Mucha w TOK FM: Zakazać przeznaczania pieniędzy partii na reklamy

- Brakuje mi tego, żebyśmy posługiwali się na szeroką skalę wiedzą ekspercką i think tankami - mówiła w Poranku TOK FM posłanka PO Joanna Mucha. - Teoretycznie one są, ale problem polega na tym, że żadna partia polityczna nie zleca ekspertyz dotyczących ważnych rzeczy - dodała.
- O krzyżu jest łatwo dyskutować. Tu każdy może mieć 15 różnych opinii - mówiła w Poranku TOK FM Joanna Mucha, posłanka PO. - Łatwo dyskutować o reklamie piwa niedaleko Wawelu. A gdy przychodzi do bardzo poważnych tematów, to brakuje argumentów - dodała.

Mucha odnosiła się do swojego artykułu sprzed tygodnia w "Gazecie Wyborczej". Posłanka skrytykowała w nim rozmawianie utartymi frazesami na populistyczne tematy.

Mucha pisała m.in.: "Jak rodzynki w cieście zdarzają się wypowiedzi polityków, które niosą w sobie treść. Najlepszy przykład to niedawny wywiad ministra Boniego na temat przyszłorocznego budżetu. Jaka była reakcja na jego słowa? Okazało się, że minister wychodzi przed szereg. Prawda jest taka, że to my wszyscy pozostajemy daleko za szeregiem. Zostajemy, bo jesteśmy bardzo zajęci rozmowami o Wielkim Byle Czym".Mucha przyznała, że zgadza się z postulatami, aby wymuszać na partiach przeznaczanie przez nie procentowych kwot na ekspertyzy i tzw. think tanki, czyli ośrodki badań i analiz spraw publicznych. - W pełni zgadzam się z postulatami, żeby zakazać przeznaczania pieniędzy partii politycznych na billboardy i reklamy telewizyjne i żeby ustalić, aby procentowe kwoty były przeznaczane na prace eksperckie. Nic tu nie straci kampania wyborcza, natomiast te pieniądze będą spożytkowane lepiej dla kraju - stwierdziła posłanka.

Problem schronisk dla zwierząt zaczyna się już w na poziomie edukacji

Drugim tematem rozmowy był problem praw zwierząt. Roman Kurkiewicz pytał m.in. o kwestie schronisk dla zwierząt w Polsce. Mucha zajmuje się nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt jako przewodnicząca parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

- Czy znikną prywatne schroniska? - zaczął Roman Kurkiewicz. - To jest jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów tej ustawy - odpowiadała posłanka. - Organizacje pozarządowe chciały, żeby możliwość prowadzenia schronisk była tylko umożliwiona organizacjom prozwierzęcym i fundacjom. My jednak zamiast tego zdecydowaliśmy się dołączyć zapis, że nie można prowadzić schroniska dla zysku. Gdybyśmy zrezygnowali z istnienia schronisk prywatnych, to nagle by zabrakło miejsca dla zwierząt - stwierdziła Mucha. - Sam szyld, że schronisko jest prowadzone przez organizację pożytku publicznego nie gwarantuje, że zwierzęta mają dobre warunki - zastrzegła.Według Muchy problemem są też kontrole w schroniskach. - Przychodzi inspektor weterynaryjny i po negatywnej kontroli nie może zamknąć schroniska, bo zwierzęta wylądowałyby na ulicy. Z kolei jak nałoży karę finansową na schronisko, to zwierzęta będą miały mniej jedzenia - stwierdziła.Przewodnicząca parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt uważa, że nie dorośliśmy jeszcze do tego, żeby schroniska prowadzone były w 70 proc. z datków dobrowolnych. Według niej problem zaczyna się już na poziomie edukacji podstawowej obywateli. - Kwitnie w Polsce proceder pseudo-hodowli zwierząt. Jest takie podejście ludzi, że jak zobaczymy pięknego zwierzaczka, to natychmiast trzeba go wziąć i nikt nie myśli, co z nim zrobić, kiedy pojedziemy na wakacje. W szkołach się o tym nie mówi, pomimo że w podstawie programowej są tematy związane z dobrostanem zwierząt - podsumowała Mucha.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (26)
Mucha w TOK FM: Zakazać przeznaczania pieniędzy partii na reklamy
Zaloguj się
 • nikodem_73

  Oceniono 10 razy 8

  A może by tak po prostu partiom odebrać dotacje z budżetu? Czy to już zbyt straszne?

 • sybirak2

  Oceniono 5 razy 5

  Pani Posłanko, należy zablokować finansowanie partii z budżetu.

 • volt78

  Oceniono 4 razy 4

  zlikwidować "wakacje poselskie"
  zakazać finansowania partii z budżetu - tylko ze składek
  zakazać finansowania biur poselskich z budżetu
  zakazać refundowania kampanii wyborczych z budżetu
  ograniczyć ilość posłów i senatorów
  zlikwidować przywileje poselskie
  zweryfikować wyłudzenia na paliwo
  zlikwidować przywileje emerytalne... polityków a nie policjantów

  takie proste, a takie trudne do zrobienia!!!

 • klarneta8

  Oceniono 8 razy 4

  Edukacje normalnego myslenia, analizowania zdazen, wydatkow, higieny, poszanowania odrebnosci i... winno sie rozpoczac od przedszkola, bo w normalnych domach czyni sie to od niemowlectwa. Programy szlolne winne posiadac od zarania elementy ekonomii i religioznastwa, lacznie z wiadomosciami o SEKTACH.

 • arlekinxyz

  Oceniono 3 razy 3

  Posłanka Mucha wcale nie jest autorką Projektu zmiany ustawy.
  P R O J E K T M A Ł E J N O W E L I Z A C J I
  Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt
  opracowany na zlecenie Straży dla Zwierząt w Polsce !
  w ramach projektu
  „Nadzór i wiedza w służbie środowisku”
  finansowanego (hehehehe) w programie operacyjnym,
  Kapitał Ludzki, przez Europejski Fundusz Społeczny, przez zespół w składzie Prof. dr hab. Andrzej Elżanowski, Dr Tomasz Pietrzykowsk, Adw. Iwona Elżanowska.
  Mucha co najwyżej skorzystała z gotowca.

 • arlekinxyz

  Oceniono 3 razy 3

  Cytuję Posłankę: "My jednak zamiast tego zdecydowaliśmy się dołączyć zapis, że nie można prowadzić schroniska dla zysku." koniec cytatu.
  Mucha jest doktorem ekonomii, a sadzi takie kawałki że ręce opadają. Nawet mały Kazio bez matury wie jak zrobić w firmie, żeby nie było zysku. Ta kobieta publicznie się kompromituje, za naszą kasę!

 • jola5033

  Oceniono 3 razy 3

  Znamomity pomysł!!!!!
  Dosyć wyrzucania pieniędzy podatnikow na kampanie polityczne!!!!!!
  Albo druga wersja - ci co przegralikampanię, zwracają pieniądze podatników ..........
  Nie kandydowałoby tylu oszołomów!!!!!

 • ursynow33

  Oceniono 3 razy 3

  skonczyc z finansowaniem partii- rozliczyc PIS jak zdobyl pieniadze

  wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/10,88721,4930225,Historia_dlugu_PC.html

 • seba-caad

  Oceniono 3 razy 3

  Ja nie chcę by z moich podatków były wspierane jakiekolwiek partie i wybrane grupy społeczne.
  Podatki powinny być przeznaczane tylko na takie cele z których mogą korzystać wszyscy. To jest moja idea Solidarnego Państwa".
  Partie mają swoich członków którzy mogą płacić składki członkowskie - kto chce niech do swojej wstępuje i ją finansuje, a nie doi Państwo.
  Dosyć pasożytowania!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX