Kwaśniewski: Za darmo oddam Komorowskiemu copyright na moje polityczne projekty

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu tygodnikowi "Przekrój", w którym dał prezydentowi-elektowi Bronisławowi Komorowskiemu "garść dobrych rad" na temat sprawowania najwyższego urzędu w państwie.
Kwaśniewski był prezydentem w okresie kilku różnych rządów, ale mimo zmian wszystkie siły polityczne dążyły do tych samych celów - wejścia do NATO i UE.

Były prezydent przyznaje, że obecnie "brak jest strategicznych celów wokół których można budować porozumienie społeczne". - To rzeczywiście spory problem - przyznaje - O tak nośne hasła jak NATO, "integracja europejska" czy "nowa konstytucja" będzie ciężko.

- Jednym z najważniejszych zadań dla nowego prezydenta jest stworzenie jednego, dwóch wielkich ogólnonarodowych projektów, które odbiłyby się echem w świecie - uważa Kwaśniewski - Do zagospodarowania są dwie dziedziny: edukacja i nowe technologie. Bronisław Komorowski mógłby na przykład patronować programowi, dzięki któremu w ciągu najbliższych 10 lat jeden nasz uniwersytet i jedna politechnika znajdzie się w pierwszej setce uczelni świata - proponuje.

Innym projektem, który zdaniem byłego prezydenta zjednoczyłby Polaków, jest "łatwy dostęp do Internetu dla wszystkich, także dla seniorów". - Oczywiście sam prezydent nie ma narzędzi, by zrealizować podobne projekty, ale mógłby być ich pomysłodawcą, akuszerem - mówi.

Kwaśniewski deklaruje także, że "za darmo odda nowemu lokatorowi Pałacu Prezydenckiego copyright na swoje pomysły". Były prezydent uważa, że Polska powinna odgrywać rolę "integratora" w regionie. - Bronisław Komorowski powinien dużo jeździć, bywać, szczególnie na ważnych dla danego kraju uroczystościach, świętach narodowych itd. Istotna jest jednak też treść tych kontaktów - dodaje, sugerując lobbowanie za dalszym rozszerzeniem NATO i UE.

W zakresie polityki wewnętrznej Kwaśniewski radzi prezydentowi-elektowi przyjęcie zasady "primum non nocere" czyli "po pierwsze nie szkodzić": - Jeśli chodzi o dorobek ostatnich 20 lat to mamy się czym pochwalić i nie należy tego psuć. Po drugie, być prezydentem ponad podziałami - doradza - Bronisław komorowski powinien konsekwentnie budować swoją pozycję moderatora między różnymi siłami politycznymi. (...) Zyska na takim działaniu również w tym sensie, że w razie utraty poparcia politycznego będzie mógł odwołać się wprost do społeczeństwa. Jego siła, autorytet przestaną być zależne od notowań partii - uważa.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Kwaśniewski: Za darmo oddam Komorowskiemu copyright na moje polityczne projekty
Zaloguj się
 • latarnik_55

  Oceniono 1 raz 1

  "Magister" klamca bedzie doradzal 11 dniowemu Magistrowi.
  Powodzenia Polsko. Co dwie glowy to nie jedna.
  Zgoda buduje!

 • nettan4

  Oceniono 3 razy 1

  JA MYSLE ZE P. KOMOROWSKI BEDZIE DOBRYM PREZYDENTEM I MIO JEST ZE STRONY P. KWASNIEWSKIEGO JAK SIE WYPOWIADA WIDAC ZE TO CZLOWIEK INTELIGENTNY..

 • hanishl

  Oceniono 2 razy 0

  Jestem przekonany że Komorowski nie potrzebuje żadnej próby pomocy.
  To próba podłączenia się do sukcesu

 • sop3

  Oceniono 1 raz -1

  Przecież ,,Kwachu" kpi z ,,Gbura" w żywe oczy.

 • fudalejw.1

  Oceniono 4 razy -2

  Czy to prawda,że pierwsza dama zwana "kaszalotem" po Hiszpańsku nazywa się "ale locha"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX