Palikot w TOK FM: Dopalacze? Tusk się zachował jak krzyżówka Marcinkiewicza i Ziobry

- Nie chcę być w podwójnej roli: gdy wiadomo, że odchodzę z PO i tworzę coś nowego, a jednocześnie jestem decydentem w strukturach partii - mówił w Poranku TOK FM Janusz Palikot. - Pozostaję posłem i członkiem PO do 6.12, ale z funkcji kierowniczych muszę zrezygnować. To kwestia elementarnej przyzwoitości - dodał. Skrytykował też działania premiera Tuska ws. dopalaczy. - Zachował się jak krzyżówka Marcinkiewicza i Ziobry...
Czego chce Palikot? POSTULATY>>

- Nie jestem po to, żeby być, tylko po to, żeby coś zrobić - zapewniał w Poranku TOK FM Janusz Palikot. Dodał, że do końca tego roku powstaną struktury ruchu jego poparcia w całym kraju. - W najbliższych tygodniach przedstawię plan wyjazdów, spotkań w regionach. Jest bardzo wielu chętnych w bardzo wielu miastach. Nie widzę więc problemu, żeby struktury powstały. Już osiem tysięcy ludzi, jeszcze nieformalnie, zapisało się do stowarzyszenia. Nieformalnie, bo jeszcze stowarzyszenie nie jest zarejestrowane - mówił poseł PO.

Zapewnił, że jeszcze dzisiaj o 15.00 złoży rezygnację z funkcji szefa regionu Platformy Obywatelskiej w Lublinie. - Gdyby mnie wyrzucili, to na takich decyzjach się tylko zyskuje. Ale czuję się lojalny wobec tych ludzi, z którymi współpracowałem na Lubelszczyźnie. Nie chcę być w takiej podwójnej roli, w której już wiadomo, że odchodzę z Platformy, że tworzę coś nowego, a jednocześnie jestem decydentem w strukturach partii. Pozostaję posłem i członkiem PO do 6 grudnia, ale z funkcji kierowniczych, jako już człowiek innego trochę środowiska, muszę zrezygnować. To kwestia elementarnej przyzwoitości - dodał.

Okręgi jednomandatowe i liberalizacja ustawy aborcyjnej

Palikot w TOK FM podtrzymał, że jest zwolennikiem okręgów jednomandatowych, jednak zastrzegł, że jest otwarty na kompromis. - Żeby część okręgów to były okręgi jednomandatowe, a część z ordynacją większościową. W swoim czasie taki postulat zgłosił LiD. Myślę, że to model dobry na początek. Jestem elastyczny i gotowy, żeby się porozumieć - zapewniał.

Podobną "elastyczność" zaprezentował mówiąc o wszystkich swoich postulatach. - Ja się przy tych 15 postulatach nie upieram. Spłynęło do nas 800 pytań od osób, które się w ten ruch angażują. Teraz musimy to pogrupować, zrobić z tego jakąś analizę, rozesłać do członków stowarzyszenia i podjąć wspólną decyzję, czy te 15 postulatów zaproponowanych przeze mnie pozostanie, czy niektóre wypadną, czy może coś dojdzie - mówił gość Grzegorza Kozaka.

Podkreślił jednak, że niektóre postulaty mają dla niego szczególne znaczenie. - Do postulatu liberalizacji ustawy aborcyjnej przykładam dość dużą wagę, bo jest w nim coś więcej, niż tylko możliwość, aby kobiety miały prawo decydować. Jest inny wymiar tego problemu - walka z powszechną w Polsce obłudą. Wiemy, że w Polsce są tysiące, czy dziesiątki tysięcy aborcji i udajemy przez represyjną ustawę, że nie ma tego problemu - podkreślał Palikot.

Zakaz dopalaczy? "Problem nie zniknie"

Tusk: w sobotę sklepy z dopalaczami zniknęły raz na zawsze>>

Janusz Palikot stwierdził w Poranku TOK FM, że nie zakazałby sprzedawania dopalaczy. - To jest typowe pisowskie zagranie. Tusk się pokazał jak krzyżówka Marcinkiewicza i Ziobry - mówił Palikot. I kontynuował: - Co oznacza zamknięcie sklepów z dopalaczami? No przecież te 100 tys. użytkowników nie zniknie. Będą używali kleju lub innych najgorszych, niszczących organizm środków.

- Problem jest - podkreślił poseł. - Czy zamkniemy sklepy, czy nie - ci ludzie nie znikną. Natomiast, kiedy je zamykamy to tracimy możliwość pewnej społecznej kontroli. Dlaczego państwo się nie zaangażuje w to, żeby w sklepach z dopalaczami pokazywać, że to tylko sposób na nieradzenie sobie z samym sobą? - pytał Palikot. - Zamykanie sklepów z dopalaczami to przykład bardzo naiwnego, populistycznego działania. Uważam, że dużo lepszą metodą rozwiązania problemów, byłaby legalizacja miękkich narkotyków, bo to spowoduje, że ci ludzie przerzucają się z tych chemicznie niepewnych środków. Poprzez legalizację mamy szansę kontrolowania, obserwowania i oddziaływania w jakiś sposób. A tak, to tylko zamykamy oczy i udajemy, że problemu nie ma - podsumował Palikot.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Palikot w TOK FM: Dopalacze? Tusk się zachował jak krzyżówka Marcinkiewicza i Ziobry
Zaloguj się
 • cookies9

  Oceniono 11 razy 7

  To fajnie,że na naszych oczach powstaje nowoczesna partia, z dobrym,z 'ludzkim
  obliczem' programem.

 • sybirak2

  Oceniono 8 razy 6

  Pan poseł Palikot najprzyzwoitszym parlamentarzystą dwudziestolecia. Życzę Mu samych powodzeń i sukcesów.

 • ursynow33

  Oceniono 9 razy 5

  Brawo Janusz!

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  ursynow33 - co wiesz o walkach por. Zygmunta Komorowskiego w szeregach II armii Ludowego Wojska Polskiego i dlaczego Bronek pomylił formacje AK w których uczestniczył tatuś Zygmunt w czasie II wojny - sugerując obecność w szeregach 5 Wileńskiej Brygady AK /dowodzona przez Zygmunta Szendzielorza - ps. Łupaszka/ która walczyła z władzą ludową w czasie gdy por Zygmunt maszerował w szeregach 12 pułku piechoty na Kołobrzeg,

  tak na marginesie Zygmunt Komorowski walczył w 3 i 6 brygadzie Armii Krajowej a nie w 5 jak sugeruje synek

 • mln79

  0

  Czyli p. poseł chce, żeby na opakowaniach dopalaczy pojawiły się napisy "Minister Zdrowia ostrzega: dopalacze zabijają!" i wierzy, że to rozwiąże problem? Gratuluję dobrego samopoczucia.

  Jakoś nie wierzę, żeby wszyscy amatorzy dopalaczy przerzucili się na klej lub na nielegalne narkotyki. Ludzie kupują dopalacze, bo wierzą, że jak coś jest legalne, to im nie zaszkodzi. Przyzwyczaili się do tego, że państwo myśli za nich. A w sprawie dopalaczy państwo wyjątkowo dało d...

 • ryszard461

  Oceniono 1 raz -1

  Ten Palikot to czy z rana czy z wieczora opowiada ciagle niezliczona iloosc glupot , cytowanie jego wypowiedzi sluzy tylko jednemu celowi: pokazuje dennosc jego stanu umyslowego. Porownanie zakupu w sklepie dopalacza z kupnem butaprenu takze w sklepie ale chemicznym jest dla kazdego czyms zupelnie innym. Dopalacze kupuje osoba w dobrej wierze, ma po uzyciu poczuc sie na krotko jak w niebie a nie zejsc z tego swiata raz na zawsze. A co z butaprenem? to niech juz sobie ten Palikot sam dopowie.

 • snooka

  Oceniono 1 raz -1

  Brawo Janusz - wal śmiało w tę sepleniącą kukłę, trzęsąca się przed klerem!

  Już na wiosnę Wytrzeszcz będzie miał 25% poparcia!

 • domektomek

  Oceniono 8 razy -2

  Przecież, jak wierzyć informacjom Gazety już w piątek Palikot został odwołany z funkcji szefa regoinu.

 • 2mimoza

  Oceniono 10 razy -2

  Twarze obok Palikota raczej nieciekawe.
  Wszyscy to chętni załapywacze na wielce intratny fotel parlamentarzysty.
  Brać kasę, rozbijać się po Polsce i po świecie za darmo i bimbać.
  Środa onegdaj już się starała jak mogła.....ale naród jej nie wybrał.
  Teraz znów szuka sobie politycznego przytułku....a nuż.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX