Bronisław Komorowski w TOK FM. Żakowski zaczyna: "Kiepsko idzie panu ta kampania..."

Debata? Żenująca. A kampania? Skąd spadek z blisko 60 proc. poparcia do około 40? Na te pytania w ramach akcji "Usłysz swojego prezydenta" odpowiadał Bronisław Komorowski. A przepytywali - Janina Paradowska i Jacek Żakowski.
Na początek krótki komentarz prezydenta do debaty telewizyjnej, w której on sam nie wziął udziału. - Ręka boska mnie chroniła, żeby nie dać się przekonać i iść na tę debatę, bo dla mnie to była sytuacja na żenującym poziomie - podkreślił prezydent.

Dlaczego żenująca? - Ze względu na sposób prezentacji. Każdy kandydat mówił po dwie minuty - to nie jest najlepszy pomysł. A po drugie - jeden kandydat przyszedł z krzesełkiem, drugi przyniósł orła, trzeci przyszedł w krótkich rękawach. Najmniej było tam wiedzy i doświadczenia z zakresu tego, jak państwo funkcjonuje - stwierdził prezydent.

Komorowski o swojej kampanii

Skąd się wzięło spadające poparcie w ostatnich miesiącach? - Coś panu kiepsko idzie ta kampania... - zagaił Jacek Żakowski. - To przecież znany mechanizm. Prezydent ma pozycję ponadpartyjną. Tak powinno być i tak jest. I prezydenci budują swoją pozycję, adresując swoje działania do ludzi o bardzo różnych poglądach, sympatiach i antypatiach partyjno-politycznych. Natomiast wybory prezydenckie są tak skrojone, że prezydent staje się raptem kandydatem partyjnym - mówił Komorowski w TOK FM.

- Sympatie ludzkie zaczynają się więc dzielić wedle szwów sympatii partyjnych. One się po prostu inaczej rozkładają - dodał prezydent. - W drugiej turze zawsze też się odkształcają proporcje. Tak było w każdych wyborach, w których startował prezydent, który miał sympatię wykraczającą poza sympatię jednego środowiska politycznego - podkreślił Komorowski.

Komorowski o polityce zagranicznej

- Mieć własną politykę to m.in. umieć wykorzystać to, co się ma. A my mamy członkostwo w NATO i w UE. To jest nasz przepotężny oręż polityczny. Jak ktoś chciałby w imię własnej polityki rezygnować z tak potężnych argumentów i narzędzi działania, to po prostu nie rozumie polityki. Polska polityka ma sens, jeżeli jest nakierowana na realizację naszych celów poprzez UE i NATO.

- Duda ma pewien kłopot - bo [jego] środowisko jest eurosceptyczne, niechętne, jego zaplecze nie lubi integracji europejskiej. Trudno mu więc zaakceptować, że jednym z głównych narzędzi polskiej polityki jest Unia Europejska. I tak powinno pozostać - dodał Komorowski.

A zarzut o zbyt dużym zaangażowaniu Polski w sprawy ukraińskie? - Pomysł na politykę cyniczną nie bardzo Polsce przystoi - stwierdził prezydent. - Nie tak dawno sami zabiegaliśmy o poparcie świata ludzi wolnych dla naszej wolności. I sami z dumą podkreślamy szczególne zobowiązania, jeżeli chodzi o działania na rzecz wolności innych, także w naszym sąsiedztwie.

- Polski interes polega na tym, żeby Ukraina nie stała się Rosją. Bo jak się stanie Rosją, to już będzie za późno, także dla ochrony naszej wolności - dodał. - Nie należy histeryzować, tylko robić swoje. Z jednej strony trzeba stawiać na to, że antyzachodnia polityka rosyjska się wypali i się skompromituje. Trzeba bronić Ukrainy przed wchłonięciem jej przez Rosję, przed ograbieniem z ziem. Trzeba jednocześnie modernizować Polską armię, budować skuteczny system obronny jako cząstkę NATO. Trzeba też ratować enklawy współpracy, które są między Polską a Rosją.

Komorowski o Ogórek i kwocie wolnej

Prezydent odniósł się też do postulatu podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Np. Magdalena Ogórek chce ją podnieść do 20 tys. zł. - A czemu ta pani tak się ogranicza? Może 50? Albo 100? Czemu nie? Na tym polega szaleństwo kampanii - że każdy może zgłaszać pomysły uszczęśliwiania ludzi bez oglądania się na logikę funkcjonowania państwa i budżetu.

- Kwota wolna od podatku jest pożądana i wartościowa z punktu widzenia pobudzania rynku i mechanizmu zachęty do zarabiania pieniędzy i od tej strony powinna być rozpatrywana. Natomiast jeżeli to robią kandydaci na prezydenta, to jest to dziwne, bo kandydat powinien oceniać propozycje rządowe, bo rząd odpowiada za budżet. Prezydent z mocy konstytucji nie podpisuje budżetu, nie ma prawa go wetować. Może doradzać rządowi w tym zakresie. Jeżeli kandydaci tego nie wiedzą i opowiadają bajki, jakby kandydowali na premiera, to jest to element kompromitacji politycznej.

Dalej prezydent o Ogórek: - Ta pani nawet nie wie tego, że nastąpiła zmiana ustawowa, która wynika z konstytucji, że na wypadek wojny armia podlega prezydentowi. Dlatego prezydent powinien wiedzieć cokolwiek o armii.

Komorowski o TTIP

A co z TTIP? - Należy dyskutować i serio traktować coś, co jest faktem, a nie pożądaną możliwością. Bo do pożądanej możliwości można przygotowywać opinię publiczną. I to się robi, bo jest prezentowany pogląd, że pożądanym kierunkiem dalszej integracji świata zachodniego jest właśnie traktat obejmujący całość świata zachodniego.- Ale żeby móc prowadzić debatę, to trzeba debatować nad czymś, co jest dojrzałym projektem. A tego jeszcze nie ma - podsumował prezydent.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (313)
Bronisław Komorowski w TOK FM. Żakowski zaczyna: "Kiepsko idzie panu ta kampania..."
Zaloguj się
 • rooboy

  Oceniono 463 razy 223

  Excuse my ignorance... Czy komorowski zasugerowal, ze jest "prezydentem ponadpartyjnym"???

 • czarnousov1944

  Oceniono 940 razy 212

  hrabiemu Bronko to i 60 minut mało. Potrafi bezmyślnie ględzić o niczym godzinami, chyba , że wcześniej zaśnie.5 lat pustego gadania i pasienia doradców z mumii wolności naszymi pieniędzmi. Koszt strażnika żyrandola większy niż we Francji.

 • haen2010

  Oceniono 728 razy 178

  Tytan intelektu na poziomie belfra szkółki niedzielnej zabrał się za krytykę konkurentów z lepszymi papierami.

  Bronek, ta pogarda może cię utopić w tych wyborach.

 • gordon645

  Oceniono 431 razy 135

  Tak, Drogi Bronisław jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie ortografii, savoir vivre i taktu.

 • strange_email

  Oceniono 178 razy 122

  Cytaty z Bronka:

  TTIP: "Należy dyskutować i serio traktować coś, co jest faktem, a nie pożądaną możliwością. Bo do pożądanej możliwości można przygotowywać opinię publiczną."
  Czytaj: morda w kubel motlochu, sie was urobi i zrobimy co chcemy.

  Kwota wolna od podatku: "Kwota wolna od podatku jest pożądana i wartościowa z punktu widzenia pobudzania rynku i mechanizmu zachęty do zarabiania pieniędzy i od tej strony powinna być rozpatrywana. "
  Czytaj: Dlatego ustawimy ja nisko, zebyscie zapie...li jak niewolnicy oddajac wysoki haracz panstwu, ktore radosnie przepierniczy je na Ukraine, samochody i osmiorniczki. A co!

 • ateofi

  Oceniono 351 razy 113

  Kwota wolna od podatku jest pożądana i wartościowa z punktu widzenia pobudzania rynku i mechanizmu zachęty do zarabiania pieniędzy i od tej strony powinna być rozpatrywana. Natomiast jeżeli to robią kandydaci na prezydenta, to jest to dziwne, bo kandydat powinien oceniać propozycje rządowe, bo rząd odpowiada za budżet. Prezydent z mocy Konstytucji nie podpisuje budżetu, nie ma prawa go wetować. Może doradzać rządowi w tym zakresie.
  ----------
  Dobrze Panie "prezydencie"- czy doradzał Pan rządowi zwiększenie kwoty wolnej od podatku? Czy wie Pan, że obecnie w Tajlandi kwota wolna wynosi w przeliczeniu 8 tys. PLN? W takim biednym i zdewastowanym kraju jest ponad 2 razy większa niż w Polsce. Czy zareagował Pan, gdy odrzucono w pierwszym czytaniu projekt ustawy o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku? Co pan powie na to, że dla posłów ta kwota wynosci 27 tys. PLN? Głupie suki*syny - sobie tylko dobrze robicie a od koryta trzeba będzie Was granatem odczepić!

 • makvelithedon7

  Oceniono 420 razy 110

  To już widzę musi być dwóch dziennikarzy do pilnowania, żeby 'jedyny słuszny kandydat' znowu się nie ośmieszył. Pilnują się też wzajemnie, żeby za trudnych pytań nie zadawać, bo Bronkowi się może mózg przegrzać. Szkoda, że zabrakło go na wczorajszej 'debacie'. Poziom żenady wzrósłby wtedy do niespotykanego wcześniej poziomu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX