Tusk: Karnowski nie będzie kandydatem PO na prezydenta Sopotu

Tusk swoje, partia swoje. Wczoraj lokalni działacze PO poparli Jacka Karnowskiego na stanowisko prezydenta Sopotu, a już dziś premier Tusk zapowiada, że będzie ich namawiał, żeby zmienili decyzję. - Kto ma zarzuty prokuratorskie, nie uzyska mojej zgody na wykorzystywanie szyldu Platformy Obywatelskiej - mówił premier. A PO i tak poprze Karnowskiego, choć nie będzie startował z jej listy.
- Jacek Karnowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej - powiedział Tusk, który wyjaśniał dziennikarzom, że namawia kolegów i koleżanki z PO, by nie udzielali Karnowskiemu formalnego wsparcia w kampanii wyborczej. - Czy posłuchają? Nie wiem - zauważył. Decyzję ws. udzielenia poparcia Karnowskiego lokalna Platforma Obywatelska podjęła już wczoraj.

''Nie ma zgody na kandydata z zarzutami''

- Kiedy pojawiły się zarzuty wobec Jacka Karnowskiego powtórzyłem zasadę, którą chciałbym się kierować w dalszym ciągu: ktoś, kto ma postawione zarzuty, nie powinien aspirować do ról publicznych, w tym takich jak prezydentura miasta - wyjaśniał Tusk.

Dodał jednak, że ma własną opinię na temat sprawy Jacka Karnowskiego także "jako człowiek, który miał stać się ofiarą pewnego dwuznacznego działania niektórych ludzi, których ofiarą stał się także prezydent Karnowski". - Narasta we mnie poczucie czy przekonanie - na szczęście poparte także wstępnymi decyzjami sądu - że sprawa Jacka Karnowskiego jest coraz bardziej dwuznaczna, ale nie na niekorzyść Jacka Karnowskiego - wyjaśniał Tusk.

Premier wierzy w niewinność prezydenta Sopotu. - Z bliska widać, że jest dobrym prezydentem i wydaje się, że wiele z tych zarzutów nie ma potwierdzenie w elementarnych faktach. Nie zmienia to mojego zdania, że kandydatem Platformy na prezydenta miasta nie powinien być ktoś, kto jest pod zarzutami, nawet jeśli - a wierzę w to - jest niewinny - podkreślał.Szef radnych PO: Karnowski wystartuje z listy Samorządności

- My, pracujący z prezydentem Karnowskim, zdecydowaliśmy już trzy miesiące temu, że mu wierzymy - powiedział Radiu TOK FM Leszek Orski, szef radnych PO i Samorządności w Sopocie. Orski zauważył, że premier Tusk wyraźnie powiedział dzisiaj, że docenia pracę Karnowskiego jako prezydenta Sopotu. - Uważamy, że jest to najlepszy kandydat w kontekście decyzyjności, menadżerstwa - dodał.

Leszek Orski podkreślił, że Jacek Karnowski nie będzie startował z listy Platformy Obywatelskiej, bo nie jest nawet w partii. Poparcie, którego udzieliliśmy jest poparciem ze względu jego działalność. Będzie startował z listy Samorządności - wyjaśnił szef radnych PO. Tym samym lokalne struktury partii obejdą stanowczy zakaz Tuska.

Kiedy wybory samorządowe? Decyzja jutro

Premier Donald Tusk zapowiedział także, że w środę ogłosi termin wyborów samorządowych. Z kalendarza wyborczego wynika, że władze samorządowe muszą być wybrane między 14 listopada a 9 stycznia.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (6)
Tusk: Karnowski nie będzie kandydatem PO na prezydenta Sopotu
Zaloguj się
 • sarr77

  Oceniono 2 razy 2

  Przesadzacie. Tusk ma wyraźne zasady i trzeba być chyba skończonym idiotą, by tego nie widzieć.
  Ja bardzo dobrze rozumiem PR i że ta decyzja jest PR-owsko dobra. Ale za każdym politykiem kryje się człowiek, dlatego właśnie mamy różne partie polityków mających różne, odmienne pomysły.
  To, co tutaj usiłujecie pokazać, to już cholernie wydumane teorie spiskowe - warto mieć bardzo ograniczone zaufanie, ale wrzucanie wszystkiego na jedno kopyto kalkulacji, to również naiwność i głupota.

 • kuchel

  0

  @mecenasa - domniemanie niewinnosci to jedno, prokuratorski akt oskarzenia czyni jednak niewinnego p o d e j r z a n y m.
  @potworos - premier nie ingeruje, odmawia tylko oficjalnego poparcia. Sopocianie i tak wybiora, kogo zechca.

 • robert9998

  Oceniono 2 razy 0

  Nowak wystrzelił z poparciem faceta z sześcioma zarzutami korupcyjnymi. Tusk zgodnie z zasadą PR, Nowak nie jest u nas tylko w pałacu nie kojarzyć z Po i rządem, media pójdą na ten lep a i tak kampanię zrobi Karnowskiemu PO , którą rządzi Donald Tusk. Premier zrobił ucieczkę do przodu.

 • potworos

  0

  czy wolno ingerować w decyzje społeczności lokalnych?

 • anna-pendel1

  Oceniono 2 razy 0

  Wilk syty i owca cała. To takie smutne, że tego rodzaju “finezja” jest w Polsce ciągle skuteczna.

 • mecenasa

  Oceniono 2 razy -2

  Panie Premierze, ludzie tez maja zarzuty wobec Pana?
  Czy to znaczy ,ze Pan jest winny?

  Dopiero Sad decyduje, czy ktos jest winny, czy nie..

  Nie znam sytuacji, ale deklaracja, wobec kogo, kto ma "zarzuty"
  jest co najmniej niedelikatna.To sa plotki, do zweryfikowania przez niezawislego sedziego,
  wlasciwy sad.

  Jest to niezgodne z podstawowa zasada prawa;"Niewinny az do udowodnienia"

  Moze Pan podejrzewac kogos, ale nie publicznie kamieniowac, za zarzuty.

  usmecenas

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX