"Żałuję tych słów". Radziszewska przeprasza Śmiszka

- Żałuję tych słów i przepraszam go za to - mówiła Elżbieta Radziszewska tłumacząc się w Sejmie przed dziennikarzami z tego, że wytknęła wczoraj w telewizji swemu rozmówcy, iż jest gejem. Wyjaśniała też, że ws. jej wywiadu dla "Gościa Niedzielnego" "zaszło nieporozumienie". - Nie zgadzam się z zarzutami o homofobię - dodała.
We wtorkowym "Dzień Dobry TVN" rozmówcą Radziszewskiej był Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Rozmawiali o jej wypowiedzi dla "Gościa Niedzielnego" - powiedziała m.in. że katolicka szkoła ma prawo odmówić zatrudnienia nauczycielce-lesbijce.

Śmiszek oponował twierdząc, że prawo europejskie i nasz kodeks pracy zabraniają pytać o orientację seksualną pracownika. Ale Radziszewska upierała się, by każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie i - argumentując to - poinformowała widzów o orientacji seksualnej swego rozmówcy.

- Żałuję tych słów, ponieważ pana Śmiszka poznałam jako osobę, która nie kryła swojej orientacji i to spotkanie nie było spotkaniem prywatnym, tylko związanym z moją funkcją. On dziś sam potwierdził, że sprawa jego orientacji była znana publicznie. Niemniej jednak żałuję tych słów i przepraszam go za to - powiedziała dziś w Sejmie.

Przyznała, że osobiście nie przeprosiła Śmiszka. - Nie miałam okazji, ale przeprosiłam publicznie - powiedziała dodając, że nie chciała swojemu rozmówcy "zrobić przykrości".

Wczorajsza wypowiedź Radziszewskiej wywołała oburzenie - do południa do grupy "Radziszewska musi odejść" dołączyło 2,8 tys. użytkowników Facebooka. Z kolei już wczoraj rzecznik Lewicy Tomasz Kalita zapowiedział, że jego klub będzie domagać się w Sejmie odwołania minister ds. równego traktowania za jej wypowiedź dla "Gościa Niedzielnego". Zdaniem SLD, dowodzi on, że Radziszewska nie nadaje się do pełnienia tej funkcji. Młodzieżówka SLD w liście do RPO oskarżyła ją wczoraj o homofobię.

Wniosek o odwołanie? "Cieszę się, bo jest okazja powiedzieć, co robię"

- To teza nieprawdziwa. Bronię osób dyskryminowanych z różnych powodów - orientacji seksualnej, religii, rasy. Nie wszystkie te rzeczy idą ze osoba w zgodzie zwłaszcza, gdy ktoś prezentuje skrajnie radykalnie poglądy na różne sprawy związane z pojmowaniem różności - tak Radziszewska broniła się dziś na sejmowym korytarzu. - Nie zgadzam się z zarzutami o homofobię - dodała.

Powiedziała, że reakcja SLD na wywiad w "Gościu Niedzielnym" jest - wbrew pozorom - korzystna dla jej pracy, o której rzadko słychać w mediach. - Bardzo się cieszę, bo jest okazja powiedzieć, co robię - stwierdziła.

Odnosząc się do samego wywiadu podkreśliła, że - jej zdaniem - "doszło do nieporozumienia" i że nikt nie może stracić pracy ze względu na swoją orientację seksualną.

Przyznała, jednak że instytucje związane z Kościołem mają prawo odstąpić od zasady równości w traktowaniu podwładnych bądź kandydatów na pracowników, jeśli miedzy nimi a daną instytucją zachodzi konflikt wartości: - Przy tej generalnej zasadzie obowiązuje - zgodnie z prawem UE - bardzo wąskie wyłączenie, które mówi, że osoba zatrudniona w związku wyznaniowym czy instytucji religijnej, czy instytucji która działa wedle etyki danego związku wyznaniowego musi być lojalna wobec tej etyki.

Jak podkreśliła, nie dotyczy to tylko przypadków związanych z orientacją seksualną, ale może dotyczyć też np. rozwiedzionych żyjących w kolejnym związku. - To sprawa absolutnie szeroka i każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualne - dodała powtarzając swoją argumentację z "Dzień Dobry TVN".

Nie odniosła się jednak do argumentu Śmiszka, że sprawy takie jak orientacja seksualna powinny - według prawa - być w ogóle poza zainteresowaniem pracodawców.

Radziszewska zapowiedziała jednak, że gdyby słyszała o sprawie wyrzucenia z pracy z powodu orientacji seksualnej, zaangażowałaby się w obronę jej praw. - Nie słyszałam o takim przypadku: nikt się do mnie nie zgłosił, ani nie przeczytałam o tym mediach - dodała.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (20)
"Żałuję tych słów". Radziszewska przeprasza Śmiszka
Zaloguj się
 • wodnik55

  Oceniono 4 razy 4

  Radziszewska w rządzie to umowa z kk i premierowi nic do tego. Mało prawdopodobne że pisointeletualna Radziszewska zostanie odwołana, ktoś musi pilnować interesów hierarchii

 • piter-81

  Oceniono 6 razy 4

  Żałosne... lepiej, żeby ta kobieta w ogóle przestała się wypowiadać, bo coraz bardziej się kompromituje.

 • maxpw

  Oceniono 3 razy 3

  mam nadzieję że wreszcie ktoś weźmie odpowiedzialność za ministrów w tym rządzie - mam na myśli premiera - i zaczną się dymisje

 • fohat

  Oceniono 1 raz 1

  Zboki, wszelkiej maści, chciałyby, żeby teraz, nagle (bo unia tak se wymyśliła!) - znikło pojęcie: zboczenia seksualne!!! Nie ma! Nigdy nie było! I nie ma być!!! Żadnego zboczenia seksualnego!!! Znikło! Jak za dotknięciem różdżki wróżbiarskiej!!! Chamy. Skur....ny. Nagle planeta oczyszczona ze zboczeń seksualnych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Cudownie!
  Oby tak było!
  Ale nie jest. Dowodem: kompromitujące ludzkość PARADY i ROSZCZENIA!!!!!!!!!!!!!

 • fohat

  Oceniono 1 raz 1

  @dominik-on-line 2.
  Nie pisz głupku w Waszym zboczeńcowym NOWYM, języku, próbując go nam narzucać: ORIENTACJA SEKSUALNA" - bo cóś takiego nie istnieje! To Wasz, zboków wymysł, a nie natury, czy też biologi, czy też przyrody!!! Pisz uczciwie!!! : "... o zboczeniu seksualnym"!!!

 • fohat

  Oceniono 1 raz 1

  @wachmeister
  Jeśli chodzi o religię katolicką - to wynika wprost(!), bezpośrednio(!) - z ze starego testamentu. Tylko gdzieś posiałem w czeluściach mego kompa i nie potrafię tak od razu odnaleźć zapisanego cytatu ze starego testamentu... Więc, nie dziwię się Chrześcijanom. Podstawę mają wręcz ortodoksyjną! Niepodważalną.

 • fohat

  Oceniono 1 raz 1

  @wachmeister
  Czy to do zboków dotrze?????????! Wątpię!!!
  Zakłamane skurw....stwo!

 • fohat

  Oceniono 1 raz 1

  @realista1957r
  No i proste, jak wół!!!
  Wyłazi ta zaraza ostatnio na ulice! Propaguje się bezczelnie! To jak musie powie radośnie: "Cześć, panie pederasto!!!" - to czemu się obrażają???!!!!!!!!!!!!!!!!! Przecież wyłażą na ulice jako pederaści??????? Powinni być dumni(!), że się ich UZNAJE(!) tak, jak manifestują - za pederastów deklarujących się!!!!!!!! To co? Znowu coś się nie podoba????????? To w końcu czego, te zboki chcą???????? Hipokryzji???????????!!!!!!!!!!!!!!!

 • fohat

  Oceniono 1 raz 1

  @dominik-on-line
  Ten "ktoś" z twojego tekstu, to będzie ktoś z "większości" i na pewno "pokiwa głową" z politowaniem dla ciebie i "spuści zasłonę milczenia" - albo i nie(!) dla ciebie, zboku. PRAWDA PRZYGNIATA! PRAWDA?! Uwiera! Prawda? "Zasłona milczenia" - to wasza, zboków domena! A teraz - postanowiliście inaczej! Margines zboków ma zatriumfować nad zdrowym organizmem WIĘKSZOŚCI! Aleśmy się doczekali czasów! Margines zboków wychodzi bezczelnie na ulicę! Żąda odwrócenia ról!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Niedoczekanie wasze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Trupy prędzej zaścielą tę planetę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX