Ks. Sowa: Problem z Komisją Majątkową? "Wszyscy wiedzieli"

- Jestem zwolennikiem sytuacji, w której państwo, kiedy dojdzie do pewnego stopnia normalności, powinno zamknąć kwestie związane z funkcjonowaniem Funduszu Kościelnego. - mówił w Poranku TOK FM ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału ReligiaTV. Komentował wezwanie Janusza Palikota do zniesienia Funduszu. - Kościół bez Funduszu Kościelnego może się obyć, podobnie jak bez Komisji Majątkowej - stwierdził Sowa.
- Jestem zwolennikiem rozwiązań liberalnych, gdzie nie ma grup uprzywilejowanych, a każdy musi jakoś zatroszczyć się o siebie. Im więcej różnych ulg, zwolnień, respektowania różnych argumentów, czasem wykrzykiwanych bardzo głośno, tym gorzej dla państwa. A w konsekwencji dla nas - mówił w Poranku TOK FM ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału ReligiaTV. Przedstawił przy tym swoje stanowisko w sprawie Funduszu Kościelnego, którego zniesienia domagał się Janusz Palikot na swoim sobotnim kongresie.

- Trzeba wyjaśnić wiele bzdur, które pojawiły się w przeciągu ostatnich dni - zaczął Sowa. - Fundusz Kościelny nie jest instytucją para-emerytalną i nie wypłaca emerytur, nie płaci składek za duchownych, ponieważ duchowni też podlegają opodatkowaniu. Jest ono opodatkowaniem ryczałtowym dla tych duchownych, którzy zajmują się tylko pracą duszpasterską - tłumaczył. - Mówimy o czymś, co jest konsekwencją tego, co działo się w latach 50., kiedy Fundusz Kościelny powstał jako forma uprzywilejowania przez państwo niektórych duchownych. Tych, którzy uwierzyli w Polskę Ludową. I z tego tytułu byli opłacani i dostawali przywileje - mówił.

- Kiedy w latach 70. duchowni jako ostatnia grupa zawodowa zostali objęci normalnymi regulacjami emerytalnymi, postanowiono dopłacać do części składki zdrowotnej i chyba właśnie części składki emerytalnej. To miało swoje uzasadnienie, kiedy sytuacja była dosyć niejasna, także z punktu widzenia prawnego - opowiadał ks. Sowa. - Dzisiaj większość duchownych, którzy są aktywni, bo np. prowadzą katechezy, otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie i w tym zawiera się składka zdrowotna, itp. - dodał.

Sowa podkreślił, że jest zwolennikiem sytuacji, w której państwo, kiedy dochodzi do "pewnego stopnia normalności", powinno zamknąć kwestię związane z funkcjonowaniem Funduszu Kościelnego. - Kościół bez Funduszu Kościelnego może się obyć, podobnie jak bez Komisji Majątkowej - stwierdził dyrektor ReligiaTV. Jego zdaniem ten "pewien stopień normalności" oznacza, że państwo przyjęło regulacje o charakterze prawnym i ustawowym, a w Polsce między państwem a Kościołem taką regulacją była ratyfikacja konkordatu.

Problem z Komisją Majątkową? "Wszyscy wiedzieli"

Domika Wielowieyska spytała swojego porannego gościa także o głośną sprawę Komisji Majątkowej i działania SLD w tej sprawie. Sojusz zamierza złożyć w prokuraturze wniosek w sprawie działalności Komisji. - Od dziesięciu lat wszyscy wiedzieli, dlaczego Komisja Majątkowa jest kością niezgody - mówił ks. Sowa. - Po pierwsze, za licznymi działaniami stała grupa ludzi, o których nie powiedziałbym, że są ludźmi honoru czy Kościoła. Niezależnie od tego, czy nosili koloratki czy nie. Po drugie, była to pewnego rodzaju spółka z nieograniczonymi możliwościami do działania, które budowało fortunę beneficjentów tego działania. I po trzecie, cały problem rozpoczął się wtedy, kiedy przestano przekazywać ziemie, które znajdowały się w gestii Agencji Rolnej Skarbu Państwa, a kiedy zaczęto dysponować dość dowolnie mieniem samorządowym - stwierdził Sowa.

- Niewątpliwie rok 2010 przejdzie do historii, jeżeli będziemy szukali momentu przełamania się pewnych nastrojów, jako rok, kiedy doszło do wielu sytuacji, które się mszczą - podsumował dyrektor ReligiaTV. A ostatnie postulaty wobec Kościoła? - Aktywność antyklerykalna podczas konferencji ruchu Palikota trochę mnie zdziwiła, bo myślałem, że ci ludzie zebrali się w innych celach. Czy Kościół sobie na to zasłużył? W pewnym sensie ponosi konsekwencje bardzo nierozważnych i dziwnych działań, które tolerował, bądź też formalnie przez część duchownych animował - stwierdził ks. Kazimierz Sowa.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (61)
Ks. Sowa: Problem z Komisją Majątkową? "Wszyscy wiedzieli"
Zaloguj się
 • dybko2

  Oceniono 23 razy 23

  Kościół jest firmą prowadzącą działalność, więc niech się rozlicza jak firma. Palikot już zrobił swoje, rozpalając ogień dyskusji, który nie zagaśnie.

 • bandama4

  Oceniono 22 razy 22

  To nie jest wyjscie.Spoleczenstwo, powinno, poznac rozmiary bogactwa, dzieki, ktorym wlasnie "niektorzy"duchowni, oplywaja w dostatki.Powinno, sie ujawnic, kto, otrzymal, ile, i za ile sprzedal, czas najwyzszy, aby nastapila, "przejrzystosc"w tym zakresie, rowniez w kosciele.Powinno, sie tutaj wlasnie, powolac komisje, aby ustalila,w jaki sie sposob, to wszystko odbywalo, czyim ,kosztem.Nie moze byc, zadnej grubej kreski w tym zakresie.Nawet jesli nie da sie odzyskac/tak jak twierdza niektorzy/.Ale ja uwazam, ze moze co przed 20 laty ,przekazano, to moze i nie da sie odzyskac.Ale niektore, dobra, przekazywano, stosunkowo, nie dawno, i temu nalezy sie przyjrzec, i rowniez, juz na przyszlosc, uregulowac,sprawy,majatkowe, przekazywane, kosciolowi.Czy sie cokolwiek nalezalo i nalezy?

 • henry.rollins

  Oceniono 22 razy 22

  Nachapali się, to można zlikwidować. Jacy dobroduszni.

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 21 razy 21

  czy majątek kościoła należy do terytorium Polski, czy Watykanu? czy to tylko dzierżawa terytorium Polski na rzecz Watykanu? Czy Watykan płaci za tę dzierżawę, czy jest bezpłatna? Dlaczego pracownicy Watykanu milczą w sprawach wykorzystywania seksualnego dzieci przez kler? W sprawach bicia niepełnosprawnych przez zakonnice? Dlaczego tego nie potępiają? Przecież to przyzwolenie, które jest współudziałem...

 • do100jnik

  Oceniono 21 razy 21

  jak już nakradli, to mogą się obejść bez komisji majątkowej, ot cała obca agentura pod szyldem KK

 • el_bigos

  Oceniono 21 razy 21

  teraz jak już mają pokaźny mająteczek "odzyskany" to mogą bez problemów sami się utrzymać:/

 • do100jnik

  Oceniono 20 razy 20

  @bandama4,
  łatwo policzyć 24 mld PLN (licząc po wycenie KK, która była często 5-6 krotnie zaniżona) na ok. 30tys katabasów to daje średnio (bo oczywiście na biskupa wypadnie więcej) 800 000 PLN, popatrz jakie biedaczki w tych zakonach żebraczych (to ich nazwa, nie moja)

 • adalbert.13

  Oceniono 20 razy 20

  Się nachapali to się mogą obyć.
  Faryzeusze butni.
  Ciekawe tylko co wymyślą w zamian.
  Najbardziej ich lubię za :
  To nie MY o oni !

 • vigilansx

  Oceniono 21 razy 19

  zlikwidować wszystkich od prymasa do biskupów, majątek przejąć i po potędze mafii kościelnej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX