Chrabota: Polska ma po pachy prawicy. Potrzebuje lewicy jak powietrza. Mówię to jako konserwatysta

"Polska ma po pachy prawicy. Potrzebuje lewicy. Potrzebuje jak powietrza" - pisze w "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota. I ubolewa, że lewa strona sceny politycznej to "mozaika żartu i żenady, dziwactw i marketingu".
"Polska potrzebuje lewicy. Potrzebuje jak powietrza" - pisze w weekendowym dodatku do "Rzeczpospolitej" jej naczelny Bogusław Chrabota. Zaznacza, że "ma odwagę" napisać to jako konserwatysta, w konserwatywnym dzienniku.

Lewica popada w dziwactwa?

"Polska ma po pachy prawicy. Tej prawdziwej i tej, która stroi się w jej szatki" - zaznacza publicysta. Wyjaśnia, że schlebianie Kościołowi, szermowanie patriotyzmem i deklarowanie chrześcijańskich wartości to za mało, by nazywać się prawicą. Bo wszystko to bywa parawanem dla demagogii i braku szacunku dla elementarnych wartości konserwatystów: wolności i własności.

Wszystko to zdaniem Chraboty bije w lewicę, która traci elektorat na rzecz socjalnej prawicy i "popada w dziwactwa" - przez które, jak można zrozumieć, publicysta rozumie kwestie światopoglądowe. "Polska lewica to z małymi wyjątkami mozaika żartu i żenady, dziwactw i marketingu, autentycznej wrażliwości społecznej i skazującej na wieczne porażki nieautentyczności. Nic dziwnego, że jest obiektem kpin" - zaznacza.

Chrabota podsumowuje, że w politycznej debacie niezbędna jest debata lewicy z prawicą. "Do polskiego i europejskiego sporu potrzebna jest uczciwa i twórcza lewica" - kwituje.

Cały felieton w najnowszym "Plus Minus", dodatku do "Rzeczpospolitej".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (18)
Chrabota: Polska ma po pachy prawicy. Potrzebuje lewicy jak powietrza. Mówię to jako konserwatysta
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 27 razy 25

  Też chcę lewicy, ktora nie idzie na biskupiej smyczy i szanuje godnośc przeciętnego człowieka. Ale to, co nasza pseudolewica oferuje, to jakaś kpina z nas wszystkich. Szkoda.

 • pimpao

  Oceniono 22 razy 20

  Ta prawica to jeszcze większa kpina niż lewica. Ale różnica jest jedna i podstawowa. Wszystkie media praktycznie są prawicowe. To kończy dyskusję na ten temat. Tak długo jak media będą takie jakie są, czyli podzielone na PO i PiS, oraz publiczne w których siedzią gumofilce z PSL, tak długo nic się tu nie zmieni. Wyborca to tępak i głosuje tak, jak mu media, których jest odbiorcą, wkładają do głowy. Reszta ma wszystko w doopie.

 • esmeras

  Oceniono 20 razy 16

  SLD nie jest partią lewicową, to partia przykoscielna strzegąca interesów kleru w zamian za poparcie i dostęp do władzy.

  Polskie "elity" (celowo w cudzysłowie bo trzebaby napisać żule) polityczne są, z niewielkimi wyjatkami skorumpowane przez kler katolicki.

 • Piotr Kolec

  Oceniono 18 razy 12

  Jeden Polak na wakacje jedzie na Seszele
  Drugi roni łzy za pracą i za PRL - em
  Za kiełbasą zwyczajną bez koniny w środku
  Za wczasami z zakładu w zakładowym ośrodku

  Za szacunkiem w pośredniaku i między sąsiadami
  Co się teraz przerzucają swych aut markami
  Tęsknią smutne Polki i tęsknią Polacy
  Za pozorną pensją, po pozornej pracy

  Biedniej, ale jakoś spokojniej się żyło
  Nikt nie gardził maluczkimi i strachu nie było
  A teraz, jak nie kradniesz, to nie masz mamony
  Nie należysz do RODZINY – też jesteś skończony

  Więc niektórym, zwłaszcza starym, komuna się marzy
  Tęsknią za nią baronowie, dzieciaki sekretarzy
  „Się należy wszystkim równo”, „Lenin wiecznie żywy”
  Demokracja? System wredny i niesprawiedliwy.

  I ja także mam sentyment do czasów sprzed Wałęsy
  Cóż, że wokół, jak zły szelągi, piętrzyły się nonsensy
  Lecz pod jednym względem tamte czasy pewnie bym pochwalał
  Kościół - w nasze zwykłe życie, AŻ TAK SIĘ NIE WPIE...Ł!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 13 razy 11

  Bez zdelegalizowania antypolskiej administracji watykańskiej, nie są możliwe żadne zmiany, ani gospodarcze ani społeczne.

 • xvq111

  Oceniono 18 razy 10

  O jakiej lewicy mówimy , ani SLD , ani Palikot , ani Nowicka ,ani nikt inny w Polsce nie reprezentuje poglądów lewicowych . Mówię o całokształcie poglądów , a nie wycinku wybranym tylko dla własnych interesów . Nasza lewica jakoś tak ubzdurała sobie , że głosząc lewicowe hasła światopoglądowe wystarczy aby zyskać elektorat . Niestety Polacy oczekują lewicowych poglądów politycznych i gospodarczych . Jeżeli ktoś zbliża się do tego schematu to tylko i wyłącznie Ikonowicz . Jemu jest najbliżej do lewicy lecz to jak na razie polityk niszowy .

 • szarak1111

  Oceniono 4 razy 2

  "Polska ma po pachy prawicy. Potrzebuje lewicy". Szkoda tylko, że wyborcy tego nie chcą przyjąć do wiadomości :-(

 • ciemnyluddd

  Oceniono 14 razy 2

  Tak jest właśnie we wszystkich demokracjach europejskich... Ale mają one nad nami tą przewagę, że nie ma wśród socjalistów zachodnich... Tylu byłych skompromitowanych KOMUNISTÓW... Dążących do władzy zupełnie po...s t a r e m u....Przez kreowanie i przekupywanie lokalnych... "b a r o n ó w"...

 • rosswatowski

  Oceniono 2 razy 0

  kto??????, konserwatysta??????, w konserwatywnym dzienniku?????? --- Chrabota wyście się chyba schlali hyhyhy z Rzepy została tylko nać, ......a jego nać :>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX