"Musimy bronić naszych racji, ale broń nas Boże przed "polityką historyczną" zamiast prawdy historycznej"

Daniel Passent jest przekonany, że proponowana przez polityków prawicy polityka historyczna nie rozwiąże problemu nieprawdziwych wypowiedzi szkalujących Polskę. Publicyście "Polityki" szczególnie nie podobają się wypowiedzi posłów Kownackiego i Hofmana, którzy przekonują, jak wiele złego robią Polsce takie filmy jak "Ida" czy "Pokłosie".
"Bartosz Kownacki u Moniki Olejnik w Radiu Zet i Adam Hofman w "Kropce nad i" w TVN 24 mówili dokładnie to samo. Ich zdaniem skandaliczna wypowiedź Comeya i inne, w duchu "polskich obozów", nie byłyby możliwe, gdyby polska polityka historyczna, a dokładnie rząd Platformy, miała charakter rzetelny i patriotyczny, zamiast szkalować naród polski w takich filmach jak "Pokłosie" i "Ida". Hofman wręcz stawia za wzór Hollywood, za pomocą którego Ameryka realizuje swoją "politykę historyczną" - pisze Daniel Passent na swoim blogu.

Publicysta "Polityki" z posłami się nie zgadza. Przypomina politykom, że w tym samym czasie co przywołane przez posłów filmy nieprawomyślne, widzowie mogli obejrzeć np. dwa filmy Jana Komasy o powstaniu warszawskim.

"Na szczęście, ani amerykański, ani polski przemysł filmowy nie ograniczają się do filmów cukierkowych, powstają także filmy gorzkie, które zmuszają do myślenia. Owszem, musimy bronić naszych racji przed nieukami i oszczercami, ale broń nas Boże przed "polityką historyczną" zamiast prawdy historycznej" - uważa Daniel Passent.

Może po słowach szefa FBI czas na powołanie polskiej Ligi Przeciwko Zniesławieniu? Polityka historyczna nie załatwi wszystkich problemów>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (36)
"Musimy bronić naszych racji, ale broń nas Boże przed "polityką historyczną" zamiast prawdy historycznej"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 47 razy 33

  Opinie o Polakach antysemitach utrwala Radio Maryja i jego sponsorzy typu szmalcownik Kobylański.

 • blueaxolotl

  Oceniono 33 razy 27

  Wyrażenie 'Polityka historyczna' to w nic innego niż ładniejsze ujęcie słowa propanda.

 • getz54

  Oceniono 37 razy 23

  W USA, takiemu niegodnemu honoru człowiekowi jak Hofman nikt ręki by nie podał nie mówiąc o zaproszeniu do studia telewizyjnego. Standardy jakie pokazał ten pan oszukując kancelarie Sejmu na dietach za przejazdy, robiąc z siebie małpę na deptaku w Barcelonie zdyskredytowałyby go jako człowieka celebrytę. Spady z PiS-u takie jak pan Hofman, Kurski, kazdą brednię powiedzą zeby się podlizac prezesowi. Tej partii nie mozna juz wybrac w wyborach. Ona nawet będąc w opozycji jest wielkim obciachem dla tego państwa i wyrządza jedynie szkodę naszej młodej demokracji.

 • tadjan

  Oceniono 10 razy 10

  prawicowcy wolą Grzegorza Brauna, który dzisiaj udowadniał dziś w TOK FM, że nawet bracia Kaczyńscy to tylko sukinsyny...... on to dopiero będzie całym szczęściem dla narodu.

 • maura4

  Oceniono 15 razy 9

  Chyba wszystkim katolikom i nie tylko znany jest termin -oczyszczenie. Chyba wszyscy uważają, że oczyszczenie jest dobre, potrzebne. Chyba też wszyscy znają - prawda was wyzwoli. Teraz nie wiem, czy Hofman i Kurski nie są katolikami, czy tez niedouczonymi katolikami. Nie podoba im się oczyszczenie i wyzwolenie przez prawdę, a taką rolę powinny pełnić filmy Ida i Pokłosie.
  Nieprawdą jest, że kino amerykańskie nie robi filmów "oczyszczających", opowiadających o trudnych sprawach z historii USA i współczesnych, o których większość Amerykanów wolałaby zapomnieć. Podobnie kino europejskie. Oglądałam filmy francuskie dotyczące rozliczenia się z drugą wojną czy z tragedią francuskich Żydów. Mocne. Filmy irlandzkie dotyczące okresu wielkiego głodu i pedofilskiej afery kościelnej. Też trudne.

 • mtp01

  Oceniono 3 razy 3

  Co za bzdury. Każde państwo i to bez względu na to czy rządzi prawica, lewica, czy centrum prowadzi jakąś politykę historyczną. Tylko naiwni durnie uwierzą, że w tej medialnej papce, którą serwuje się masowemu odbiorcy ktokolwiek chociażby próbuje przemycić trochę rzetelnej historiografii. Spór się toczy o to kto nada treść owej polityce i jaki będzie tego cel.

 • zuuuraw

  Oceniono 3 razy 1

  No i na koniec jeszcze jedna uwaga.
  Kto jak kto, ale akurat Passent, były tajny konfident Bezpieki jako TW "Daniel", "John", czołowy propagandzista reżimu stanu wojennego, jest chyba ostatnim, który winien zabierać głos w sprawie "prawdy historycznej"

 • 66kropek

  0

  Wiele się zmieniło w Polsce za mojego życia, ale parę rzeczy nie np. Passent przez wiele dziesięcioleci zatroskany o losy mojego kraju mędrzec, erudyta i inteligent( z "Niezbędnika " Polityki) Uwielbiam jego tyrady o historii i o wierności prawdzie ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX