Dr Materska-Sosnowska w TOK FM: "Odsłonięcie to woda na młyn PiS-u". Szczypińska: "Oburzające"

- To nie jest tablica upamiętniająca ofiary katastrofy, tylko symbol, taki jak krzyż, który jest potrzebny niektórym środowiskom - mówiła w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z UW. - Za następne wydarzenia pod Pałacem odpowiedzialny będzie Komorowski - komentowała z kolei posłanka PiS, Jolanta Szczypińska.
- Faktycznie można dyskutować, czy tablica powinna być odsłonięta z większą oprawą publiczną - mówiła w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Jestem przekonana, że nieważne jaka by to nie była tablica - na pewno by nie zadawalała wszystkich - dodała.

Według dr Materskiej-Sosnowskiej oprawa odsłonięcia tablicy pozostawia wiele do życzenia. - Nie widzę wytłumaczenia dlaczego tak zrobiono. Słowa, które wypowiedział szef kancelarii powinny być wypowiedziane wcześniej. To wszystko powinno być zapowiedziane, przygotowane. A tak to trochę jest niepoważne i dało wodę na młyn posłom PiS-u, którzy będą mogli to wydarzenie wykorzystywać jako niegodne uczczenie pamięci ofiar - dodała.

Jej zdaniem odsłonięta dzisiaj tablica nie jest upamiętnieniem ofiar, lecz symbolem, takim jak krzyż - potrzebny niektórym środowiskom.

Szczypińska: "Zadziwiające i oburzające wydarzenie"

- Z ogromnym zdumieniem przyjęłam wiadomość o odsłonięciu tablicy, zresztą tak, jak większość posłów - mówiła w Komentarzach TOK FM posłanka PiS, Jolanta Szczypińska. - Rozmawiamy na posiedzeniu Sejmu o ważnych rzeczach i w ich trakcie dowiadujemy się, że zostaje odsłonięta tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej - opowiadała. - Musi to budzić zdziwienie i oburzenie, bo jak rozumiem, ten pomysł z tablicą był znany wcześniej, jednak nikt o tym nie wiedział - dodała.

Szczypińska stwierdziła, że od tej pory, za każde wydarzenie sprzed Pałacu Prezydenckiego odpowiadał będzie Bronisław Komorowski. - Jeżeli prezydent nie chce prowadzić z narodem dialogu, to ja tego nie rozumiem - stwierdziła. - To działanie prowokacyjne wobec obecnych pod Pałacem.

- Rozumiem, że tablica zawisła, ale mam nadzieję, że obok tablicy będzie pomnik, tak jak naród i społeczeństwo sobie tego życzy - dodała Jolanta Szczypińska, posłanka PiS.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (27)
Dr Materska-Sosnowska w TOK FM: "Odsłonięcie to woda na młyn PiS-u". Szczypińska: "Oburzające"
Zaloguj się
 • seba-caad

  Oceniono 16 razy 14

  Jestem pewien, że nie ważne jaka byłaby tablica i z jakimi grupami społecznymi konsultowana i tak nie zadowoli wszystkich.
  Cokolwiek zrobi Prezydent i Rząd będą niezadowoleni i zawsze będzie źle.
  Kaczyński chciał upamiętnienia natychmiast i teraz jak MA to ma podstawę do tego by mówić, że w pośpiechu.
  Czemu nawet wczoraj pan Macierewicz nie dowierzał, teraz będzie doszukiwał się sPISku.

  A Komorowski od początku jak tylko został wybrany mówił, że upamiętni ofiary NIEZWŁOCZNIE,
  Nie chodzi o Krzyż, tablicę czy pomnik, tylko o eskalację konfliktu przez zwolenników Jarosława Kaczyńskiego i doprowadzenia do wojny domowej żeby siłowo przejąć władzę i uniemożliwić pracę demokratycznie wybranemu Prezydentowi Polski.

 • staq

  Oceniono 18 razy 14

  ” Stanowczo się nie zgadzam na tablicę upamiętniającą śmierć Lecha Kaczyńskiego ? tak długo jak nie będą wyjaśnione przyczyny katastrofy smoleńskiej. Lech Kaczyński jest jedną z osób podejrzanych o jej wywołanie i dlatego nie może być honorowany. A już zakrawa na kpinę, że zwykły obywatel miesiącami czeka na decyzje konserwatora, a władza ?załatwia? to sobie w dwa dni. W Polsce trzeba być trupem aby nie czekać w kolejce, a najlepiej spowodować katastrofę ? wówczas bez zbędnej biurokracji otrzymuje się należne decyzje i jeszcze doświadcza się wszystkich honorów.”
  Janusz Palikot

  NIC DODAĆ NIC UJĄĆ

 • aniaq13

  Oceniono 10 razy 10

  DOŚĆ JUŻ TYCH TABLIC !
  Zaczekajcie z tym do wyjasnienia katastrofy !
  Dość tego ulegania szantażowi PiS-u i ich hunwejbinów !

 • anji_nl

  Oceniono 14 razy 10

  Jest juz ponoc projekt tego pomnika upamiętniającego sp Lecha - obok Poniatowskiego na koniu ma stanac Kaczynski na osle. Coz bylby to za widok!

 • jo5348

  Oceniono 15 razy 9

  Spadaj, maleńka. Naród i społeczeństo sobie nie życzy pomnika miernego prezydęta. Wbij to sobie do blondgłówki,

 • aniaq13

  Oceniono 13 razy 9

  ŻADNYCH WIĘCEJ TABLIC !!!
  DOŚĆ TEGO !

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 7 razy 7

  pani szczypińsko, ja tez jestem naród i społeczeństwo i nie przypominam sobie, żebym scedował na panią mówienie w moim imieniu.
  no chyba, że pani mówi "naród i społeczeństwo", a czyta się "jarek i kaczyński", co zupełnie zmienia postać rzeczy, ale i tak o ile dobrze widziałem, nie stanowi to 50% + 1, czyli mówiąc krótko większości.
  nawet z kotem mamą i panią...

 • m_bozena

  Oceniono 6 razy 6

  a1d1 ?

  a od kiedy to PREZYDENT musi się z kimkolwiek konsultowac jak ma On, Prezydent upamietnić ofiary katastrofy, w pałacu, kórego jest teraz gospodarzem?

  Uszanował prawo i przekonsultował się z konserwatorem zabytków, ale z PISem, krzyżowcami itd - nie musi!

 • szekielka

  Oceniono 6 razy 6

  Ja tez jestem czescia speleczenstwa. i NIE ZYCZE sobie pomnika. Prosze nie poslugiwac sie demagogicznie spoleczenstwem! Spoleczenstwo juz dalo swoj wyrazny glos podczas wyborow: mamy dosc Kaczynskich, pomnikow, szczucia ludzi przeciwko sobie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX