Dymisja Grabarczyka. Janina Paradowska: Nie wierzę w teorie spiskowe, ale moment odejścia bardzo ciekawy

- Rozumiem tę dymisję. Jeśli zażądała jej premier, to dlatego, że nie chce mieć przed wyborami rozważań, czy Grabarczykowi zostaną postawione zarzuty - mówiła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska, komentując odejście ministra sprawiedliwości. - Ale moment odejścia jest bardzo ciekawy i komplikujący wiele spraw merytorycznych - zaznaczyła.
Premier przyjęła dymisję Cezarego Grabarczyka, którą niespodziewanie złożył wczoraj wieczorem. W opublikowanym oświadczeniu były już minister napisał, że jego odejście "leży w interesie Państwa i wymiaru sprawiedliwości".

"Sprawa była coraz bardziej dziwna"

- Rozumiem tę dymisję. Jeśli zażądała jej premier, to dlatego, że nie chce mieć przed wyborami rozważań, czy Grabarczykowi zostaną postawione zarzuty - przyznała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. Jednocześnie podkreśliła, że odejście Grabarczyka budzi jej wątpliwości. Nie wiadomo bowiem, na ile sprawa nieprawidłowości wokół pozwolenia na broń była jej faktyczną przyczyną. Publicystka zaznaczyła, że prokuratura odżegnywała się od postawienia zarzutów ministrowi.

Według portalu 300polityka.pl to właśnie premier Ewa Kopacz zdecydowała o odejściu Grabarczyka. Z żądaniem dymisji miała zadzwonić do ministra wczoraj wieczorem z samolotu. O tym, że Grabarczyk nie podjął samodzielnie decyzji o dymisji, na Twitterze napisał też m.in. Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".- Ta sprawa wydawała się coraz bardziej dziwna - stwierdziła Paradowska. - Już w poniedziałek wydawało się, że jest wyjaśniona. Po zeznaniach w prokuraturze było wiadomo, że egzamin praktyczny jednak się odbył, choć kolejność była podobno inna. Ale jak przeczytałam zasady, nie mogłam się doczytać, że najpierw ma być egzamin teoretyczny, później praktyczny - mówiła prowadząca Poranek Radia TOK FM.

Wróbel w październiku: Kopacz to straszna baba. Ustawiła Tuska i Sikorskiego, został Grabarczyk >>>

- Nie wierzę w teorie spiskowe - podkreśliła Paradowska. - Ale moment odejścia jest bardzo ciekawy i komplikujący wiele spraw merytorycznych - dodała. Paradowska przypomniała, że od lipca wchodzi w życie nowa procedura karna, o którą ministrowie sprawiedliwości toczyli (i toczą) ciężkie boje z prokuraturą. Reforma wprowadzająca tzw. kontradyktoryjność zdejmie sporą część odpowiedzialności za proces z sędziów, nakładając ją na prokuratorów. A ci do nowej procedury w ogóle nie są przygotowani. - Gdyby się okazało, że wiele spraw będzie się kończyć uniewinnieniami, byłoby głupio - przyznała Paradowska.

Paradowska odniosła się też do informacji, jakoby prokurator, który chciał postawić Grabarczykowi zarzuty, został odsunięty od śledztwa. - Dziwaczne - stwierdziła. - Nie wyobrażam sobie, by minister mógł odsunąć prokuratora. Nawet prokurator generalny ma z tym kłopoty. Taka ingerencja dawałaby prokuraturze potężne argumenty przeciwko ministrowi i nie wydaje mi się, żeby ministrowie w ostatnim czasie to robili - zaznaczyła.

- Resort sprawiedliwości ma pecha do szefów. A biorąc pod uwagę wyzwania stojące przed tym resortem, ten pech jest jeszcze większy - skwitowała Paradowska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (30)
Dymisja Grabarczyka. Janina Paradowska: Nie wierzę w teorie spiskowe, ale moment odejścia bardzo ciekawy
Zaloguj się
 • zorn.gottes

  Oceniono 32 razy 14

  a czy jaroslav gołodziąsły był kiedykolwiek na strzelnicy?
  bo wychodzę z założenia, że pozwolenie na broń posiada.

 • pius30

  Oceniono 22 razy 12

  Pani Janino, niech się Pani w końcu opamięta! Każdy już uważa Panią za peowską propagandzistkę bez honoru, niech Pani przestanie rozmieniać się na drobne! Minister sprawiedliwości z lewym zezwoleniem na broń, to są białoruskie standardy! Niech Pani przestanie robić za rzeczniczkę polityków partii rządzącej, Pani nie jest od usprawiedliwiania ich afer!

 • figa.7

  Oceniono 18 razy 10

  Czy oszust, cwaniak i zwykły krętacz może być ministrem sprawiedliwości? otóż według czołowych polskich dziennikarzy, Paradowskiej, Szostkiewicza, jak najbardziej. Dla red. Paradowskiej członek PO może zrobić wszystko, ona i tak nigdy nie dostrzeże w tym nic zdrożnego. Ale do tego można było się przyzwyczaić, od początku jest najbardziej zagorzałą obrończynią poczynań jej ulubieńców. Adam Szostkiewicz natomiast przeszedł dzisiaj nawet Paradowską. Mianowicie komentując dymisję Grabarczyka stwierdził: no i co się takiego stało, zastrzelił kogoś z tego pistoletu? Bracia Karnowscy, Zaręba, Warzecha, Gmyz i reszta tej menażerii mogą się od nich uczyć.

 • aniaanula911

  Oceniono 18 razy 10

  Rzecznik prasowa rządu Janina Paradowska zabrała głos

 • vonkris

  Oceniono 9 razy 9

  o czym ty bredzisz, babciu??? jakież to problemy z wymianą prokuratora prowadzącego śledztwo mamy w tym pięknym poniekąd kraju???... prokuratorów się od śledztw odsuwa, przesuwa, zamienia, wymienia, zawiezsa, urlopuje, a w ostateczności wysyła na "chorobowe" albo awansuje... nigdy nie było z tym żadnego problemu, a tak "doświadczona" dziennikarka i komentatorka powinna to chyba wiedzieć?... czyżby początki demencji???...

 • 68jacekw

  Oceniono 11 razy 9

  Przy okazji fałszowania protokołu p.Grabarczyk oferował komendantowi stanowisko w spółce skarbu państwa(nagranie z podsłuchu telefonicznego).Czy nie należałoby rozszerzyć śledztwa o próbę korupcji?Chyba ,że w PO to standardowe procedury- zwykły handel wymienny,a nie przestępstwo.

 • boykotka

  Oceniono 29 razy 9

  Profesor Monika Płatek na ministra sprawiedliwości - uczciwość gwarantowana

 • magda-warszawianka

  Oceniono 11 razy 5

  Sprawo osunięcia prokuratora , który zajmował się sprawą Grabarczyka-moim zdaniem, ,musi budzić zaniepokojenie wielu Polaków. Mam wrażenie, że coraz więcej Polaków zastanawia się, czy Polska pod rządami PO i Komorowskiego nie staje się państwem totalitarnym.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 15 razy 5

  Co tam jakieś pozwolenie na broń...
  Pewnie coś tam było jeszcze...A każdy minister musi być czysty JAK DZIEWICA.. Przynajmniej do wyborów parlamentarnych....Polityka tak ma...Ale później pewnie będzie jak zwykle. Do wyborów następnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX