"Czy demokracja powinna traktować demokratycznie ludzi, którzy są przeciwko temu systemowi?"

Wg Piotra Kraśki trzeba zacząć dyskusję nad przepisami, które zobowiązują TVP do organizacji przedwyborczych debat z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta. - Wymiana myśli jest fascynująca. Ale nie w takiej dużej grupie - mówił w TOK FM szef "Wiadomości". W debacie, która odbędzie się 5 maja, ma wziąć udział 10 kandydatów.
W dyskusji, która ma trwać półtorej godziny, nie weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski. Telewizja publiczna zaprosiła do udziału wszystkich zarejestrowanych przez PKW kandydatów na prezydenta.

Zdaniem Piotra Kraśki przedwyborcze debaty to dobry pomysł. Ale obowiązujące w Polsce regulacje dotyczące takich dyskusji to już problem.

- Jak rozmawiać, kiedy jest tylu kandydatów? Niemożliwe byśmy prowadzili rozsądną debatę o Polsce w takim gronie. Wymiana myśli jest fascynująca, ale nie w takiej dużej grupie - ocenił w "Poranku Radia TOK FM".

Ograniczać

Obowiązki organizowania przez TVP przedwyborczej debaty i zapraszania do niej wszystkich zarejestrowanych kandydatów narzuca Kodeks wyborczy.

Według jakiego klucza należy zmienić regulacje?

- W powietrzu wisi poważne pytanie. Czy demokracja powinna traktować demokratycznie ludzi, którzy są przeciwko demokracji? - pytał w kontekście silnej reprezentacji w kampanii prezydenckiej kandydatów antysystemowych. Grupę stanowią m.in. Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun i Paweł Kukiz.

Adam Szostkiewicz podpowiada rozwiązania obowiązujące w innych krajach.

- W dojrzałych demokracjach rozwiązanie jest takie, że w kampanii wyborczej mają prawo uczestniczyć zarówno partie i politycy z tzw. głównego nurty, jak i ci z marginesu sceny politycznej - ale prawa uczestnictwa w debatach o najważniejszych problemach nie mają wszyscy - mówił publicysta tygodnika "Polityka".

Zła debata

Pomysł debaty w TVP nie podoba się Jackowi Żakowskiemu. Publicysta "Polityki" napisał w "Gazecie Wyborczej", że dyskusja z udziałem dziesięciu kandydatów, którzy mają na każdą wypowiedź dwie minuty, nie pomoże wyborcom w podejmowaniu "racjonalnych z ich punktu widzenia decyzji".

Żakowski uważa, że z zaproszenia telewizji publicznej powinien zrezygnować każdy kandydat "szanujący demokrację, wyborców i siebie". Bo przyjęto formułę, która "ośmiesza demokrację i robi z kampanii wyborczej kolejny cyrkowy show,niezbyt różniący się od tańca z gołym tyłkiem na lodzie".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (51)
"Czy demokracja powinna traktować demokratycznie ludzi, którzy są przeciwko temu systemowi?"
Zaloguj się
 • Oceniono 116 razy 114

  Strach, ,,,,,,Polacy mogą sie dowiedzieć PRAWDY,,,,,,Grzegorz Braun najlepszym kandydatem naprezydenta.

 • endrju1521

  Oceniono 101 razy 71

  Gdzie ty masz, człowieku, demokrację w Polsce ? ? ? ?

  Postępujący totalitaryzm i zamordyzm, rządy mafii politycznych,

  klik i koterii towarzysko-rodzinnych ! ! ! ! ! ! !

  Demokracja, to ściema dla pospólstwa ! ! ! ! ! !

 • kapitan_siekacz

  Oceniono 92 razy 70

  W Anglii, kraju o ugruntowanej demokracji właśnie trwa kampania wyboracza. I telewizja pokazuje wszystkich kandydatów, premier, szefowie partii przychpdzą na debaty, nikomu korona z głowy nie pada. Ale u nas - nie, trzeba jakoś ukryć nędze kandydata Bula.

 • telefonondznik3

  Oceniono 49 razy 47

  Grzegorz Braun moj Prezydent!!!

 • gurupitka

  Oceniono 45 razy 45

  Piotrek czy naprawdę myślisz, że jesteś wart mojego abonamentu?

 • Jan Gniadek

  Oceniono 46 razy 40

  Chcecie nie dopuścić Grzegorza Brauna do głosu i tyle... Boicie się Go jak ognia... :) Dobrze że już nie mieszkam w tym kraju, ale fajnie byłoby mieć kiedyś do czegoś wrócić, do swojego kraju...

 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 37 razy 31

  Robi wam to jakąś różnicę co puszczacie między reklamami?
  Poziom macie i tak fatalny. Mogą być wygłupy "niby" polityków. Czy się różnią od innych waszych popisów programowych?
  Na otarcie łez dajcie odcinek z Ojcem Mateuszem.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 50 razy 28

  Wymiana myśli w...k a ż d e j... grupie może być fascynująca...Ale nie w grupie złożonej z POLITYCZNYCH KUKIEŁEK...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX