zdaniem publicystki jawność głosowania i wydruk, który po nim pozostaje, nadaje polityczności zachowaniu biskupów.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Spór o in vitro. Biskupi grożą posłom: Głosujesz "za" - komunii nie będzie. "To pełen bezradności krzyk o pomoc"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 75 razy 67

  "apel biskupów jest raczej krzykiem o pomoc i powiedzeniem "nic nie możemy zrobić, pozostało nam odwołać się do sumień""- ależ nie. Apel biskupów to kolejne podkreślenie, że my nie mamy nic do powiedzenia, bo ten apel zapewne trafi do wrażliwych sumień tych, którzy przy żłobie.
  Jakoś biskupi nie apeluja o ochronę dzieci ( już narodzonych z tych zarodków) gwałconych przez księży i nie tylko. Nie apelują o ochronę żon pijaków. Pochylają się nad zarodkiem.

 • ador43

  Oceniono 46 razy 38

  SZANTAZ jaki zastosowal kosciolkatolicki jest zwykla zbrodnia,normalny czlowiek podlegal by paragrafom a ta czarnamafia jest bezkarna.Niejedna zbrodniepopelnil na naszym Narodzie k k ,zostal za to ukarany kiedy Narod powiesil na drzewach kilku ( tfu ) biskupow. Zpomnieli,robia wszystko aby do tego doszlo,niech sie strzega bo miarka moze sie przebrac

 • endrju1521

  Oceniono 38 razy 34

  Wszystkim posłom przypomnę, że uroczyście ślubowali

  przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej,

  a nie przestrzegać prawa kanonicznego

  i "nauk" kościoła, tfu, katolickiego.

  Państwo jest organizacją społeczno-polityczną,

  a nie religijną.

  Państwo nie stoi na straży przestrzegania

  dogmatów religijny jakiegokolwiek kościoła

  czy sekty religijnej.

  Art. 104. konstytucji:

  - Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.

 • partia_antyklerykalna

  Oceniono 32 razy 26

  są 3 stopnie wtajemniczenia wiary :
  1- hetero- skup
  2. homo-skup
  3. bi-skup .
  Kolejne stopnie zdobywane są poprzez długotrwałe ćwiczenia - niekoniecznie duchowe :
  facefun.pl/static/foto/katosutra-9840.jpg

 • maura4

  Oceniono 27 razy 23

  Panie Agaton, do czyich sumień ? Polityków ? Dlaczego nie milionów wiernych ? Może to i wołanie o pomoc. Powinno brzmieć tak - Kochani, katoliccy politycy nasi wierni mają nasze nauczanie w sprawie in-vitro za nic. Co najmniej 70 % z nich popiera tę metodę. Tylko zakaz jej stosowania może nasze nauki uratować, a to wy, posłowie możecie zrobić. Inaczej, fora ze dwora. Razem z tymi 70%, którzy was, a nie nas popierają.

 • mirekch60

  Oceniono 24 razy 22

  Żenada żeby kościół rzymsko katolicki decydował i straszył naszych rządzących jak mają głosować.Do kurny nędzy gdzie ja żyje niech ta banda pasożytów zajmie się modleniem a nie wpierniczaniem się do wszystkiego.Jednak jesteśmy głupim narodem,nie wszyscy.Pisowcy chyba ze strachu w gacie sra-ą.

 • siwywaldi

  Oceniono 24 razy 22

  Rozumiem, że biskupi załatwią, że KAŻDY poseł i senator głosujący "za", będzie miał SIŁĄ WYTATUOWANY na języku znak zakazu udzielania komunii.

  Jak pleban zobaczy taki napiętnowany jęzor, to delikwenta ominie. Tylko co robić jak ktoś weźmie komunię "na rękę"? Chyba już tylko zostanie tatuować czoła.... :-)))

 • europa34

  Oceniono 21 razy 19

  Nieprawdopodobne. "Głos biskupów", co to w ogóle jest? Wprawdzie najbardziej rozbudowana, ale przecież nadal sekta, ustami swych guru próbuje narzucać przedstawicielom społeczeństwa, wybranym w powszechnych wyborach, swą sekciarską wizję świata. A do tego jedna z ikon polskiego dziennikarstwa nie miażdży tego sekciarskiego zachowania. No przecież Pani to potrafi. Co jest, też Pani wszczepiono chip katolicko-polskiego poddaństwa przed każdym ubranym w suknię wieczorową facetem? Przecież, że jest to zgraja oderwanych od rzeczywistości pasożytów, to każdy przyzwoity człowiek w tym kraju to widzi. A u Pani mają taryfę ulgową? Bo co, bo to biskupi?
  Zawiodłem się na Pani. Zbyt wiele poprawności, czyżby jakiś krakowski czy inny tam przebieraniec sprezentował Pani pilnik do paznokci, że zatraciła Pani ceniony do niedawna dziennikarski pazur?. Proszę więc odesłać ten pilniczek ofiarodawcy jako kukułcze jajo ujawnione w Pani gnieździe przez odbiorców Pani felietonów. To mówię ja, jeszcze Pani czytelnik.
  Na marginesie, kto jeszcze w tym kraju słucha księży i biskupów. Chyba tylko ci ZACZADZENI......

 • Andrzej Lisiak

  Oceniono 22 razy 18

  Dyskusja z dewocyjnym klerem na polu świeckim nic nie daje. Trzeba przenosić akcenty na forum religijne. Pytając na przykład tych najbardziej zajadłych biskupów o to czy plemnik też jest życiem. Jeśli odpowiedzą że tak to pytajmy dalej, czy też trzeba go chronić. A jeśli, ŻE NIE ! To dlaczego, skoro okazuje większe znamiona życia niż np. kobiece jajo. A jedno i drugie jest przecież tkanką ludzkiego ciała.
  Może wreszcie co światlejsi urzędnicy kościoła zrozumieją, że gonią w piętkę.
  A zarówno plemnik jak i nawet już zapłodnione kobiece jajo podlegają tym samym tak przez nich podkreślanym prawom naturalnym i są przez tę naturę (W ich nomenklaturze Boga) w RAZIE NADMIARU likwidowane. LIKWIDOWANE a nie zamrażanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX