Kardynał Nycz: O kompromisie nie ma mowy. In vitro dla katolika to metoda niedopuszczalna

Nawet jeśli in vitro nie wymagałoby zamrażania i zabijania embrionów, to i tak pozostaje "niegodne z punktu widzenia prawa bożego" - grzmiał kardynał Nycz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Tłumaczył to prostą zależnością: jedyną dopuszczalną przez Kościół formą poczęcia nowego życia jest akt. Stwierdził, że każdy człowiek powinien być "owocem miłości swoich rodziców".
Kardynał Nycz dalece sprzeciwia się in vitro. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" tłumaczył, że apel do polityków, w którym Kościół nawoływał do głosowania przeciw ustawie, było pójściem za głosem Jana Pawła II. O in vitro, kresie cywilizacji Zachodu i przesłaniu Jana Pawła II z kardynałem Nyczem rozmawiali Bogusława Chrabota i Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej".

In vitro

Zapytany o in vitro kardynał zaznaczył, że w tej kwestii nie ma mowy o kompromisie. Dodał, że nawet jeśli prawo konkretnego kraju zezwala na takie zabiegi, to dla katolika nie jest to metoda dopuszczalna. Podkreślił, że nawet jeśli in vitro nie wymagałoby zamrażania i zabijania embrionów, to i tak "pozostaje niegodne z punktu widzenia prawa bożego". Tłumaczył to prostą zależnością: jedyną dopuszczalną przez Kościół formą poczęcia nowego życia jest akt. Stwierdził, że każdy człowiek powinien być "owocem miłości swoich rodziców".

Apele do polityków

Kardynał zaznaczył, że apelowanie do wierzących polityków jest obowiązkiem każdego duszpasterza. Podkreślił, że Kościół zawsze będzie tłumaczył swoim wyznawcom, jak postępować, nawet jeśli są nimi posłowie. Powołał się również na słowa Jana Pawła II, który w latach dziewięćdziesiątych, kiedy trwała dyskusja o aborcji, dawał wskazówki politykom, które później zostały spisane w encyklice "Evangelium Vitae". Zdaniem kardynała Jan Paweł II miał wtedy powiedzieć, że każdemu katolickiemu politykowi, który sprzeciwia się aborcji, "wolno udzielić poparcia dla propozycji, której celem jest ograniczenie szkodliwości ustawy". Kard. Nycz stwierdził, że obecna sytuacja w Polsce jest najgorsza z możliwych i jeśli in vitro nie da się całkowicie zlikwidować, to należy wprowadzić rozwiązania prawne ograniczające możliwość wykonywania zabiegów w jak największym stopniu.

Zachód i islam

Kardynał wyraził również głębokie zaniepokojenie laicyzacją Europy. "Europa zmierza ku upadkowi" - stwierdził. Dodał, że jeśli coś się nie zmieni i nie nastąpi "nawrócenie, chociaż w wymiarze demograficznym, to powinniśmy czuć się zagrożeni". Jest przekonany, że możliwa jest utrata ciągłości cywilizacyjno-kulturowej.

Podkreślił jednak, że jeśli czeka nas wojna, to nie religijna, a religii ze świeckością. Zapytany o to, czy islam jako religia w pewnym sensie "przewyższa" dzisiejszy chrześcijanizm, na przykład w podejściu do rodziny i ogólnej obecności w życiu każdego wierzącego, odparł, że z pewnym smutkiem, ale nie sposób się nie zgodzić. Powołał się na międzynarodowe konferencje, podczas których często rodziła się teza, że "przyjdą ludzie cywilizacji głęboko wierzącej i pokonają nas swoją pobożnością". Kardynał wyraził obawę, że takie stwierdzenia są prawdziwe.

Cały wywiad do przeczytania w najnowszej "Rzeczpospolitej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (119)
Kardynał Nycz: O kompromisie nie ma mowy. In vitro dla katolika to metoda niedopuszczalna
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 92 razy 86

  Skoro dla katolika in vitro to metoda niedopuszczalna, to o co larum? W kraju, w ktorym niemal wszyscy są katolikami (zdaniem episkopatu), in vitro potrzebne nie będzie. Na pewno wszystkie owieczki dostosują się do wymagań kleru. A o ten niewielki procent niewiernych niech się kardynał nie troska. Przecież niewierni, więc bezwartościowi dla kk.

 • mysza_sw

  Oceniono 74 razy 68

  Dla katolika medycyna w ogóle jest niedopuszczalna. Powinien zawierzyć modlitwie i umierać w męczarniach.

 • endrju1521

  Oceniono 56 razy 48

  Kardynał Nycz: O kompromisie nie ma mowy. In vitro dla katolika to metoda niedopuszczalna

  =======================================

  Nie szermuj tak zajadle tym katolicyzmem,

  bo najwięcej pedofilów, wszelkiej maści zboczeńców,

  najwięcej przestępców,

  jest właśnie wśród rasowych katolików,

  wychowanków twojego kościoła, tfu, katolickiego.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 56 razy 44

  Kościół ..s t r z e l a... we własne stopy...Ostatnio już...S E R I A M I...

 • Piotr Dzierzawski

  Oceniono 48 razy 42

  wez ty sie klecho pieprznij pustym lbem o jakis murek. najlepiej dobrze obszczany przez pieski. zajmij sie swoimi sprawami a nie wlaz ludziom w zycie z butami.

 • tom_aszek

  Oceniono 39 razy 39

  " kardynał Nycz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Tłumaczył to prostą zależnością: jedyną dopuszczalną przez Kościół formą poczęcia nowego życia jest akt. Stwierdził, że każdy człowiek powinien być "owocem miłości swoich rodziców". "

  Może kardynał Nycz nie wie, że zapłodnienie in vitro nie jest tak proste (i przyjemne) jak ów "akt"? Że wymaga wiele determinacji, wytrwałości i cierpliwości ze strony przyszłych rodziców?

  Czy może być lepszy dowód na to, że dziecko poczęte in vitro po tylu staraniach i próbach jest owocem miłości jego rodziców? Po co innego przechodziliby przez to wszystko - dla kaprysu? czy z ciekawości "jak to się robi z próbówką"?!

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 43 razy 37

  Prawo boże które sprowadza się w sumie do 10 punktów określających jak należy żyć.
  Dla katolików i tak jest to zbyt dużo, mimo że okroili sobie ten krótki tekst do wersji dla małych dzieci.
  Prawie codziennie łamią któreś z dziesięciu przykazań.
  Pewnie dlatego łatwiej jest narzucać te prawa innym.

 • adtu01

  Oceniono 42 razy 36

  Nie ma co z czarnym okupantem rozmawiać, tak tez było z czerwonym - oni swoje i zawsze przeciw narodowi.

  Wygoniliśmy czerwonych, teraz czas na czarnych, dlatego w Polsce trzeba koniecznie i to jak najszybciej:

  1. Zerwać konkordat
  2. Zlikwidować etaty kapelanów
  3. Zlikwidować etaty katechetów
  4. Opodatkować kler i wprowadzić obowiązek posiadania kas fiskalnych
  5. Znacjonalizować majątek zagrabiony przez kler po roku 966
  6. Wyprowadzić religię ze szkół
  7. Usunąć krzyże z urzędów i szkół
  8. Uroczystości państwowe organizować bez udziału kleru
  9. Postawić przed sąd wszystkich pedofilów w sutannach
  10. Wstrzymać dofinansowanie "dzieł" Krk z kasy państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX