Wybory 2015. Komorowski o Dudzie: "Po co wmontowywać papieża w takie kretyńskie pomysły, jak więzienie za in vitro?"

Wybory 2015: - Polityk, który nie ma własnych poglądów i potrafi ich bronić, tylko się zasłania autorytetem papieża, jest niepoważny - tak prezydent Bronisław Komorowski skwitował w TVN24 odwoływanie się przez Andrzeja Dudę do Jana Pawła II w sprawach etycznych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wybory 2015. - Andrzej Duda mówił, że jego autorytetem w sprawach etycznych jest Jan Paweł II. A kto jest pana autorytetem? - zapytał prowadzący program w TVN24 Bogdan Rymanowski.

- Niepoważny jest polityk, który nie ma własnych poglądów i potrafi ich bronić, tylko się zasłania autorytetem papieża - odpowiedział prezydent. - Więc ja przyniosłem specjalnie projekt o zakazie zapłodnienia pozaustrojowego i manipulacji ludzką informacją genetyczną, pod którą jest podpis pana Dudy, pani Szydło, Jarosława Kaczyńskiego, gdzie są te 2 lata więzienia - dodał. I zaatakował Dudę:

- Po co wmontowywać papieża w tego rodzaju kretyńskie pomysły, jak karanie więzieniem za stosowanie metody n vitro? Nie można się zasłaniać papieżem, bo to nieetyczne, to jest ze stratą dla pamięci świętego polskiego papieża - podkreślał prezydent.

Komorowski: Duda zmienia poglądy w zależności od sondaży

Komorowski zarzucił też swojemu kontrkandydatowi z PiS, że zmienia swoje poglądy, m.in. ws. in vitro. - Ja nic nie muszę udawać, w kwestiach in vitro moje poglądy są znane od lat, nie zmieniam ich - zapewniał. - To mój kontrkandydat je zmienia w zależności od tego, co przeczytał w sondażach. Nie potrafi się odnieść do własnej zmiany poglądów - stwierdził. I skwitował:

- Można przeprosić, powiedzieć: "bardzo mi przykro, okazało się, że sondaże są na tyle ważne, że ja wycofuję się ze swoich poglądów, wycofuję swój podpis pod projektem ustawy, która miała karać lekarzy za in vitro latami więzienia, unieważniam własne poglądy. Tylko tej odwagi nie ma, coś kombinuje, coś powołuje się na papieża, zamiast powiedzieć, że się pomylił albo że zmienia poglądy w zależności od tego, jak wiatr wieje - dodał.

Kwestia Sumlińskiego: "To człowiek skrajnie niewiarygodny"

Podczas rozmowy w TVN24 prowadzący zadał Komorowskiemu pytanie pochodzące od czytelnika - o Wojciecha Sumlińskiego, dziennikarza, w którego procesie zeznawał jako świadek i który ostatnio wydał książkę "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego". - Wojciech Sumliński to człowiek w stu procentach niewiarygodny, więc nawet niech pan o niego nie pyta - odpowiedział wyraźnie zdenerwowany prezydent. - Są ciekawsze książki do czytania. Nie warto pytać o książkę niewiarygodnego człowieka, który jest oskarżony o korupcję - dodał.

W dalszej części rozmowy Komorowski rozwinął temat Wojskowych Służb Informacyjnych i ich likwidacji przez Antoniego Macierewicza. - To była głupota. W żadnym kraju nie zdarzyło się, by zlikwidowano wywiad i kontrwywiad wojskowy - podkreślił. Stwierdził, że WSI należało reformować, ale nie rozwiązywać. - Moi koledzy, którzy głosowali "za", popełnili grzech naiwności - stwierdził.

Związki partnerskie

W dalszej części rozmowy Rymanowskiego na fotelu prowadzącego zmieniła Monika Olejnik. Prezydent mówił m.in., że likwidacja OFE uratowała emerytury młodego pokolenia. Podkreślał, że on sam zrobił sporo dla młodzieży, wspominał o polityce prorodzinnej i innowacyjności gospodarczej. Był też pytany o kwestię legalizacji związków partnerskich.

- Nie należy robić ludziom przesadnych nadziei. W konstytucji zapisano, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. Nie podejmuję się działać wbrew konstytucji - odpowiedział prezydent, podkreślając, że w parlamencie zebranie większości potrzebnej do zmiany konstytucji w tym zakresie może być niemożliwe. Zastrzegł jednak, że warto wprowadzać do prawa przepisy, które ułatwią życie parom pozostającym w związkach partnerskich.

"Nikt wam tyle nie da, co wam Duda naobiecuje"

Komorowski odniósł się też do obietnic, które składał w kampanii Andrzej Duda. - Nikt wam tyle nie da, co wam Duda naobiecuje - skomentował prezydent. Wytknął kontrkandydatowi, że najpierw, broniąc swoich obietnic, powoływał się na opinie ekspertyzy, a potem tylko na opinie ekspertów, z którymi rozmawiał. Zasugerował, że "za kilka dni" Duda nie będzie już pamiętał, o których ekspertów chodzi, i z obietnic nic nie wyjdzie.

Prezydent zaznaczył też, że według niego forsowany przez Dudę powrót do poprzedniego wieku emerytalnego, czyli jego obniżenie, jest niemożliwy bez zmniejszenia emerytur starszym lub zwiększenia składki młodszym.

Komorowski o Rosji: "podjęła niebezpieczną decyzję"

W trzeciej części programu prezydenta przepytywała Justyna Pochanke. Pytała m.in. o politykę zagraniczną. Komorowski sugerował, że może zostać rozpisane referendum dot. wejścia Polski do strefy euro, podkreślał, że wypełnienie kryteriów z Maastricht dotyczących euro będzie "błogosławione dla gospodarki Polski", zastrzegł jednak, że na razie nie mają sensu kłótnie o "nierealne" daty akcesji naszego kraju do strefy.

Pochanke pytała też prezydenta o politykę Polski wobec Rosji. Komorowski stwierdził, że Moskwa "podjęła niebezpieczną decyzję", o konfrontacji ze światem Zachodu, i w takich warunkach "trudno o współpracę". Politykę Warszawy wobec wschodniego sąsiada określił jako "racjonalną", podkreślił udaną współpracę samorządów i dodał, że należy działać tak, by w polityce Rosji doszło do zmiany. Zaznaczył też, by Polacy "nie byli bardziej ukraińscy od samych Ukraińców.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (19)
Wybory 2015. Komorowski o Dudzie: "Po co wmontowywać papieża w takie kretyńskie pomysły, jak więzienie za in vitro?"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 24 razy 16

  "Po co wmontowywać papieża w tego rodzaju kretyńskie pomysły, jak karanie więzieniem za stosowanie metody n vitro? Nie można się zasłaniać papieżem, bo to nieetyczne, to jest ze stratą dla pamięci świętego polskiego papieża "- jak to po co? dla wielu Polaków Jan Paweł II to święty, więc jego słowa są obowiązujace. Pan Duda o tym dobrze wie, że zjednuje sobie takimi wypowiedziami episkopat, więc i wszystkich głęboko wierzących w mądrosć i nieomylność naszych przewielebnych. Zjednuje też sobie staruszki i staruszków, ktorzy już dawno zapomnieli, skad się biora dzieci, będą więc i przeciw in vitro, i aborcji, i jakimkolwiek zapobieganiu ciąży. Więzienie? Jak rodzice do więzienia, to dziecko gdzie? Na stos? Do gazu? A co pan Duda myśli o karaniu za pedofilię, zwłaszcza tych świątobliwych?

 • arvelli_net

  Oceniono 12 razy 12

  ... więzienie za SKOKi, pomoc państwa w InVitro! Na dudę już pewnie czeka elegancka cela :)... jak to mówił ksiądz oko? dzieci poczęte z InVitro mają znamiona na twarzach? Hmmm, a te znamię na brodzie dudki to.... OKO????

 • ziarnoo

  Oceniono 14 razy 8

  duda - ziomek z plasteliny przy którym nikomu nieznany Paweł Tanajno to prawdziwy mąż stanu... (przepraszam pana Tanajne.

 • dwakurduple

  Oceniono 20 razy 6

  I nikt mi nie powie, że prezydent Kwaśniewski pomimo swoich goleni i ucieczek po drabince-- nje był najlepszy--I pierwsza dama.,

 • ciemnyluddd

  Oceniono 1 raz 1

  Coś jakby pana prezydenta Komorowskiego, nasz rodzimy internetowy "ściek"....NIE POLUBIŁ ....

 • rot.leszek

  Oceniono 7 razy -5

  No i nie powiedzial kto jest dla niego autorytetem
  ...i dlaczego Sw Hubert?

  Ale mozna sie domyslic B-)

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 24 razy -8

  "Panie Bronisławie mam 42 lata.
  Pracuję i dobrze zarabiam - na rękę dostaję 1125 złotych miesięcznie. Jest mi dobrze.
  Umowę mam na 3 miesiące , ale szef powiedział , że mi ją przedłuży jak będę pracował po 12 godzin dziennie.
  Nawet trochę pieniędzy odłożę , bo odżywiam się mirabelkami i szczawiem jak doradzał pan Niesiołowski ( najtaniej mi wychodzi).
  Odkładam kasę bo chcę sobie kupić taki zegarek jaki ma pana kolega partyjny Nowak.
  Trochę choruję , ale nie wiem co mi jest bo zarejestrowano mnie do specjalisty na 2025 rok.
  Wtedy się dowiem.
  Nie przejmuję się swoją chorobą , bo przecież pana przyjaciel Tusk powiedział, że będę pracował do 67 lat.
  Czytam codziennie "Gazetę Wyborczą" i oglądam TVN,słucham TOK.FM
  i stąd wiem , że żyję na zielonej wyspie i jest mi tu najlepiej i nie muszę wyjeżdżać za granicę
  . Popieram PO, bo przeczytałem w GW , że jak władzę przejmą Narodowcy to sytuacja moja będzie o wiele gorsza."
  Głosuję na Bronka!!!
  Gertruda Golonka

 • magda-warszawianka

  Oceniono 13 razy -9

  ,,Wybory 2015. Komorowski o Dudzie: "Po co wmontowywać papieża w takie kretyńskie pomysły,'' ,,Manifestowanie takich barw - i to w takim miejscu jak Westerplatte! - jest ze strony ukraińskiego prezydenta policzkiem wymierzonym rodzinom ofiar OUN i UPA, żyjącym nie tylko w Gdańsku, ale i w całej Polsce. Jest to także afront wobec władz Trzeciej Rzeczypospolitej, która jest kontynuatorką Drugiej RP. W tym wszystkim żenująca jest także postawa Bronisława Komorowskiego i byłego szefa PO, Donalda Tuska, którzy siedząc cicho i potulnie, ze spuszczonymi głowami, dali upokorzyć i siebie, i całe państwo. Jest to też kolejny przykład bezmyślności i bezradności polskiego establishmentu politycznego, który godzi się na takie niegodziwości''

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX