"Szantaż Kościoła nie zadziałał. Sejmowa większość wykazała się odwagą w sprawie in vitro"

Wg Tomasza Wołka sejmowe prace nad ustawą o in vitro porównać można do "starcia cywilizacji z brakiem cywilizacji". Zwolennicy in vitro stoją po stronie cywilizacji - po przeciwnej prawicowa opozycja, z PiS na czele. - Mamy wybory, więc trzeba przypominać, że "PiS - w tym kandydat Duda - chce karać, najlepiej więzieniem" za in vitro - mówił w TOK FM Tomasz Lis.
Sejmowa większość skierowała do prac w komisji dwa projekty dotyczące in vitro, przygotowane przez rząd i SLD. Odrzucono m.in. restrykcyjny projekt firmowany przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Nie spodziewałem się, że większość sejmowa wykaże się taką odwagą. Że szantaż, który uruchomił episkopat, nie zadziałał wobec posłów - komentował w TOK FM prof. Wiesław Władyka z tygodnika "Polityka".

Przypomnijmy, prezydium Konferencji Episkopatu Polski oceniło, że rządowy projekt dotyczący in vitro "odrzuca wszelką wrażliwość na wartość i podmiotowość życia ludzkiego na etapie embrionalnym", a zarodek ludzki "jest w nim traktowany na równi z grupą komórek lub tkanką". Hierarchowie apelowali do posłów o pozostanie "w pełnej łączności ze wspólnotą Kościoła katolickiego i w dyspozycji do przyjmowania komunii świętej", czyli o niepopieranie rządowego projektu ustawy.

"Kościół brnie w ślepą uliczkę"

Zdaniem publicysty Tomasza Wołka tak ostre postawienie przez kościelnych hierarchów sprawy in vitro to poważny błąd. - Część episkopatu popełnia, rozłożone w czasie, zbiorowe samobójstwo. Jeśli tradycyjnie konserwatywne środowisko PSL zachowało zdrowy rozsądek, to znaczy, że episkopat takimi zakazami coraz bardziej brnie w ślepą uliczkę - mówił w TOK FM.

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego poparli w sejmowym głosowaniu projekt rządowy. Choć w wielu wcześniejszych głosowaniach, np. nad konwencją antyprzemocową, ludowcy byli na "nie". Jak przekonywał Janusz Piechociński w Poranku Radia TOK FM, projekt trzeba popierać, bo brak regulacji dotyczących zapłodnienia pozaustrojowego "jest najgorszy z możliwych".

PiS chce karać

Tomasz Lis uważa, że o in vitro trzeba rozmawiać także w kontekście trwającej kampanii wyborczej. - Większość sejmowa i - jak pokazują sondaże - większość Polaków popierają in vitro. Ale trzeba pokazać, że jest taka partia jak PiS - w tym kandydat Andrzej Duda, która za in vitro chce karać, najlepiej więzieniem.

Kandydat PiS na prezydenta, w rozmowie z "Gościem Niedzielnym", zapowiedział, że jeśli wygra wybory, to podpisze tylko taki projekt dotyczący in vitro, który gwarantuje "ochronę życia w naturalnych granicach". Duda krytykuje przygotowany przez rząd projekt, bo jak stwierdził, nie gwarantuje "ochrony życia w naturalnych granicach".

- Sprawa nie jest - jak twierdzą pan Duda i jemu podobni - starciem cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. To starcie cywilizacji jeśli nie z barbarzyństwem, to z brakiem cywilizacji - ocenił Tomasz Wołek.

"Brawo! Ma pan problemy z logicznym myśleniem" Wielowieyska ostro o wypowiedziach Dudy na temat in vitro>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (17)
"Szantaż Kościoła nie zadziałał. Sejmowa większość wykazała się odwagą w sprawie in vitro"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 26 razy 26

  wykazali się odwagą, a byłoby lepiej, gdyby w sejmie decydował rozum

  ciekawe, czy księża we wszystkich kościołach w Polsce otrzymają zakaz obsługiwania tych niesfornych posłów

 • ciemnyluddd

  Oceniono 20 razy 20

  Szantaż Kościoła naszego Przenajświętszego ...Działa już od ponad 25 lat... Nie ma się z czego cieszyć...Statystycznie rzecz biorąc i tak mocno prowadzą w ogólnej punktacji....ROBIĄC Z POLSKI POŚMIEWISKO...

 • ola-blue

  Oceniono 18 razy 18

  Wsiowa mentalność episkopatu rzuca ponury cień na polski Kosciół. Widać to po odpustowej obrzędowości i miernocie intelektualnej.

 • adamofsky

  Oceniono 15 razy 15

  "Sejmowa większość wykazała się ODWAGĄ".. Ja pierdziuuu.. O czym tu mowa? Ja śnię.. ODWAGĄ????? Ja myślę, że powolutku, ale bardzo powolutku, te stwory zaczynają widzieć że są zacofani, zahukani przez zabobon kościelny, odstają kompletnie od dzisiejszego świata i że najwyższy czas zacząć mówić "nie" ciemniakom w purpurze, inaczej Polska stanie sie Konopielką Europy..

 • harimau666

  Oceniono 12 razy 12

  jaka odwaga...?
  to czysta kalkulacja przed wyborami a już tam klerowi na otarcie łez odpali sie jakowąś działkę lub kawał lasu...
  panowie dziennikarze,nie wystarczy,że politycy mają nas - obywateli za durniów ...?
  musicie się kompromitować wciskając nam kit o meandrach ,,przemyśleń" panów w kieckach skoro wszyscy wiemy,ze nie obejdą doktryny bo to może doprowadzić do buntu owiec a tu tyle władzy absolutne jest podane na tacy...
  wstyd za was.

 • a-theist

  Oceniono 10 razy 10

  wyodrebnic kato-kalifat z terytorium polski
  I niech sobie tam rzadza durnie polglowkami

  STOP RELIGIOM

 • jakub1975wawa

  Oceniono 13 razy 9

  to nie odwaga ale pragmatyzm lepiej miec diete poselska co miesiac na kolejne 4 lata niz zagwarantowana komunie co niedziele

 • westgreg

  Oceniono 9 razy 7

  Też mi odwaga.

  Odwagę posłowie pokażą jak uchwalą prezydencki projekt zmian w ordynacji podatkowej, który ustawia urzędnika skarbowego na właściwym miejscu.

 • munkela

  Oceniono 4 razy 4

  Pamietajmy, ze wczoraj NIE ustalono i NIE przeglosowano tresci ustawy a jedynie zadecydowano , ktore projekty ustawy skierowac do dalszej pracy nad nimi.

  Trzeba jednak przyznac, ze JEST postep.
  PROJEKT PiS-u, ktory doprowadzic mial do zakazu stosowania metody in vitro, ODRZUCONO CALKOWICIE.

  Episkopat poniosl kleske. Dlaczego?

  1.Szantaz jakiego uzyli biskupi i to szantaz w stylu mafijnym czyli "propozycji nie do odrzucenia", okazal sie nieskuteczny bo nikt nie lubi byc szantazowany.
  Nawet posluszni nakazom Episkopatu , poslowie.

  2. Byc moze , podkreslam iz jedynie byc moze, do swiadomosci poslow NARESZCIE trafia fakt, ze ewentualna ustawa NIE oznacza iz katolicy maja obowiazek z niej korzystac.

  NIKT nie bedzie mial takiego obowiazku !

  Moim skromnym zdaniem dzialania EPISKOPATU w tej sprawie , jak i w sprawie np. aborcji wynika wylacznie z jednego faktu.

  WIERNI NIE SA POSLUSZNI NAKAZOM KOSCIOLA RZYMSKOKATOLICKIEGO A KLER NIE MOZE ICH DO TEGO ZMUSIC.

  Utraciwszy autorytet ,ktory jest prawie w strzepach, KRK usiluje wykorzystac prawodawstwo panstwowe, do zdyscyplinowania swoich wiernych.

  Nie tedy droga, panowie biskupi !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX