Wybory 2010. Andrzej Lepper nie może kandydować. PKW odmówiła rejestracji

Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji Andrzeja Leppera jako kandydata w wyborach prezydenckich, ponieważ był prawomocnie skazany. Lepper zamierza się odwoływać. Jeśli mu się nie uda, do walki o prezydenturę stanie dziewięciu kandydatów
Zobacz: uzasadnienie decyzji PKW [DOKUMENT]

PKW w oficjalnym komunikacie informuje, że odmówiła rejestracji kandydata Samoobrony na prezydenta - Andrzeja Leppera. Jako powód komisja podała, że był skazany prawomocnym wyrokiem. Przez to nie może kandydować w wyborach parlamentarnych (art. 99 ust 3. konstytucji). Natomiast art. 127 ust. 3 konstytucji mówi: "na Prezydenta Rzeczypospolitej może być wybrany obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat i korzysta z pełni praw wyborczych do Sejmu", czyli może kandydować do parlamentu.

- W świetle danych, którymi dysponuje Państwowa Komisja Wyborcza w związku z badaniem zgłoszenia Andrzeja Zbigniewa Leppera, bezsporne jest, że nie spełnia on warunku konstytucyjnego określonego w art. 127 ust. 3 w związku z art. 99 ust. 3 - pisze w oświadczeniu.

Następnie PKW wyjaśnia, że Lepper był trzy razy skazany prawomocnym wyrokiem sądowym. Za pomówienie w wystąpieniu poselskim transmitowanym przez środki masowego komunikowania: Włodzimierza Cimoszewicza, Jerzego Szmajdzińskiego, Andrzeja Olechowskiego, Pawła Piskorskiego i Donalda Tuska oraz za pomówienie i znieważnienie Włodzimierza Cimoszewicza w radiu UWM FM. Jednak tylko ten trzeci wyrok powoduje, że nie może kandydować do Sejmu, a w związku z tym na prezydenta.

Andrzej Lepper może jeszcze się odwołać od tej decyzji. - Na postanowienie o odmowie rejestracji kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnikowi przysługuje prawo wniesienia skargi do Sądu Najwyższego w terminie 2 dni od daty doręczenia uchwały - czytamy w oświadczeniu PKW. Lepper już oświadczył, że skorzysta z tej możliwości

Zarejestrowani dziś zostali natomiast: Kornel Morawiecki - kandydat niezależny, Janusz Korwin-Mikke - z Wolności i Praworządności oraz Andrzej Olechowski - popierany przez Stronnictwo Demokratyczne . Oprócz nich wystartują również: Bronisław Komorowski z PO, Jarosław Kaczyński z PiS, Grzegorz Napieralski z SLD, Waldemar Pawlak z PSL, Bogusław Ziętek z Polskiej Partii Pracy oraz Marek Jurek z Prawicy Rzeczypospolitej.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM