Decyzja Sikorskiego ws. mandatu Dudy w PE. Rzecznik: Wygaśnięcie mandatu następuje automatycznie

Andrzej Duda, w związku z wyborem na prezydenta, nie może już być posłem w Parlamencie Europejskim. Zgodnie z kodeksem wyborczym decyzję ws. utraty mandatu przez Dudę ogłosił już marszałek Sejmu Radosław Sikorski, co wywołało kontrowersje. - Utrata mandatu następuje automatycznie, a nie w wyniku decyzji - powiedziała nam Małgorzata Ławrowska, rzecznik marszałka Sejmu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Zgodnie z artykułem 364 kodeksu wyborczego wydałem postanowienie o wygaszeniu mandatu posła do PE Prezydenta-Elekta Andrzeja Dudy", poinformował w środę na Twitterze Sikorski.Po tej decyzji wybuchł spór o to, czy postanowienie Sikorskiego nie zostało podjęte zbyt szybko i czy nie łamało prawa. W odpowiedzi marszałek przytaczał na Twitterze podstawę prawną do tego postanowienia.Sikorski: Otrzymałem jednoznaczną opinię służb prawnych

Zgodnie z art. 364 kodeksu wyborczego utrata mandatu posła do Parlamentu Europejskiego następuje w przypadku m.in. powołania w czasie kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, o których mowa w przepisach art. 333 (w tym funkcji prezydenta).

W dalszej części tego art. kodeks precyzuje, że w tym przypadku utrata mandatu europarlamentarzysty "następuje z dniem powołania lub wybrania".

Sikorski podkreślał też, że zgodnie z przepisami marszałek Sejmu "niezwłocznie" stwierdza utratę mandatu przez europarlamentarzystę oraz że swoją decyzję oparł na opinii sejmowych ekspertów.Rzecznik: Marszałek pełni tu rolę notariusza

Pierwsze wąptliwości dotyczyły samego faktu, czy postanowienie Sikorsiego było legalne. - Działanie marszałka Sejmu było zgodne z prawem, ale miał też możliwość, aby postanowienie wydać później - powiedział nam konstytucjonalista prof. Stanisław Gebethner.

Prawicowe media zwróciły też uwagę, że w związku z utratą mandatu Duda przez najbliższe dwa miesiące zostanie pozbawiony dochodu - nie będzie otrzymywał ani pensji prezydenckiej, ani parlamentarnej. Także pracownicy biura poselskiego prezydenta elekta stracą pracę.

- Wygaśnięcie mandatu posła do PE następuje w tym wypadku automatycznie z mocy prawa. Zgodnie z opinią sejmowych konstytucjonalistów oraz PKW Andrzej Duda utracił mandat poselski z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów - powiedziała nam Małgorzata Ławrowska.

Jak wyjaśniała rzecznik prasowa marszałka, akt podpisany przez Sikorskiego formalnie nazywa się "postanowieniem", jednak w praktyce marszałek nie podejmuje tu żadnej decyzji, a jedynie informuje o wygaśnięciu mandatu.

- Rola marszałka jest tu rolą notariusza. Utrata mandatu następuje automatycznie i nikt z władz państwowych nie ma możliwości manipulowania tą decyzją - stwierdziła Ławrowska.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Decyzja Sikorskiego ws. mandatu Dudy w PE. Rzecznik: Wygaśnięcie mandatu następuje automatycznie
Zaloguj się
 • herbutrzywdar

  Oceniono 10 razy 8

  A jak to wszystko się ma do ogłoszenia przez sąd decyzji o ważności przprowadzonych wyborów.?

 • falowod

  Oceniono 11 razy 5

  jednym slowem Sikorsku uniemozliwil Dudzie pobranie jeszcze paru Eu z tytulu dluzszej sluzby UE nizby sie nalezalo..Zapobiegliwy ten Sikorski ale tu daje mu lajka:) biorac pod uwage dwulicowosc poslow PiS i ich podwojne standarty.
  Inna refleksja jest to ze PO gralo karta straszenia PiSem i przejechalo sie.Chyba sie pogodza i bedzie jednak POPiS:) i dzwie partie wezma sie za zdzieranieskory z obywteli:) teraz wspolnymi silami :)

 • agata-ata

  Oceniono 12 razy 4

  no, zaczyna się karuzela...a wydawałoby się że jako prawnik zna prawo..? Lech Kaczyński i jego fochy są dla Elekta wzorem doi naśladowania, a w kwestii łączenie Polaków najwyraźniej doktorowi Dudzie najlepiej wychodzi rozdawanie kawy. :-)

 • bobik57

  Oceniono 16 razy 4

  Nie wiedziałem o co ten raban, skoro było oczywiste, że po ewentualnym wyborze doktor Duda traci mandat europosła.
  Jak zawsze w tym wypadku okazało się, że "doktor Duda" walczy o pieniądze. Zaspokoił ambicję ale stracił finansowo, więc chciał choć trochę jeszcze pocieszyć się kasą z Unii, mimo że w Europarlamencie nie widzieli go tam od miesięcy.
  Podpowiadam: najbliższe 2 miesiące może Jaśnie Wielmożny Pan Doktor - Elekt wykorzystać tak jak dotychczas na "wykłady" w Nowym Tomyślu. Chyba, że tam także Pan wykładowca pojawiał się tylko sporadycznie?

 • klara551

  Oceniono 4 razy 2

  Czyli jak rozumiem przez dwa miesiące p. Duda jest bezrobotnym więc niech się zarejestruje i żyje za zasiłek. Pani Szydło prawem kaduka, a może PiS wystąpiła dla jeszcze wtedy nie bezrobotnego Dudy o mieszkanie ,ba apartamenty w Warszawie.A co z kolejką oczekujących na mieszkania w W-wie? Pan Duda chce i zjeść i mieć ciastko. Pan Duda jeszcze nie prezydent a już chce wiktu i opierunku. To pierwszy przypadek w historii Polski gdy kandydat na stanowisko przed objęciem urzędu domaga się profitów. Czego zażąda pan Duda gdy już zostanie prezydentem? Może aktu własności na całą Polskę ,może haremu ,może niczego? Ale już pierwsze zwiastuny przerostu formy nad treścią pokazał.

 • Łukasz Zakrzewski

  Oceniono 29 razy -9

  Jakby coś nie wyszło to Pan Sikorski zawsze może powiedzieć, że zapomniał albo nie pamięta. Przecież ma taką słabą pamięć....

 • luna368

  Oceniono 31 razy -11

  Wyszła małość tego pana zwanego marszałkiem. Przypomnijmy, że to osoba, która namawiała aby "dorżnąć watachę" mając na myśli opozycję, kpił z urzędującego prezydenta. To nieobliczalny człowiek z jakimś widocznym problemem. Jesienne "wykopki" wykopią tę władzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX