"Temu człowiekowi nie należy podawać ręki". Ostro o wypowiedzi posła Hofmana

Czy będzie kara za słynna wypowiedź posła Hofmana na temat Janusza Palikota? Na razie jest zawiadomienie złożone przez polityka PO w prokuraturze i wniosek do Komisji Etyki. - Temu człowiekowi nie należy podawać ręki - tak prof. Radosław Markowski komentował wywiad Hofmana. Zdaniem politologa nie można bezkarnie nakręcać spirali nienawiści. Dobrze o tym świadczą doświadczenia XX wieku.
"Palikot przekroczył granicę, za którą już nie ma polityki, tylko trzeba tego faceta powiesić na najbliższej gałęzi. Wszyscy musimy do tego doprowadzić. Po czymś takim trzeba mu wybrać gałąź" - to fragment wywiadu Adama Hofmana dla "Gazety Wyborczej". Dotychczas jedyną reakcją na te słowa jest zawiadomienie jakie Janusz Palikot złożył w prokuraturze. Według posła PO wypowiedź Hofmana to podżeganie do zabójstwa. Palikot złożył tez w tej sprawie wniosek do sejmowej Komisji Etyki.

Wypowiedź posła Prawa i Sprawiedliwości oburzyła prof. Radosława Markowskiego. - Temu człowiekowi nie należy podawać ręki. To się absolutnie nadaje do sądu. Palikot ma rację - mówił w Poranku Radia TOK FM.Ale w ostracyzm wobec posła nie do końca wierzy i politolog i Janina Paradowska. - Zapewniam, że on będzie królował we wszystkich mediach - stwierdziła.

Skandaliczna wypowiedź posła Hofmana pokazuje też, zdaniem Adama Szostkiewicza z tygodnika "Polityka", jak naprawdę wygląda "liberalna twarz PiS". Bo właśnie Hofman zaliczany jest obok m.in. Pawła Poncyljusza do grupy polityków PiS o mniej konserwatywnych poglądach.

Walka o krzyż elementem planu?

Jak stwierdził prof. Radosław Markowski ostatnie działania Prawa i Sprawiedliwości to "jest poważny zamysł". - Uważam, że chodzi o to żeby uniemożliwić Bronisławowi Komroowskiemu rozpoczęcie prezydentury tak jak chciał - od wyciągnięcia ręki do przeciwników - powiedział politolog z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej i Polskiej Akademii Nauk.

Zdaniem Szostkiewicza PiS podsycając emocje związane z krzyżem sprzed Pałacu Prezydenckiego i tolerując wypowiedzi - takie jak wywiad Hofmana - "podtrzymuje obraz partii antysystemowej, która dąży do obalenia obecnego systemu". - Żeby powstało nowe państwo: pisowskie - powiedział publicysta "Polityki".

"Kaczyński ukradł politykę. Tak jak kiedyś księżyc". Przeczytaj

Pamiętajmy o historii

Według prof. Markowskiego nie można bezkarnie podsycać negatywnych emocji.Choć, jak podkreślał porównanie może wydać się nadużyciem - najlepiej o tym świadczą doświadczenia z pierwszej połowy XX wieku. - Nie można eksperymentować na emocjach ludzi w nieskończoność Tak to się w paskudnych czasach - przed wojną - zaczynało. Albo nakręcona koniunktura na nienawiść polityczną materializowała się w zabójstwach politycznych, albo w wielkich systemach totalitarnych - mówił politolog.

Jak mówił prof. Radosław Markowski panujące obecnie "napięcie wśród ludzi" przewyższa to, czego doświadczyliśmy po 1989 roku.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (90)
"Temu człowiekowi nie należy podawać ręki". Ostro o wypowiedzi posła Hofmana
Zaloguj się
 • seba-caad

  Oceniono 51 razy 37

  Posłowie i poplecznicy PIS wypowiadają się i zachowują jak faszyści, naziści III Rzeszy, którzy nawoływali i likwidowali przeciwników politycznych.

 • marynica

  Oceniono 42 razy 36

  PiS to partia narodowo-socjalistyczna. Mówił o tym Leszek Miller - ja myśle podobnie. Ci co nie widzą podobieństwa są chyba ślepi, albo mieli pałę z historii.

 • asd-53

  Oceniono 44 razy 34

  Fani pisu !!!!!
  A moze tak powiecie o chamstwie swoich idoli zaczynajac od gory !!!!!
  Chamstwo , cynizm , obluda , falsz , intryganctwo , nienawisc , klamstwo , dwulicowosc , awanturnictwo , warcholstwo itp. to przeciez domena pisu, wszyscy o tym wiedza.
  A moze wy nie rozumiecie jezyka polskiego i nie rozumiecie znaczenia tych slow.
  Na koniec zacytuje slowa Lecha Kaczynskiego ----- Spieprzaj dziadu.
  `` Ale kultura ``

 • sztaflik

  Oceniono 43 razy 33

  Prof. Markowski ma rację, PiS wykorzystuje z cynizmem i pogardą dla wszystkich swoich wyznawców okres do zaprzysiężenia Komorowskiego, żeby wykazac jego nijakość i bezradność, żeby stracił jak najwięcej w oczach społeczeństwa. Ale ja mam nadzieję i wierzę, że po 6 sierpnia wiele się wydarzy. Dobrego.

 • radoslav85

  Oceniono 30 razy 22

  Ah ten Hofman, taki młody i głupi, ale za to jaki bitny! :)

 • jlesniewska1

  Oceniono 33 razy 19

  PiS to partia nacjonalistyczna i ksenofobiczna antysemicka itd.Wypowiedzi Hofmana i innych posłow pisu zasługują na największą pogarde.Ale oni mogą bo są z pisu Platformie nie wolno nawet pisnąć w stronę pisu bo obraza majestatu i sąd etyki itd..Pisowcą można pluć obrażać siać nienawiść nawoływać do nieposłuszeństwa wobec rządu łamać prawo nie przestrzegać wyroków sądu to cału PIS,

 • cyndyndanda

  Oceniono 20 razy 18

  to jest oczywiste, ze PISdziajstwo, to partia narodowo-socjalistyczna, a kaczy psychopata, to
  kieszonkowy hitlerek. Jeseli chodzi o trgo dupka hofmana, to szkoda sobie strzepic jezyk o
  takiego gnoja.

 • aczkolwiek.za.pl

  Oceniono 22 razy 16

  Wielu jest oszołomów w Polsce, ale to nie powód, by mieli swą reprezentację w parlamencie. Faszyzm, komunizm i pisuaryzm powinny być zakazane. Wszystkie te wyznania dążą do eliminacji przeciwnika wszelkimi sposobami, z fizycznym włącznie. Czy trzeba prokuratorom lepszego dowodu?

 • sewa1

  Oceniono 20 razy 16

  Prawda, temu czlowiekowi nie nalezy podawac reki. Nalezy go natomiast pociagnac do odpowiedzialnosci karnej.

  Tego typu slowa byly poczatkiem wojny na Balkanach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX