Zespół PiS ds. katastrofy: zespół propagandowy, bicie piany czy obywatelski nacisk?

Posłowie PiS tworzący zespół do zbadania katastrofy smoleńskiej zapowiadają, że wiele wyjaśnią, bo to "najważniejsza praca w ich życiu". Ale Renata Grochal z "Gazety Wyborczej" podchodzi do tych deklaracji sceptycznie, mówi o propagandzie i biciu piany. W posłów wierzy za to Michał Karnowski z "Polski". - To taki obywatelski nacisk - mówi, choć przyznaje że boi się hucpy.


W inauguracyjnym posiedzeniu zespołu do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej wzięło udział ponad 100 posłów PiS. Przewodniczący Antoni Macierewicz zapowiedział spotkania z ekspertami i świadkami wydarzeń oraz publikowanie raportów ze swoich prac. Poseł mówił, że zespół będzie chciał ustalić "problematykę techniczną, polityczną i odpowiedzialność osobistą ludzi" związanych z katastrofą prezydenckiego samolotu. - Mamy dobrą wolę, determinację w wyjaśnieniu prawdy - podkreślał Macierewicz.

W te zapewnienia nie wierzy Renata Grochal z "Gazety Wyborczej". - To tak naprawdę zespół propagandowy, bo posłowie nie mają żadnych możliwości zdobywania informacji z prokuratury. Poseł Macierewicz mówił, że on mają dobrą wolę i determinację. Ale obawiam się, że to nie wystarczy do wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Widać, że ten zespół ma bardzo propagandowy wymiar - oceniła w Komentarzach Radia TOK FM.Bardziej optymistycznie na prace zespołu patrzy Michał Karnowski. - Mam poczucie, że to dozwolona prawem i obyczajem sejmowym metoda przyglądania się procesowi dochodzenie do prawdy. Przy najlepszej woli nie da się powiedzieć, że to śledztwo jest prowadzone w sposób prawidłowy. W demokracji wszelkiego rodzaju pozainstytucjonalne metody patrzenia władzy na ręce są dobre - powiedział dziennikarz, choć przyznał że byłoby lepiej gdyby w zespole pracowali posłowie z różnych ugrupowań.

Najwięcej zależy od Macierewicza

Zdaniem Karnowskiego efekt prac zależy od tego, "w jakim kierunku poprowadzi to Antoni Macierewicz". - Jeśli to pójdzie w kierunku podchwytywania niepoważnych teorii, to będzie to polityczna hucpa. Lepiej jeśli prace pójdą w kierunku takiego białego wywiadu. Warto porównać, które teorie są warte wyjaśnienia i czy są sprzeczności w wypowiedziach osób publicznych. Prokuratura niekoniecznie się tym zajmuje - mówił dziennikarz "Polska The Times" i portalu "wpolityce.pl". - Jeżeli to pójdzie w stronę teorii spiskowych - to stanie się cyrkiem. Ale nie musi się tak stać. Uważam, że pomysł nie jest zły - dodał Michał Karnowski.

- Mam obawę, że ten zespół będzie mnożył różne teorie spiskowe, które zaciemniają obraz tej katastrofy - podkreślała Renata Grochal.

Powołanie zespołu i jego szefa - Antoniego Macierewicza - jeszcze przed rozpoczęciem prac chwaliła prof. Jadwiga Staniszkis.. - To jest człowiek inteligentny, który stawia czoła ekstremalnym sytuacjom - oceniła socjolog.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (98)
Zespół PiS ds. katastrofy: zespół propagandowy, bicie piany czy obywatelski nacisk?
Zaloguj się
 • hubasinska

  Oceniono 28 razy 26

  Dobrze ,ze aż stu posłów z Pis-u jest specjalistami od katastrof lotniczych.W przyszłym roku jesienią po wyborach nie będa mieli problemu ze znalezieniem równie dobrej jak w Sejmie pracy.

 • a.k.traper

  Oceniono 27 razy 25

  Proponuję zapamiętać nazwiska i zastanowić się czy faktycznie dobrze ulokowaliśmy głosy wyborcze, czy parlament nie jest zbyt liczny oraz czy nie za dużo płacimy za robienie z nas baranów? Wiarygodność przewodniczącego komisji jest poza wszelka dyskusją, wszak to "niezależny, o wielkim doświadczeniu" ekspert z RM, młodszych forumowiczów chciałbym poinformować, iż za Jaruzelskiego nawet SB już tego pana nie chciała zatrzymywać chociaz na siłę chodził na komisariat by zostac prześladowanym, wynosili go stamtąd siłą, wszelkie grupy podziemne też go unikały gdyż swoim zachowaniem zagrażał innym, dla niego ideowy fanatyzm jest godzien poświęcenia wszystkiego.
  Tak prywatnie zapytam co ta komisja chce wyjaśnić, gdyż z informacje znane do tej pory nie pozostawiaja złudzeń, ja odbieram to jako zaciemnianie jasnej sprawy, tak jak było z agentami, oddalono dyskusję o prawdziwych rozmowach przed Okragłym Stołem, które i tak wyjdą

 • sekmet

  Oceniono 31 razy 25

  Ale zestaw indywiduów... I ten cytat ze Staniszkis... Ostatnio ten pan zdaje się upublicznił dane naszych tajnych agentów... Ciekawe co tym razem spieprzy (poza tym że wymyśli horrendalną bzdurę)

 • outpost

  Oceniono 27 razy 23

  tego się nawet komentować nie chce

 • iggy_pop

  Oceniono 33 razy 23

  PiS idzie po trupach do celu. I tyle...
  Moralność tej partii zawsze była szemrana...

 • signal

  Oceniono 30 razy 22

  Czy ktoś może napisać za czyje pieniądze będzie trwał ten cyrk ?

 • zgwalcony_panicz

  Oceniono 21 razy 21

  Raport z prac zespołu wydaje się łatwy do przewidzenia:
  Odpowiedzialni za katastrofę: Tusk, Komorowski, Palikot, Putin, KGB, GRU
  Przyczyny katastrofy: Sztuczna mgła, pocisk rakietowy, zamachowcy samobójcy, supertajna broń, agenci GRU strzelający do cudem ocalałych z katastrofy
  Wnioski: Platforma musi odejść, Lech Kaczyński do kanonizacji, PIS do władzy
  A tak na poważnie. Myślę, że szum wokół katastrofy jest na rękę i PO i PiS. Platforma może skupiać się na słownych wojenkach zamiast skupiać się na niezbędnych reformach. Paliwa do kłótni i utarczek starczy do wyborów parlamentarnych, wtedy będzie się można wytłumaczyć, że wprawdzie nic nie zreformowaliśmy, no ale jak mogliśmy kiedy cały czas PiS nas atakował. A PiS nie mając innego pomysłu na zaistnienie będzie spuszczał ze smyczy raz Kurskiego raz Brudzińskiego, żeby podgrzewali temat. Tragedia...

 • ziarnoo

  Oceniono 21 razy 19

  Jak sie leci z DEBESCIAKAMI we mgle to inaczej wycieczka nie moze sie skonczyc jak w prosektorium. Trzeba jednak dodac ze na pokladzie oprocz debesciakow pilotow, w lozy VIP siedzial debesciak wszystkich Polakow, znany z tego ze kulom z kalacha sie nie klanial, LECHKACZ. Pierwszy naciskowy RP. Panie Maciarewicz, powiem szczerze, no nie moge na pana morde patrzec, co wiecej sluchanie pana powoduje u mnie zryw ku wolnosci zawartosci mojego zoladka... co za dramat. szkoda

 • first.tb

  Oceniono 25 razy 19

  No to możemy być pewni wszystkiego najgorszego... Dzięki A. Macierewiczowi będziemy to mieli jak w banku!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX