Duda: Zawsze mówiłem, że pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. A Ziobro sugeruje specustawę

- To na Krakowskim Przedmieściu zbierały się tysiące ludzi - mówi Andrzej Duda w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Zdaniem Zbigniewa Ziobry takie stanowisko Dudy "nie powinno być zaskoczeniem". - Wyobrażam sobie, że powstanie w tej kwestii specustawa - powiedział w TVN24 Ziobro.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Podejmę w tej sprawie działania, bo uważam, że ten pomnik powinien wreszcie stanąć, i to w godnym miejscu - mówi Duda w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", który ukaże się w weekendowym wydaniu dziennika.

- Zawsze mówiłem, że pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu, tam gdzie zbierały się tysiące ludzi. To Polacy w ten sposób wybrali dla niego miejsce - podkreśla prezydent elekt. - Będziemy na spokojnie rozmawiali, być może będzie trzeba rozpisać konkurs, przecież nie będę sam decydował - dodaje.

Duda krytykuje też lokalizację pomnika proponowaną przez władze Warszawy, przy ul. Trębackiej i ul. Focha. - Co ona ma wspólnego z tragedią smoleńską? Nic. To pod Pałacem Prezydenckim zbierali się ludzie - stwierdza prezydent elekt.

Ziobro: Wyobrażam sobie, aby w tej kwestii powstała specustawa

- Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że prezydent Duda zajął takie stanowisko. Duda i jego środowisko polityczne od dawna twierdzili, że miejsce na pomnik smoleński jest przy Pałacu Prezydenckim, bo w tym miejscu setki Polaków dawały wyraz swojej żałobie - powiedział były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w TVN24, odnosząc się do wywiadu z Dudą.

Polityk dodał, że "wyobraża sobie, aby w kwestii pomnika smoleńskiego powstała specustawa" - To nie było zdarzenie incydentalne, tylko szczególne wydarzenie w naszej historii - dodał Ziobro.- Nie sądzę, że najważniejszą kwestią dla Polaków i wyborców Dudy była kwestia, gdzie stanie pomnik. Samorząd Warszawy zaproponował określone miejsce i jestem przekonany, że ta kwestia nie jest sprawą najważniejszą dla nowego prezydenta - odpowiadał mu obecny minister sprawiedliwości Borys Budka.Zobacz też: Andrzej Duda o katastrofie smoleńskiej [CYTAY]>>>

Andrzej DudaCzemu katastrofa w Smoleńsku zmieniła Polskę? Przeczytaj w wywiadach Teresy Torańskiej >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (60)
Duda: Zawsze mówiłem, że pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. A Ziobro sugeruje specustawę
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 92 razy 80

  Brawo! Zacznijmy od pomnika przed pałacem prezydenckim, a później postawimy pomniki i pomniczki przed każdym ratuszem i sołectwem. Bo największą potrzebą Polski są pomniki jedynie słusznego prezydenta, w końcu prezes po to przede wszystkim wspierał Dudę. I konieczny jeszcze las pomników JP2. Na wszelki wypadek Poznań już buduje, żeby zadowolić wiodącą siłę narodu- episkopat.

 • adamofsky

  Oceniono 78 razy 68

  Pomnik polskiego nieudacznictwa i bylejakości przed pałacem prezydenckim - ku pamięci i przestrodze przyszłych pokoleń. I wypierdzielić w niebo, tak, żeby był wyższy od Jezusa w Świebodzinie.

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 72 razy 62

  ciekaw jestem, czy kukizowcy oddaliby choć jeden głos na pana andrzeja du*ę gdyby pan du*a zadeklarował to wcześniej. dla mnie było to oczywiste, że tak się stanie. krzyczałem i pisałem o tym.

 • krukpl

  Oceniono 65 razy 57

  No i proszę ciekawe jak długo "młodzi " będą popierali partie pis pisałem że przyjdzie zimny prysznic ponurej rzeczywistości
  Choć przyznam ze nie sadziłem że tak szybko liczyłem ze pis spróbuje trochę gierkę 'normalnego " przeciągnąć najlepiej do wyborów
  Widać spieszno im wyciągnąć Macierewicza z sejfu

 • maura4

  Oceniono 60 razy 56

  Zaczyna się. To fakt, że to smutne i ważne wydarzenie w naszej historii, ale źle o nas świadczące. Uczczenie pamięci ofiar tak, ale wystawianie pomnika własnej głupoty przed pałacem, to zły pomysł.

 • zorn.gottes

  Oceniono 55 razy 51

  a gdzie wzniesiemy 51 metrowy pomnik prezesa na kocie?

 • adersytsrsfgdbchdhd

  Oceniono 51 razy 47

  Jeśli kilkuset ludzi będzie się z jakiegokolwiek powodu zbierało w jakimś miejscu, to jeszcze nie jest powód, by stanął tam pomnik. Są jakieś zasady dotyczące ładu przestrzennego a przede wszystkim pomnik powinien łączyć a nie budzić gorące kontrowersje!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX