Debata prezydencka. Triumf Komorowskiego, kartki z "dowodami"... Co zapamiętamy z pierwszego starcia? [4 RZECZY]

Debata Komorowski - Duda w TVP i Polsacie. Kandydaci na prezydenta dostarczyli telewidzom wielu emocji: były ostre wymiany zdań, nieoczekiwany gest wobec polityka PiS, a także zarzuty poparte "dowodami" przyniesionymi do studia. Oto najlepsze momenty wieczornej debaty.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W niedzielny wieczór kandydaci na prezydenta starli się w pierwszej debacie przed II turą wyborów. Były oskarżenia o kłamstwa i wyciąganie kartek z "dowodami", nieoczekiwane riposty Bronisława Komorowskiego, a także życzenia urodzinowe dla Andrzeja Dudy. Co zapamiętamy z debaty TVP1 i Polsatu?

1. Triumf Komorowskiego

Tak emocjonującej walki między kandydatami nie spodziewał się nikt. Wielu komentatorów nie kryło zaskoczenia tym, jak dobrze przygotowany do debaty był urzędujący prezydent; Komorowski pokazał, że wraca do wyborczej gry, a dzięki festiwalowi ripost szala wygranej przechyliła się na jego korzyść.

Debata Duda kontra Komorowski [MINUTA PO MINUCIE] >>>

"Wspomniał pan, że nie należy blokować możliwości zatrudnienia młodych ludzi. A niech pan powie: czy pan przypadkiem od 9 lat nie blokuje etatu na uczelni wyższej w Krakowie? I to jest ta właśnie różnica między teorią a praktyką...", "Obiecuje pan kolejny raz różne rzeczy, których pan nigdy nie zrobi. Jaki jest sens mieszania w głowach Polakom?", "Kiedy pan jest sobą? Kiedy pana poglądy są stabilne? Kiedy się zmieniają?" - to tylko niektóre z celnych uwag urzędującego prezydenta.

2. Życzenia dla Andrzeja Dudy... I błyskawiczna riposta kandydata

Pierwsza debata prezydencka przyjęła nieoczekiwany obrót już na samym początku. Po przegranej w pierwszej turze wyborów Komorowski oświadczył, że nie zadzwonił z gratulacjami do swojego konkurenta, bo "nie ma takiego zwyczaju, a walka trwa".

Najmocniejsze cytaty z debaty prezydenckiej [ZOBACZ] >>>

Teraz urzędujący prezydent wykorzystał część czasu przeznaczonego na odpowiedź na pierwsze zadane mu pytanie, by pogratulować zwycięstwa Dudzie i złożyć mu życzenia urodzinowe. Kandydat PiS był wyraźnie zaskoczony, ale nie przegapił okazji do przypuszczenia ataku na Komorowskiego. - Dziękuję za przybycie. Prosiłem pana 4 miesiące o debatę, ale na szczęście dzięki głosom wyborców jest pan dzisiaj tutaj - przypomniał, nawiązując do nieobecności prezydenta podczas debaty przed pierwszą turą.

3. "Debatę prezydencką wygrywa MamPrawoWiedziec.pl"

Podczas starcia kandydatów Komorowski wytykał kandydatowi PiS, że teraz obiecuje on wsparcie dla rolników, a przed wyborami do europarlamentu był orędownikiem odchodzenia od wspólnej polityki rolnej. Gdy Duda odpierał te oskarżenia, prezydent - wbrew protestom dziennikarzy - zszedł z mównicy, by podać swojemu rywalowi wydruk z poglądami posła, zebranymi przez portal MamPrawoWiedziec.pl przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. - Proszę bardzo, to są pana poglądy. A kto ma wątpliwości, może zajrzeć na tę stronę - mówił.


Źródło: TVP

- Ja nic takiego nie powiedziałem, okłamuje pan widzów - odcinał się Duda. - To pan obiecywał rolnikom, że będzie walczył o zwiększenie dopłat bezpośrednich, a później pana koledzy z PSL mówili, że tego nie da się zrobić, bo trzeba by zabrać pieniądze francuskim i niemieckim rolnikom - atakował kandydat PiS.

Debata prezydencka. Ostre starcie Dudy i Komorowskiego [ZOBACZ] >>>

Krótko po tym, jak prezydent wspominał o portalu MamPrawoWiedziec.pl, strona przestała działać. Internauci zwracali uwagę, że serwery organizacji mogły nie wytrzymać niespodziewanego nawału użytkowników. "Debatę wygrywa mamprawowiedzieć.pl" - pisali na Twitterze.

4. Bezstronni prowadzący dużym atutem debaty

Tuż po ogłoszeniu nazwisk prowadzących debaty - dziennikarza TVP1 Tomasza Ziemca i dziennikarki Polsat News Doroty Gawryluk - pojawiły się oskarżenia dotyczące ich prawicowych poglądów, z racji których mieliby faworyzować kandydata PiS. - Formuła ustalona przez oba sztaby nie dopuszcza tendencyjnych pytań i zachowań, puszczania do kogokolwiek oka czy ciosów poniżej pasa. Takich rzeczy absolutnie nie ma prawa być - zapewniał w rozmowie z portalem Gazeta.pl Ziemiec.Rzeczywiście, zarówno sam plan debaty, jak i podejście prowadzących było bardzo profesjonalne. Dziennikarze pilnowali restrykcyjnie czasu przeznaczonego na odpowiedzi, dbali też o to, by kandydaci nie wchodzili sobie w słowo. "Przepraszać powinni ci, którzy sugerowali, ze Gawryluk i Ziemiec będą stronniczy" - napisał na Twitterze Michał Majewski z "Wprost".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (14)
Debata prezydencka. Triumf Komorowskiego, kartki z "dowodami"... Co zapamiętamy z pierwszego starcia? [4 RZECZY]
Zaloguj się
 • arvelli_net

  Oceniono 13 razy 7

  ... duda nie potrafił odpowiedziec rzeczowo na ŻADNE z pytań. Ze strony Komorowskiego spodziewałem się więcej opanowania, mniej wycieczek osobistych! W ogóle zwracanie się z pytaniami bezpośrednio do dudy uważam za idiotyczne ponieważ on nie odpowiadał na nie! Wystarczyło powtarzać jedno pytanie: skąd weźmie pieniądze na zrealizowanie swoich obietnic, i tak trwać az do uzyskania odpowiedzi: Z PODWYŻKI PODATKÓW!!! Oto co młodym, wchodzącym na rynek pracy, zaoferuje duda i jego kłamliwa sekta-pis!

 • lucjank510722

  Oceniono 26 razy 6

  Gdyby tak zachowywał się sztab wyborczy pana prezydenta i sam pan prezydent parę tygodni wcześniej, to nie mielibyśmy drugiej tury. Tylko natychmiastowa riposta i prostowanie łgarstw pisowskich przynosi efekty.

 • g0straight0n

  Oceniono 29 razy 5

  Duda pod stołem, został zmieciony razem z tym sztucznym uśmieszkiem..

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 16 razy 4

  no i DU*A

 • ciemnyluddd

  Oceniono 16 razy 2

  Obaj mieli argumenty głównie dla swoich elektoratów... Komorowski starał się operować faktami, niekorzystnymi dla kandydata, natomiast Duda pomówieniami niekorzystnymi dla kandydata (np.Grafenu nie "wynaleźli" Polacy tylko Brytyjczyk i Rosjanin, za co otrzymali Nobla, A Komorowski nie "oddał" grafenu nikomu, bo jak dotąd nie miał czego "oddawać", bo cały świat próbuje w tej dziedzinie patentować co się da i słusznie robią to również Polacy)... Komorowski i tak nie przekona niczym "rewolucjonistów" od wywrócenia wszystkiego łącznie z konstytucją, a Duda nie przekona ludzi, jako tako zorientowanych w tym że "pieniądze w budżecie nie biorą się z banków" (ani z opodatkowania supermarketów, co jest finansowym marginesem)... I tak dalej.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 44 razy -4

  Co zapamiętamy z pierwszego starcia?.... Zapamiętamy to że pan Prezydent przynajmniej umie czytać...... To jest bardzo ważna rzecz.... Zapamiętamy też że pan Komorowski cały czas przerywał panu Dudzie tak jak by Kultury pan Komorowski uczył się pod remizą Ochotniczej Straży Pożarnej............ Zapamiętamy też że pan Komorowski podpisał ustawę o przymusu pracy Polskich Kobiet do 67 roku życia jak by były w obozie koncentracyjnym i twierdził że to jest dla ich dobra, żeby się im nie nudziło ! ! ! Caly też czas pan Komorowski mówił o "zgodzie" i cały ten czas zionął nienawiscią do PISu...... Dlaczego? Tego niestety nie wiem, ale może co innego miał napisane na kartce, ale okulary mu para zaszły i.... dlatego mu się wszystko pokiełbasiło.
  W każdym razie wszyscy telewidzowie widzieli jak pan Komorowski przez cały czas pobytu w studio zionął nienawiścią do pana Dudy i do PISu, a mówił o ...... ZGODZIE ! ! !
  Nie wyobrażam sobie nawet tego co by to się działo jak by tak pan Komorowski.....................

 • pa.gg

  Oceniono 18 razy -6

  No faktycznie tu nie mam wątpliwości ta debata to pełny sukces Komorowskiego. Przyszedł bez suflerki , miał zapięty rozporek a do Gawryluk nie powiedział "co pani tu robi przecież to jest TVP" Jeżeli to uznać za sukces to faktycznie nim jest……..

 • westgreg

  Oceniono 7 razy -7

  To jest planowana strategia prezydenta Komorowskiego. Uśpić czujność przeciwnika (przegrana w pierwszej turze była planowana) i uderzyć w ostatnim tygodniu całą siłą swojego doświadczenia i intelektu. Duda, polityczny szczyl, dał się złapać w pułapkę i wypadł marnie.
  Na to zagranie powinni zwrócić uwagę wszyscy krytycy wschodniej polityki zagranicznej dużego pałacu. Jeszcze nas prezydent zaskoczy.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 25 razy -7

  Stefan Niwesiołowski został podobno uwięziony.... Stefan Niesiołowski dostał zakaz: morda na kłódkę..... ...... Stefan Niesiołowski siedzi na nocniku bo ma sraczkę..... i tak dalej. Domysłów tysiące. A cóż się to stało z tym szczawikiem>? Wie ktoś może?
  Najpradopodobniejsza jest ponoć teoria że wyjechał na zmywak i zatrudnił się za stróża w rzeźni u Anglika. Ale czy ja wiem? ON taki wegetarianin ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX