Gowin broni Radziszewskiej. "Wegetarianie mogą zatrudniać tylko wegetarian"

Jarosław Gowin twardo broni minister Elżbiety Radziszewskiej za jej wypowiedź, że szkoła katolicka może odmówić zatrudnienia lesbijce. - Jeśli wegetarianie założą własną szkołę, to mają prawo zatrudniać tylko wegetarian i państwu wara od tego, co oni robią - mówił w TVN24.
- Będę bronił minister Radziszewskiej. Trwa nagonka polityczno-medialna na panią minister. Jej wypowiedź w ogóle mnie nie szokuje, bo szkoły prywatne mogą zatrudniać, kogo im się żywnie podoba - powiedział poseł PO w wywiadzie dla portalu onet.pl. Zdaniem Gowina, kampania przeciwko minister Radziszewskiej jest "próbą zaprowadzenia dyktatu politycznej poprawności".

Elżbieta Radziszewska, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, broniąc w TVN swej wypowiedzi z "Gościa Niedzielnego", że katolicka szkoła ma prawo zwolnić nauczycielkę lesbijkę, wytknęła przeciwnikowi w dyskusji, że jest gejem. Gowin w TVN24 przyznał, że minister nie powinna tego mówić, ale już przeprosiła swojego rozmówcę. - Rzeczywiście o orientacji seksualnej nie należy publicznie rozmawiać, nawet jeżeli ta orientacja nie jest żadną tajemnicą. Ale czym innym jest meritum stanowiska minister w sprawie szkół katolickich, czy szerzej prywatnych. Moim zdaniem, szkoły prywatne mogą zatrudniać, kogo chcą - powiedział dzisiaj w TVN24.

Jarosław Gowin, który jest rektorem Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, zapewnił, że zatrudniłby na swojej uczelni homoseksualistę. - Nie interesuje mnie orientacja seksualna moich współpracowników - wyjaśniał w TVN 24. Przyznał jednak, że gdyby był dyrektorem szkoły podstawowej, gimnazjum czy szkoły średniej, a "ktoś publicznie deklarował - nie swoje skłonności seksualne - ale swoje praktyki seksualne, to myślę że takiej osoby nie chciałbym zatrudniać".

Od kilku dni minister Radziszewska jest za swoje ostatnie wypowiedzi krytykowana nie tylko przez środowiska lewicowe czy kobiece, ale nawet przez kolegów z własnej partii. Czy Radziszewska powinna zostać odwołana ze stanowiska? - Premier wróci z urlopu i zdecyduje - powiedział "Gazecie Wyborczej" Tomasz Tomczykiewicz, szef klubu PO.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Gowin broni Radziszewskiej. "Wegetarianie mogą zatrudniać tylko wegetarian"
Zaloguj się
 • majjammajjam

  Oceniono 2 razy 2

  A ja, gdy nikt nie widzi, wcieram sobie we włosy ćwikłę. Mam takie zachowanie. I nawet spotykam się z ludźmi, i nawet wykonuję dużo wymiernej/pożytecznej pracy w przeciwieństwie do czczego gadania wg własnego widzimisię a nie wg litery prawa.

  Przypadek Alana Turinga nie nauczył dogmatowców, że życie i twórczość to nie sypialnia człowieka (abstrahując od gwiazd przemysłu pornograficznego itp). Człowiek może być wspaniałym, dobrym i pomocnym dla innych. Jednak to nie jest ważne, bo człowieka tego wyznaczają jego praktyki seksualne. Ktoś może być niesamowicie skutecznym nauczycielem. Ale jeśli zadeklaruje się otwarcie, nie ma szans z nawiedzoną "panią od katechezy", która też przecież może mieć dewiacje na płaszczyźnie seksu. Ale o tych dewiacjach nie powie. Dlaczego? Bo liczy się wizerunek, fasadowość, awatar czy jakkolwiek inaczej to nazwać. Specom od wizerunku w pas się kłaniam. Spece potrafią wykorzystać ludzką bezmyślność i leniwość w pracy nad oceną drugiego człowieka. Ktoś zagestykuluje tak, od razu jest takim człowiekiem. Może katować w domu chomika, ale wypowiada piękne górnolotne nic nie kosztujące myśli. Tedy nie może katować chomika. Dowód nie wprost.

  I teraz poseł Gowin mówi, że gdyby miał szkołę to by itd itd. Czyli poseł (powtarzam: POSEŁ NA SEJM RP!) namawia pośrednio do łamania prawa. Podobno aby przypodobać się "targetowi religijnemu". Nie ma prawa, dusza hula. Bo jest prawo boskie.

  "Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym." wyłączając część władzy, której interesy nakazują inaczej.

 • tubylec.2

  Oceniono 1 raz 1

  Idąc dalej tokiem rozumowania Gowina... jako, że Państwo Polskie nie jest katolickie, urzędy mają prawo odmawiać zatrudniania katolików, bo jak nie... to można na stanowisku lekarzy zatrudnić ministrantów.

 • mz.412

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin - za pomoc w tuszowaniu afer molestowania seksualnego w ośrodkach wychowawczych prowadzonych przez krk - pod sąd. To hańba dla polskiego systemu sprawiedliwości, że taka kreatura jest parlamentarzystą.

 • ohot

  Oceniono 1 raz 1

  @wachmeister
  "Ze względu na religia bądź wyznanie" - nie oznacza ze względu na orientację seksualną, ani rasę, ani narodowość.

  Nawet jeśli chodzi o wyznanie wymagane jest spełnienia dodatkowych warunków:
  "jeżeli w związku z rodzajem i charakterem działalności prowadzonej w ramach kościołów" - nie wystarczy więc że działalność jest prowadzona w ramach kościołów, jej charakter musi jeszcze uzasadniać odstąpienie od zasady równego zatrudnienia.

  Udowodnienie że prowadzenie nauki matematyki pozostaje "w bezpośrednim związku z religią lub wyznaniem" i "religia lub wyznanie pracownika stanowi istotne, uzasadnione i usprawiedliwione wymaganie zawodowe" wydaje mi się nie do przeprowadzenia przed sądem (szczególnie w Strasburgu).

  Przepis który podajesz mógłby stanowić uzasadnienie do niezatrudniania np. muzułmanina jako nauczyciela religii w szkole żydowskiej albo rabina.
  Dyskusyjna byłaby kwestia nauczyciela religioznawstwa bądź etyki zapewniającego że mimo osobistych przekonań będzie realizował program. Przychylałbym się do twierdzenia że szkoła wyznaniowa obroniłaby się w sądzie.

 • ohot

  Oceniono 1 raz 1

  Art. 113 kodeksu pracy
  Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną (...) - jest niedopuszczalna.

 • grzegorz.duda

  0

  Pośle Gowin!
  Czy Pan ma gorączkę, że Pan tak bredzi? Jakże to szkoły prywatne mogą zatrudniać kogo chcą? Czy Pan się nie słyszy? Czy Pan nie słyszy jakie brednie Pan wygaduje od dłuższego czasu?
  Przepraszam, ale chyba na stanowisku nauczyciela geografii nie zatrudnia się kucharza dyplomowanego, nieprawdaż?
  Człowiek, który ma przygotowanie merytoryczne do pracy w szkole ma je bez względu na rodzaj szkoły! Te brednie to dla mnie znowu dowód, że pycha niektórych posłów doprowadzi do marginalizacji kilku dzisiejszych partii...

 • ohot

  0

  "albo jako rabina" - lepiej wyrażałoby myśł

 • wachmeister

  0

  ohot - to zajrzyj sobie do art. 18 (3b) tegoż kodeksu: § 4 Różnicowanie pracowników ze ...względu na religię lub wyznanie nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, jeżeli w związku z rodzajem i charakterem działalności prowadzonej w ramach kościołów i innych związków wyznaniowych, a także organizacji, których cel działania pozostaje w bezpośrednim związku z religią lub wyznaniem, religia lub wyznanie pracownika stanowi istotne, uzasadnione i usprawiedliwione wymaganie zawodowe.

 • dareczek1234

  Oceniono 2 razy -2

  A kto zabronił lesbijkom i gejomm stworzyć własne szkoły, w których dyrektor gej zatrudniałby nauczycielkę lesbijkę? Przecież mogli by... Nie chcą? czy może rodzie do takich szkół nie posyłali by swoich dzieci? A jak wiemy brak dzieci=szkoła upada...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX