"W Polsce panuje pomnikomania". Zdrojewski w TOK FM

Konserwator zabytków w Warszawie stwierdził, że nie można postawić pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej pod Pałacem Prezydenckim. - Trzeba uszanować opinię służb konserwatorskich - tak Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego komentował w Poranku Radia TOK FM decyzję konserwatora.
- Służby konserwatorskie w Polsce są cały czas bardzo słabe finansowo, słabe, jeśli chodzi o kompetencje, dlatego też trzeba bardzo cenić opinie, które pojawiają się z pozycji zdecydowanej - mówił poranny gość TOK FM. - Trzeba je uszanować i nie wywierać żadnego nacisku na służby konserwatorskie, trzeba szukać takiego rozwiązania, które będzie rozwiązaniem nie tyle kompromisowym, ile szanującym, emocje, które się pojawiły - podkreślał minister kultury.

- W Polsce panuje jakaś pomnikomania i tych pomników stawiamy na potęgę, one są przypadkowe i to jest zjawisko niedobre - mówił Bogdan Zdrojewski. I tłumaczył: - Doprowadzamy do tego, że Polska jest brzydsza, staje się bardziej polityczna, rozedrgana emocjonalnie. Pomija się wiedzę i umiejętności kadry Akademii Sztuk Pięknych, która mogłaby być recenzentem - mówił Zdrojewski. - Bardzo często pomniki stawiane są nie tym, którym są dedykowane, tylko tym, którzy je budują, czyli upamiętniają się najczęściej twórcy. To jest zjawisko niepokojące - dodał gość TOK FM.

Czy to znaczy, że decyzja konserwatora zabytków jest ostateczna? - Oczywiście można się od takiej decyzji odwołać, ale zazwyczaj chroni się opinię służb konserwatorskich - odpowiadał minister Zdrojewski. - Może minister kultury mógłby przejąć inicjatywę? - pytał swojego gościa Jacek Żakowski. - W chwili obecnej dominują emocje, dobre i złe, dominują tez interesy polityczne i to nie buduje szansy na podjęcie decyzji optymalnej - podkreślał minister kultury.

"Palikot ośmieszył ideę zespołu Macierewicza"

- Czy Macierewicz może nie przyjąć Palikota do zespołu badającego katastrofę smoleńską? - pytał Jacek Żakowski. - Każdy poseł może brać udział w każdej komisji, także w zespole posłowie zgłaszają się sami. Nie ma takich możliwości prawnych, żeby nie przyjąć Palikota - tłumaczył Bogdan Zdrojewski. - Pada wypowiedź "nie życzymy sobie Janusza Palikota", a nie "nie pozwolimy mu wejść", bo nie mogą mu nie pozwolić - mówił minister Zdrojewski.

- Zespół Macierewicza powstał nie po to, aby wyjaśnić prawdę, bo nikt nie wierzy w to, że ten zespół swoimi narzędziami jest w stanie wyjaśnić przyczyny tragedii - zaznaczał Zdrojewski. - Zespół powstał przede wszystkim po to, żeby przeciwstawić się wypowiedziom Janusza Palikota, w związku z tym Janusz Palikot swoim akcesem do tego zespołu odkrył tak naprawdę źródła tej decyzji i ośmieszył samą ideę i to zabolało, stąd ta reakcja - tłumaczył gość Poranka TOK FM.

Nowy szef klubu PO. "Dobry wybór na trudny czas"

- Wybór Tomasza Tomczykiewicza jest wyborem złotego środka - Bogdan Zdrojewski komentował wybór nowego przewodniczącego klubu PO. - Tomczykiewicz sprawia wrażenie bardzo ugodowego, ale na pewno nie da sobie wejść na głowę. Jest to osoba bardzo wymagająca, najpierw wymaga od siebie, potem od innych - chwalił nowego przewodniczącego minister Zdrojewski. - Wiele osób liczących na to, że teraz będzie czas wiecowania, albo takiego sposobu sprawowania władzy, w którym duże zbiorowości będą miały dużo do powiedzenia, to się pomylą. Tomasz Tomczykiewicz jest osobą, która potrafi twardą ręką zarządzać zespołami ludzkimi, przekonał się o tym Śląsk i myślę, że to jest dobry wybór na ten bardzo trudny rok - mówił minister kultury w TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
"W Polsce panuje pomnikomania". Zdrojewski w TOK FM
Zaloguj się
 • czarna.beata

  Oceniono 2 razy 2

  pamiętać nie znaczy zadręczać !!!!ileż jeszcze tych miejsc pamięci juz kilka jest do diaska mamy większe potrzeby niz kolejny pomnik w domach dziecka na książki nie maja cholerne barany !!!!!!!!!!!

 • mepislover

  Oceniono 6 razy 2

  Pomniki, krzyże , mogiły ..... a może czas w końcu na "chleb powszedni "?

 • kicior99

  Oceniono 6 razy 2

  Proponuję akcję pajacyk bis. każde kliknięcie to 10 złotych na nowy pomnik. Po co posiłek głodnym dzieciakom? Pomniki są przecież najważniejsze.

 • oghana7

  Oceniono 1 raz 1

  od dawna stwierdzam,ze red.zakowski stracil instynkt polityczny -starzeje sie .chce zostawic krzyz czy pomnik pod palacem z powodu wrazliwosci pewnych ludzi .jakich ludzi? to jest moherowy elektorat wychowany przez 16 lat przez rydzyka -to sa ci,co niszczyli ks.tischnera i innych wspanialych ludzi .to pseudokatolicka zulia walczaca z inaczej myslacymi .niech zakowski przejrzy gazety francuskie jak "uroslismy" przez ten krzyz i fanatykow w oczach europy .szlag mnie trafia,jak widze we francuskiej gazecie geby wykrzywione nienawiscia pod palacem .to kosciol pozwalajac na wszystko rydzykowi wyhodowal te zmijowata sekte .tam innych ludzi nie ma .normalni polacy nie traktuja krzyza jako maczugi .myslalam ,ze zakowski troche wiecej nauczyl sie z tischnera .oni nazywali go tzw.ksiedzem i tischner umieral w rozgoryczeniu .nic pan nie pamieta z tischnera panie redaktorze zakowski?moge panu przeslac te artykuly francuskie i belgijskie o kaczynskich jak poda pan e-maila .

 • oghana7

  Oceniono 1 raz 1

  pomnik stawia sie ludziom zasluzonym -lech kaczynski zasluzyl sie zle polsce i nic mu sie nie nalezy.

 • ecci000

  Oceniono 5 razy 1

  Pomnik na pomniku pomnikiem pogania, ale od dziś - nic nie ma PiS do gadania.

 • candid13

  0

  ZBRODNIA JUZ OSADZONA PRZEZ maciora-wicza, jest ofiara, jesli dla ofiary zachwyt zblednie bedzie LECH nazwany meczennikiem, i wyniesiony na oltarze przez faszyste, oszusta i biznesmena z Torunia.
  TAK SIE TWORZA SEKTY, a ta jest juz na najlepszej drodze
  ciemna i zacofana sekta to kupuje

 • 3toto

  Oceniono 4 razy -2

  Pamięć to nasza tożsamość! Kto tego nie rozumie jest małym, żałosnym człowiekiem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX