Balcerowicz o Dudzie: Jego obietnice bez pokrycia upodabniają Polskę do Grecji [U LISA]

- Składanie obietnic bez pokrycia upodabnia Polskę do Grecji - powiedział prof. Leszek Balcerowicz w programie Tomasz Lis na żywo. - Obietnice Andrzeja Dudy są nie do zrealizowania. Jeżeli każdemu się mówi, że coś dostanie, to w końcu każdemu trzeba będzie zabrać. Chyba że ktoś wierzy w gruszki na wierzbie - dodał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Partie polityczne nie mówią o problemach Polski. To prowadzi nas do modelu greckiego - mówił Balcerowicz. Wyjaśnił, że to, co Polskę upodabnia do Grecji, to składanie obietnic bez pokrycia. - Andrzej Duda miał o wiele lepszą kampanię wyborczą, ale zaowocowało to gorszym produktem dla Polski. Jego obietnice są nie do zrealizowania. Jeżeli każdemu się mówi, że coś dostanie, to w końcu każdemu trzeba będzie zabrać. Chyba że ktoś wierzy w gruszki na wierzbie - dodał.

Balcerowicz powiedział też, że jeśli PO będzie okopywać się na pozycjach, które ją osłabiły, to wybory parlamentarne może wygrać PiS. - Jakimi hasłami PO zdobyła silną pozycję? Hasłami wolnorynkowymi. A gospodarka w wydaniu PO to PiS bis - mówił. - Jeśli PO chce utrzymać swoich ideowych wyborców, to nie przez ruchy upodabniające ją do politycznego konkurenta - dodał.

Balcerowicz: Polska potrzebuje miejsc pracy

A co jest Polsce potrzebne według Leszka Balcerowicza? - Polska potrzebuje miejsc pracy. Ale tego przez zaklęcie się nie zrobi. Trzeba zmiany, by przedsiębiorcy mogli tworzyć więcej miejsc pracy - mówił. Powiedział też, że potrzebny jest program, który wyzwoli z Polaków energię, a ta z kolei umożliwi rozwój rynku i społeczeństwa obywatelskiego.

- A może Polacy nie chcą, żeby wyzwalać z nich energię, tylko żeby państwo dało? - pytał prowadzący Tomasz Lis.

- Niektórzy nie chcą, ale to ludzie, którzy mają mało czasu na zastanawianie się nad programami poszczególnych partii - odpowiedział Balcerowicz. - Polska potrzebuje rozwoju, a nie rozdawnictwa. Polska nie powinna wpadać w dryf, który będzie nas osłabiał w czasach niebezpiecznych - dodał i przypomniał, że za naszą wschodnią granicą panuje wojna.

NowoczesnaPL? "Ja nie organizuję tego ruchu"

Balcerowicz odniósł się też do ruchu Ryszarda Petru NowoczesnaPL. - Ja nie organizuję tego ruchu. Ten ruch budowany jest przez młodych ludzi. Ale gdyby narodziła się silna organizacja, to zastanowiłbym się, co mogę zrobić, żeby im pomóc - powiedział.

Profesor powiedział jednak, że popiera postulaty NowoczesnejPL. Również opowiada się za dwukadencyjnością posłów i senatorów. - Ograniczenie liczby kadencji jest fundamentalnie ważne. Potrzeba mniej urzędników, za to bardziej opłacanych i lepiej wykwalifikowanych. Uważam, że demokracja, w której dominują dożywotni politycy, nie jest dobrą demokracją - mówił Balcerowicz.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (49)
Balcerowicz o Dudzie: Jego obietnice bez pokrycia upodabniają Polskę do Grecji [U LISA]
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 53 razy 21

  Balcerowicz...To chyba jedyny polityk, który mówi dzisiaj to co mówił zawsze...Niekwestionowany twórca sukcesu Polski w Europie... Znienawidzony jak nikt inny w Polsce przez...."LEWORĘCZNYCH" AMATORÓW DARMOWYCH OBIADÓW... z Leninem w sercu. Amen.

 • ot48

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy nic się nie stało i nic się nie stanie, co najwyżej zegar Balcerowicza będzie się kręcił trochę szybciej.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 10 razy 0

  "Trzeba zmiany, by przedsiębiorcy mogli tworzyć więcej miejsc pracy" - mówi Balcerowicz. To - tworzenie nowych miejsc pracy - akurat jest na ostatnim miejscu priorytetów pracodawców. Celem jest wzrost wydajności pracy i "wyciśnięcie pracowników jak cytryny". Bo naczelnym hasłem ideologii wyznawanej przez Balcerowicza jest maksymalizacja zysku. Zysku, który później i tak zostanie wyprowadzony za granicę na Cypr czy do Luksemburga. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że jak ktoś zaczyna zarabiać ponad 250 tyś PLN rocznie to opłaca się mu podatki "optymalizować".
  Te pieniądze nigdy nie wrócą do Polski jako polski kapitał. Co najwyżej jako zagraniczny - uprzywilejowany na przeróżne sposoby przez system, którego Ojcem Chrzestnym jest właśnie Balcerowicz. Nie dostrzega On zmian na Świecie i tego, że ideologia neoliberalna, której jest głównym piewcą w Polsce, zbankrutowała. Dowodem na bankructwo jest - głosowanie nogami - przez młodych Polaków masowo wyjeżdżających z Państwa - obcego, wrednego i wrogiego, jakim stała się Polska na skutek działań w dużej mierze właśnie Balcerowicza. Balcerowicz jest oszołomem nie uznającym żadnych argumentów. To między innym stało się w/g. mojej wiedzy co najmniej raz powodem wyśmiania Go przez studentów na Uniwersytecie w Poznaniu. Jeśli nie ma argumentów nawet dla takiego grona - powinien przestać szerzyć bujdy. To co opowiada nie jest śmieszne, jest - straszne. Ale głupota i zacietrzewienie nie ma granic. To właśnie możemy dostrzec u Balcerowicza. Ekonomia jest nauką historyczną. Opowiada o przeszłości i nigdy jeszcze nie przewidziała przyszłości.
  Oczywiście projekty Dudy są śmieszne. Ale to nie zwalnia z myślenia.

 • rpal

  Oceniono 6 razy -2

  przestańcie na niego jechać, człowiek chciał dobrze.

 • wikowna

  Oceniono 15 razy -3

  Balcerowicz jest odpowiedzialny za rozbiór gospodarki jego dzika prywatyzacja to przeklenstwo dzisiejszych czasów ten pan powinien byc odsuniety media nie powinny w ogole z nim romzawiac bo jest szkodniekime interesow Polski

 • magda-warszawianka

  Oceniono 17 razy -5

  Prof. Witold Kieżun, ekonomista, powstaniec warszawski, więzień sowieckich łagrów: ,,W tej chwili struktura gospodarki polskiej jest strukturą gospodarki kraju skolonializowanego, tak samo jak struktura Burundi, Rwandy i krajów afrykańskich. 95% kapitału bankowego, 90% kapitału handlowego i praktycznie rzecz biorąc minimalny procent własnych przedsiębiorstw produkcyjnych'' Kiedy rozliczymy Balcerowicza?

 • xvq111

  Oceniono 29 razy -11

  Pan Profesor Balcerowicz robi to samo co inni politycy zajmuje się tylko i wyłącznie agitacją , Przedstawiany jako guru polskiej ekonomii ( ponownie ) nie daje żadnych recept na uzdrowienie sytuacji jedynie obiecuje zmiany pro biznesowe ale czy o to chodzi w polskiej rzeczywistości . Niewidzialna ręka rynku nie załatwi wszystkiego chyba , że następny kryzys Panie Balcerowicz.. Nie dziwi mnie jedynie niezrozumienie postaw społecznych obywateli gdyż od zawsze wiadomo ,że syty głodnego nie zrozumie.

 • pa.gg

  Oceniono 23 razy -13

  Balcerowicz daj już spokój na te tanie chwyty już naprawdę niewielu się nabiera….. twoje dyrdymały o "niewidzialnej ręce rynku" i "kapitale bez narodowości" to można w jakimś kółku dyskusyjnym opowiadać. Jak przychodzi co do czego to i widać kto za tą ręką stoi i okazuje się że i ten kapitał ma "nagle" narodowość….

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX