Komorowski "odblokował" order dla Marcinkiewicza. Lech Kaczyński zwlekał trzy lata

Wykonujący obowiązki prezydenta marszałek Komorowski zgodził się, by Kazimierz Marcinkiewicz i Paweł Zalewski przyjęli ordery Legii Honorowej. Politycy, którzy kiedyś związani byli z PiS, od trzech lat nie mieli zgody prezydenta Lecha Kaczyńskiego na przyjęcie odznaczenia. Na swoją kolej czeka jeszcze prezydent Warszawy.
Zgodnie z prawem prezydent musi wyrazić zgodę na przyznanie polskiemu obywatelowi zagranicznego odznaczenia. Kazimierzowi Marcinkiewiczowi (skonfliktowanemu od lat z PiS b. premierowi tego ugrupowania) najwyższe odznaczenie Francji przyznał w 2007 roku jeszcze prezydent Jacques Chirac. Paweł Zalewski (PiS-owski szef komisji spraw zagranicznych, obecnie PO) czekał dodatkowo na zgodę na przyjęcie orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej, który został mu przyznany przez prezydenta Włoch. Na order Legii Honorowej czekała też prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jednak cała trójka nie dostawała zgody do dziś. Media spekulowały, że brak decyzji Lecha Kaczyńskiego wynikał z niechęci kancelarii do drogi politycznej odznaczonych osób.

Prezydent nie musi uzasadniać

Wnioski z Francji trzy lata temu przesłane do Kancelarii Prezydenta za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jednak politycy odznaczeń nie dostawali. Urzędnicy prezydenta Kaczyńskiego byli wielokrotnie pytani o tę sprawę. Dwa lata temu ówczesny szef kancelarii Piotr Kownacki mówił TVP Info: "tak jak uprawnieniem prezydenta jest nadawanie odznaczeń i szczerze mówiąc, nie musi uzasadniać, dlaczego komuś nie nadał - tak samo jego uprawnieniem konstytucyjnym, prerogatywą, która nie podlega np. kontrasygnacie, jest wyrażenie zgody na przyjęcie przez polskiego obywatela odznaczenia innego państw".

Co z prezydent Warszawy? "Pokornie czekamy"

Dziś Bronisław Komorowski podjął decyzję, z którą zwlekał Lech Kaczyński. Prócz Marcinkiewicza i Zalewskiego na liście osób, które mogą przyjąć obce odznaczenia, jest jeszcze jedenaście innych nazwisk. Nie ma jednak Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Czekamy z pokorą. Absolutnie nie chcemy naciskać. Prezydent elekt ma ważniejsze sprawy - powiedział nam rzecznik ratusza Tomasz Andryszczyk.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Komorowski "odblokował" order dla Marcinkiewicza. Lech Kaczyński zwlekał trzy lata
Zaloguj się
 • wj1964

  Oceniono 2 razy 2

  Bronek, trzym.

 • fudalejw.1

  0

  Panie Komorowski proszę jak najszybciej dać order Marcinkiewiczowi ale razem z penisem gumowym aby w chwilach braku erekcji miał czym zastąpić swojego penisa.

 • podhajce

  0

  Tylko mąż stanu i wielki patriota tak postępuje - nieprawdaż Jarosławie drogi?

 • nintom

  0

  MAMULCIA - JESTEŚ BEZNADZIEJNA !!! KAŻDY OCENIA PO SOBIE. WSTRZYMYWANIE ODZNACZENIA POLSKICH OBYWATELI PRZEZ RZĄD FRANCUSKI (LIWOH2 - NIE BĘDZIEMY ZA TE ODZNACZENIA PŁACIĆ) TO DZIAŁANIE NIE MAJĄCE nic wspólnego z patriotyzmem a tylko czysta zemsta polityczna. Przecież polski prezydent (i każdy inny Polak) powinien się cieszyć, że inne państwa odznaczają naszych obywateli (inna sprawa, że to takie odznaczenia bardziej dyplomatyczne - ale trzebaby więcej wiedzieć, kiedy przyznają Legię Honorową).

  WIĘC WSTYDŹ SIĘ mamulcio jedna !!

 • narwik

  0

  W tekście jest wyraźnie zaznaczone, że chodzi o zagraniczne odznaczenia. Ale i tak znajdą się analfabeci którzy tego nie doczytali. Ciekawe też, że to czystym przypadkiem wyborcy Kaczyńskiego.

 • 1theguru1

  0

  taki właśnie był! mały, zakompleksiony, pamiętliwy, bezinteresownie złośliwy.....

 • przywalmi

  Oceniono 2 razy 0

  Patrzcie to mały zawistnik a tak po polsku dupeka jak cała ta pisowska zgraja

 • liwoh2

  Oceniono 1 raz -1

  A dlaczego nasz prezydent ma wreczac ordery ,bo pozniej nasze panstwo musi placic.przeciez to chory pomysly.a kaziu czym sie wykazal,lepieniem balwanow

 • mamulcia

  Oceniono 3 razy -3

  he he..płaci za przysluge.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX