"Duda zmalał w swoich ambicjach. Sondaże pokazują, że nie jest w stanie przekroczyć pułapu poparcia dla PiS"

Prof. Wiesław Władyka z "Polityki", liczy, że wybory prezydenckie rozstrzygną się w I turze. Jak przekonywał w TOK FM, kampania nie przyniosła niczego nowego - "rekonstruuje" tylko obecny od lat "spór między PO i PiS". - Mamy bardzo marną debatę, tanie grepsy - oceniał w TOK FM Tomasz Lis.
Najnowszy sondaż TNS dla "Gazety Wyborczej", daje Bronisławowi Komorowskiemu 48 proc. poparcia, a Andrzejowi Dudzie - 30 proc.

- Z przykrością i ze strachem myślę o tym, że może być II tura. Nie chciałbym przedłużenia kampanii - komentował prof. Wiesław Władyka. Jak stwierdził w "Poranku Radia TOK FM", dwutygodniowa kampania przed drugą odsłoną wyborów, byłaby "ciekawa głównie dla komentatorów".

"Odchudzone" ambicje Dudy

Publicysta "Polityki" zwrócił uwagę na to, że sondaże pokazują, iż "Andrzej Duda nie jest w stanie przekroczyć pułapu poparcia dla PiS, cały czas jest poniżej tych notowań". Zapewne dlatego, jak ocenił Władyka, kandydat Prawa i Sprawiedliwości "trochę zmalał, wyszczuplał w swoich ambicjach".

Przypomnijmy, w ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS zdobył 31,78 proc. głosów. W poprzednich wyborach parlamentarnych - 34,13 proc. A Jarosław Kaczyński w wyborach prezydenckich w 2010 roku zdobył w I turze - 36,21 proc., a w II 41,25.

Nic nowego

Według prof. Władyki podstawowym zarzutem pod adresem kampanii wyborczej jest to, że rekonstruuje ona "spór, który trwa od 10 lat - między PO i PiS". - Kandydaci nie muszą nawet specjalnie mówić, o co im chodzi, bo my to wiemy. Jak by Andrzej Duda nie chciał wychylać się w stronę centrum sceny politycznej, to zza jego pleców wyglądają wszyscy ideolodzy PiS. Duda jest Piotrem Glińskim bis.

- Przed nami de facto III tura wyborów prezydenckich z 2010 roku - dodał Tomasz Lis.

Redaktor naczelny "Newsweeka" nigdy nie krył, że kandydat PiS na prezydenta nie robi na nim dobrego wrażenia. Zdaniem Lisa Duda nie wypada dobrze także w zestawieniu z politykami, którzy trafiali do II tury wyborów prezydenckich. - To byli giganci polskiej polityki - podkreślał.

Jedynym, którego nie można zaliczyć do tej kategorii, jest "czarny koń", pierwszych wyborów prezydenckich. W 1990 roku w II turze Lecha Wałęsa musiał walczyć ze Stanem Tymińskim, który pojawił się w Polsce z Peru.

- Lech Kaczyński nie był liderem PiS. Mówiło się, że to polityk, który jest "podczepiony" do brata, który gra pierwsze skrzypce. Ale jak się porównuje Andrzeja Dudę z Lechem Kaczyńskim, to nieżyjący prezydent wyrasta na gigantyczną osobowość polityczną - stwierdził szef "Newsweeka".

Przepaść między poparciem dla liderów prezydenckiego wyścigu a resztą stawki jest gigantyczna. Według sondażu TNS dla "GW" Magdalenę Ogórek i Pawła Kukiza popiera 6 proc. wyborców, Janusza Korwin-Mikkego - 4 proc. Kandydat PSL Adam Jarubas może liczyć na 3 proc., a Janusz Palikot - 1 proc.

"Czy demokracja powinna traktować demokratycznie kandydatów podważających ten system?" pyta Piotr Kraśko>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
"Duda zmalał w swoich ambicjach. Sondaże pokazują, że nie jest w stanie przekroczyć pułapu poparcia dla PiS"
Zaloguj się
 • adamofsky

  Oceniono 40 razy 20

  Szedł jak burza.. Dziennikarze prześcigali się w w achach i ochach: ach jaka piekna konwencja, ach ja ładna córcia, och, jak pieknie Duda szusuje na osnieżonym stoku, ach, ile to balonów w powietrze wypuścił.. Cieszę sie, że Polacy nie są głupi i nie dali sie zwieść..

 • precz_z_komunia

  Oceniono 36 razy 20

  Przecież SKOK wystawiło Dudę na kandydata tylko w ramach kampanii reklamowej!
  To była zagrywka marketingowa.

 • gossam.2

  Oceniono 30 razy 16

  Mam nadzieję, że ta szopka skończy się wygraną Komorowskiego w pierwszej turze. Szkoda czasu i pieniędzy na drugą turę. Pożytek tylko dla mediów bo miałyby o czym nadawać i ekscytować się przez kolejne dwa tygodnie.

 • kowalskyy49

  Oceniono 6 razy 4

  Część elektoratu PiS-u nie może zrozumieć jak to się dzieje że pisowski kandydat na prezydenta ma żonę Żydówkę.

 • tom_58

  Oceniono 25 razy -1

  To jest kampania, której nie ma.
  PBK codziennie w telewizji, choć tylko na ustawionych imprezkach. Gdy idzie na żywioł to sam zniechęca do siebie.
  Za Dudą ujeżdżają wszystkie stacje, ale niczego nie pokazują. W myśl reguły: Nie ma się do czego przyczepić - To zamilczamy.
  PS.
  Co do sondaży, to nie wiemy, który to badanie, a który propaganda. Można sobie je w d..ę wsadzić.

 • pa.gg

  Oceniono 22 razy -2

  Jak już Władyka tak mówi to musi być prawda…..nie w kij dmuchał...

 • kazikr1

  Oceniono 13 razy -3

  propagandziści w komplecie, brak tylko myśli i wiedzy, niby intelektualistów i specjalistów od Pinocheta ogarnia strach i przerażenie, bo gajowy może przegrać. Nie ma co się bać, WSI czuwa.

 • robert9998

  Oceniono 27 razy -3

  Nawet w PRL,nie było takiej propagandy sukcesu,jak z Bronisława Marię Komorowskiego.
  Zwrócicie państwo uwagę,że ten szał roboty na budowie,to jeżdżące w kółko dwie ciężarówki.
  Jak można się dowiedzieć, po odjeździe Marii Komorowskiego, zniknął cały anturaż, w postaci sprzętu budowlanego,i dwóch ciężarówek.
  www.youtube.com/watch?v=zo0yBhkTzPw&gl=IL

 • andy18m

  Oceniono 22 razy -4

  Nie wezmę udziału w tych wyborach. W kolejnych pewnie też.
  Przez ostatnie osiem lat Platforma Obywatelska(sic!) skutecznie wyrugowała OBYWATELI z kraju między Bugiem a Odrą.
  Posłuchajcie polityków (wszystkich opcji), mediów lub poczytajcie prasę.
  W Polsce mieszkają konsumenci, pacjenci, "pracobiorcy".
  I najważniejsza dla polityków grupa...WYBORCY.
  Nie ma już OBYWATELI. Olewam taką zabawę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX