"Tyle pytań o surowość wyroku na Kamińskiego. A nikt nie zapytał: dlaczego prokuratura żądała tak mało?"

"Opinia o surowości wyroku zdaje się wynikać z przekonania, że funkcjonariuszom publicznym więcej wolno, że odpowiedzialność karna ich w gruncie rzeczy nie dotyczy" - pisze w najnowszym wydaniu "Polityki" Janina Paradowska. Odnosi się tym samym do wyroku trzech lat więzienia dla Mariusza Kamińskiego, wiceszefa PiS.
Sąd skazał w zeszłym tygodniu Mariusza Kamińskiego (wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości) za przekroczenie uprawnień szefa CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk we władzach, administracji i służbach państwowych.

Według sądu CBA podżegało do korupcji i nie było też podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia operacji ws. odrolnienia gruntu w ministerstwie rolnictwa. Wiele osób po ogłoszeniu wyroku zwracało uwagę, że sąd wymierzył politykowi PiS karę wyższą, niż domagała się prokuratura. A te komentarze - zdaniem Janiny Paradowskiej - wynikają wprost z przekonania, że funkcjonariuszom publicznym więcej wolno.

"Nikt nie pyta, dlaczego prokuratura nie żądała więcej"

"Ten wyrok oczywiście wskazuje, że Sejm nie uporał się z nadużyciami władzy w czasie rządów koalicji PiS-Samoobrona-LPR, że komisja śledcza badająca te nadużycia w gruncie rzeczy się skompromitowała, że nadal nie ma wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry, ówczesnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, że sam Trybunał Stanu jest instytucją martwą" - pisze publicystka w najnowszym wydaniu "Polityki".

Jej zdaniem nawet twierdzenie, że odpowiedzialność polityczną wymierzają wyborcy, też jest niebezpieczne - bo w końcu opinię publiczną łatwo zwodzić. "Ten wyrok zapadł jednak w konkretnej sprawie i dobrze, że jest" - podkreśla Paradowska. W jej opinii surowość wyroku pokazuje, że działania Kamińskiego uderzały w samą istotę państwa prawa.

Publicystka zauważa, że nikt nie pyta, dlaczego prokuratura - stawiając wiele, naprawdę poważnych zarzutów - nie zażądała po prostu wyższej kary dla polityka PiS. "Czy prokuratura nadal uważa, że jej obowiązkiem jest głównie ściganie, a nie ochrona praworządności?" - pyta Paradowska.

Cały jej komentarz w najnowszym wydaniu "Polityki".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (98)
"Tyle pytań o surowość wyroku na Kamińskiego. A nikt nie zapytał: dlaczego prokuratura żądała tak mało?"
Zaloguj się
 • ogniemwypalpis

  Oceniono 262 razy 184

  Ma pani całkowitą rację.odpowiedzi może być kilka np
  a)Po ludzku prokuratorzy boją się żądać wyższych wyroków w sprawach w których mogą być oskarżani o polityczne zaangażowanie.

  b)Seremet który już kilkakrotnie ukręcał łeb sprawom przeciwko urzędnikom pis-u

  c)Kolesie Ziobry i Kamińskiego w prokuraturze którzy pozostali tam po tzw IVRP w sposób maksymalny starają się bronić tych osób wiedząc że jak ich posadzą to i oni znajdą się w kręgu podejrzeń.Po wyroku na Kamińskiego ten prokuratorski czyrak zaczyna pękać i przyczynił się do tego Polski niezawisły Sąd naprawdę to jest niesamowite,chylę głowę przed polskim sędzią.

 • kazek100

  Oceniono 185 razy 149

  Bardzo trafne pytanie pani Paradowskiej. Jak to jest, że w przypadku, gdy tak ważny urzędnik łamie prawo, rozwala demokrację w kraju, szuka haków na politycznych przeciwników, krótko mówiąc działa na szkodę całego państwa, prokurator żąda mniej, niż w przypadku jakiegoś leszcza złapanego ze skrętem w parku. Coś tu chyba jest nieproporcjonalne.

 • emigrant38

  Oceniono 145 razy 115

  Pytałem - Gazeta nie puściła mojego komentarza.
  Pytałem też co ze świętą krową Ziobro; czy człowiek, który już na studiach stosował prowokacje w celu niszczenia kolegów, może chodzić bezkarnie, piastować stanowiska? Czy Kurski może kombinować i okradać ludzi z należnego im domu (leśniczówki), może bezkarnie przekraczać prędkość ... Gazeta chroni ludzi ze świecznika.

 • vito3

  Oceniono 102 razy 102

  przed wojna wlasnie urzednik panstwowy otrzymywal wyroki znacznie surowsze niz zwykly obywatel i do tego nalezy wrocic, bezkarnosc elit jest porazajaca,bezkarnosc funkcjonariuszy wrecz demoralizujaca, bezczelnosc politykow w dojeniu panstwa i naginaniu prawa dogania azje

 • ewa5.0

  Oceniono 122 razy 84

  Pani Janino,jak zwykle strzał w dziesiątkę,już widzę to oszołomskie prawactwo,które tu się będzie burzyć,no cóż kundelki,zawsze muszą ujadać!!!

 • mirekesp

  Oceniono 80 razy 68

  Cały czas narzekanie że politycy są bezkarni. A jak trafił się wreszcie jakiś sędzia z jajami który wydał wyrok na podstawie paragrafu a nie tego kim jest oskarżony, czy z jakiej opcji politycznej, to też źle.
  PIS jest przeciwny bo "kolegę biją". Platforma przerażona, bo jak to tak, polityka do więzienia...
  Cała ta sprawa pokazuje że w sejmie walka walką, ale tak naprawdę "swoich" nie krzywdzimy.
  Kolejne przykłady to SKOKi. sprawa znana od 10 lat, a wypływała tylko w trakcie wyborów (w 2010 z wiadomych względów zaniechana). Stenogramy. Pewnie nikt nie chciał ich publikować, bo lepiej coś takiego mieć w teczce na czarną godzinę, a tu ktoś się zdenerwował i zrobił przeciek.
  Wyrachowanie i kolesiostwo niezależnie od opcji. I kurcze nikogo niepowiązanego na horyzoncie. No może Paweł, ale niektóre jego poglądy... Nie moja bajka. I proszę nawet nie wspominać o Januszach, bo to jest żenada.

 • aa1000

  Oceniono 49 razy 45

  Państwo prokuratorstwo w ostatnich latach odwagę wykazywało przeważnie wobec maluczkich [batonik za 0,99 zł] czy, wespół ze skarbówką, przedsiębiorców [polsatowski program '"Państwo w państwie" - obnażał wielokrotnie].
  A z politykami, cóż : uszkodzony laptop pana Ziobry-zdarza się, wielomiesięczne zwolnienia lekarskie przy próbach odwołania- choroba nie wybiera, łamanie prawa o ruchu drogowym - również.

 • agened

  Oceniono 57 razy 39

  Mnie cały czas zastanawia fakt dlaczego pierwszy skład sędziowski umorzył sprawę i nie znalazł znamion przestępstwa. To już był SKANDAL! Natomiast dlaczego posłowie głosowali przeciw pozbawieniu Kamińskiego immmunitetu jest dla mnie jasne. Większość nie wiedziała o co chodzi, bo tylko 9 posłów zapoznało się ze sprawą, a poza tym jak można sądzić kolesia z ławy sejmowej.Du....pki się zastrzęsły. Przecież politycy to nietykalna kasta. Ilu do tej pory ludzi ze świecznika zostało skazanych? Nie mówię tu o jakichś poważnych aferach, ale nawet za głupią kradzież kilometrówek. Mało tego skompromitowani politycy brylują w studiach telewizyjnych, bo dziennikarze uważają, że to podnosi oglądalność i tylko patrzeć jak "ciemny lud" ( odnosi się to nie tylko do wyznawców pis-u) znowu na nich zagłosuje i da im mandat posła, europosła lub senatora. W ostateczności jest jeszcze wiele posadek do objęcia w rządzie, w biurach europosłów, w spółkach skarbu państwa itd. Ręce opadają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX