Komentarze (61)
Ks. Sowa: Problem z Komisją Majątkową? "Wszyscy wiedzieli"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • vbsc

  Oceniono 10 razy 10

  "Od dziesięciu lat wszyscy wiedzieli [...] za licznymi działaniami stała grupa ludzi, o których nie powiedziałbym, że są ludźmi honoru czy Kościoła. Niezależnie od tego, czy nosili koloratki czy nie. Po drugie, była to pewnego rodzaju spółka z nieograniczonymi możliwościami do działania, które budowało fortunę beneficjentów tego działania"

  Ale że bulwa CO?!?!?

  Czyli ksieża i biskupi KK PRZEZ 10 LAT tolerowali i aktywnie wspierali działania co najmniej wątpliwe z punktu widzenia prawa, zeby nie powiedzieć "złodziejstwo"?!

  I oni mają czelność pouczać społeczenstwo i ogłaszać się strażnikami moralności?

 • jo5348

  Oceniono 10 razy 10

  Zamknąć, ale wpierw rozliczyć. Niech oddadzą, co "odzyskane" z naruszeniem prawa.
  A jeśli zdążyli sprzedać, to niech Kościół buli odszkodowania. NIE SKARB PAŃSTWA!
  NA TO ZGODY NIE MA! I Palikot, jeśli będzie konsekwentny, zdobędzie nawet 50 %. Dlaczego z moich podatków mają być odszkodowania? Nie widzę powodu.

 • raor68

  Oceniono 9 razy 9

  z wypowiedzi Ksiedza wylania sie porazajacy obraz przesladowan Kosciola juz od lat 50-tych. Tamci dawali, ci daja... gdzie to wszystko upchac! Przciez nawet biskupie brzuszysko ma swoje granice...

 • an59za

  Oceniono 9 razy 9

  No proszę, jaka łaska. teraz. Zabrano co było do zabrania z ANR i to z wielokrotną nawiązką :ciekawe dlaczego mamy oddwać KK to co zabrali zaborcy: rosjanie, prusacy, austriacy i hitlerowcy?).
  KK powinien być traktowany jak każda firma. Sprawozdania finansowe, podatki itp. Na razie, jak dotąd jest państwem w państwie. Same przywileje i zwolnienia. Nic w zamian. Nie licząc molestowania małolenich i bogacenia się na potęgę.

 • borru

  Oceniono 9 razy 9

  i jeszcze jedna sprawa. Kośćiól to instytucja hierarchiczna- i nie możliwe sa żadne poważne decyzje majątkowe bez wiedzy i zgody biskupa diecezjalnego , a w poważniejszych przypadków- Prymasa.
  Więc niech ksiądz łaskawie nie zwala winy na jakieś "grupy" Decyzję podejmuje biskup a on jest przedstawicielem Kościoła Powszechnego.

 • ksks3

  Oceniono 9 razy 9

  To takie proste. Skoro kościół może (mógł) obyć się bez komisji majątkowej wystarczy zwrócić Państwu to co kościół dostał. Jak dobra zostały sprzedane to wystarczy oddać to, co za dobra te uzyskał I po kłopocie. Prawda Panie Sowa !?
  Tylko każdy wie, w tym kraju, że wyciągnięcie kasy od kościoła jest sprawą trudniejszą niż wyciągniecie czegokolwiek z czarnej dziury.

 • pawgica1

  Oceniono 9 razy 9

  Trzeba wyjaśnić wiele bzdur, które pojawiły się w przeciągu ostatnich dni .... Tak, jasne ale

  w przeciągu jak podaje Radio Erewan oczywiście można mieć kobiete...ale lepiej w łóżku.

 • dl.s

  Oceniono 9 razy 9

  Gdyby hierarchowie KK mieli odrobinę przyzwoitości to rozpoczęliby proces zwrotu zagrabionego majątku.

 • sybirak2

  Oceniono 9 razy 9

  Że wszyscy wiedzieli, to można kraść? Zlikwidować tę komisję, a z nią i kler. Niech żyje Palikot!

 • kibic_rudego

  Oceniono 9 razy 9

  każdy premier III RP powinien siedzieć za pozwolenie by Watykan mógł grabić Polskę.
  Począwszy od Mazowieckiego a na Tusku kończąc.

 • green-mat-hew

  Oceniono 8 razy 8

  an59za - dobrze że wspomniałeś o zaborcach, kk czy też watykan, jak zwał tak zwał, jest jednym z nich, tyle że z większą finezją działa, za to o wiele skuteczniej bo doi biednych polaczków już 1000 lat a ci się dają. Goebbels powinien był się propagandy od nich uczyć, a carowie budowania autorytetu obcego władcy w podbitym narodzie.

 • arimgdynia

  Oceniono 8 razy 8

  zgadzam się z wpisami :nakradli to można Komisję Majątkową zlikwidować !

 • jb777

  Oceniono 8 razy 8

  Ta my nic nie chcieliśmy - z dobrej i nie przymuszonej woli dawali nam to braliśmy
  Winien ten kto dawał
  Alleluja

 • marsellus_wallace

  Oceniono 8 razy 8

  a kościół skąd ten majatek miał? zakupił za ciężko zapracowane pieniążki ?

 • defcon_one

  Oceniono 8 razy 8

  Tak wszyscy wiedzieli ale jak ktoś osmielił się odezwać to był posądzany o atak na kosciół i straszony ekskomuniką. Teraz jak czarne hieny się wreszcie dorwały do władzy i pieniędzy to niech nikt nie osmiela się ich od koryta odciągnąć.

 • skorst

  Oceniono 10 razy 8

  wiara musi być oddzielona od państwa czym szybciej tym lepiej ponieważ stała się narzędziem przymusu jest bardzo źle dla wiary i państwa jest to niebezpieczne.

 • oloros

  Oceniono 8 razy 8

  w Polsce interes Kosciola i coraz to nowych Partii zawsze szedl przed interesem Res Publica
  wiedzial o tym juz Kosciuszko
  nic nowego
  dlataego Polska to panstwo okresowe
  a Kosciol i Partie maja sie coraz lepiej
  interesy Kosciola i Panstwa sa wspolne tylko kiedy Panstwo jest Wyznaniowe = co w Polsce moze juz blisko

 • kazimierz111

  Oceniono 7 razy 7

  No to kiedy wreszcie finanse KK będą jawne (jak to wcześniej zapowiadał niejaki Glemp- i nic, głucha cisza). Myślę, ze wprowadzenie podatku kościelnego wyjaśniło by sprawę. Było by wiadomo ilu jest katolików (teraz jest nimi podobno 95% Polaków), KK można by opodatkować (tam gdzie prowadzi działalność gospodarczą) na zdrowych zasadach obowiązujących w cywilizowanym świecie. Myślę jednak że hierarchowie długo jeszcze do tego nie dopuszczą.

 • j-50

  Oceniono 7 razy 7

  Niech ten Sowa nie udaje teraz, że kościół to niewiniątko! Tam wszyscy mają łapy upaprane w złodziejstwie. Palikot ma rację, że domaga się RZECZYWISTEGO rozdziału państwa od kościołów. Żadna złotówka z podatniczego nie powinna trafiać do jakiegokolwiek kościoła. Jak potrzebują kasy, to od tego są banki i kredyty. Domagam się także rozliczenia caritasu, który regularnie nie przedstawia rozliczeń z kasy otrzymanej od państwa lub samorządów. Pan Sowa powinien jasno powiedzieć, że mamy do czynienia z kościelną mafią! Powinien tak powiedzieć, jeżeli jest rzeczywiście uczciwy.

 • lukasiklukasik

  Oceniono 7 razy 7

  @borru - brawo, zapomniałem o złamaniu ostatniej woli ks. Twardowskiego. To była hańba.

 • fctheduck

  Oceniono 6 razy 6

  No proszę, przyszedł czas na samokrytykę? A gdzie Sowa siedział zanim zaczęto głośno mówić o oszustwach kościoła? Było fajnie, kasa płynęła więc siedział cicho, a teraz jest pierwszym sprawiedliwym? A jaki jest wydźwięk tej samokrytyki? Oczywiście to nie kościół był oszustem, tylko niektórzy księża. A co się stało z tą kasa? Wyparowała czy powędrowała do skarbonki w Watykanie?

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 6 razy 6

  "- Jestem zwolennikiem rozwiązań liberalnych, gdzie nie ma grup uprzywilejowanych, a każdy musi jakoś zatroszczyć się o siebie. Im więcej różnych ulg, zwolnień, respektowania różnych argumentów, czasem wykrzykiwanych bardzo głośno, tym gorzej dla państwa."

  "- Kościół bez Funduszu Kościelnego może się obyć, podobnie jak bez Komisji Majątkowej - stwierdził Sowa."

  Gadanie to jedno a czyny to drugie. Jak widać bez kasy z samorządów + podatek ryczałtowy (śmiesznie niski nota bene) + nieopodatkowana kasa za usługi świadczone ludowi (co łaska minimum 500 zeta np.) jakoś Kościół się utrzymać nie może. Jaki problem wprowadzić podatek kościelny na modłę Niemiecką? Wtedy by była sytuacja jasna kto katolik a kto malowany katolik. Im mniej polityki w kościele i kościoła w polityce tym lepiej i to dla obu stron. Ale to chyba nie za mojego życia. Choć nadzieja zawsze odchodzi ostatnia!!!

 • urhan

  Oceniono 6 razy 6

  No tak TERAZ jak już wyszarpalni wszystko co się tylko dało, to " Kościół może się obyć"...a resztę się pozamiata pod dywan i będzie cicho?! Toż to woła o rozliczenie i pomstę do...cholera wie już kogo. Najgorsze jest to, że ten wiernopoddańczy układ zwany konkordatem zmusza państwo do obowiązkowego finansowania instytucji rodem ze średniowiecza...i nie ma na to bata! Czy ktoś wreszcie powie temu choremu wypaczeniu STOP?

 • fred_die

  Oceniono 6 razy 6

  "wszyscy wiedzieli" I nikt nic nie zrobił, rozumiem ze w kościele nie ma ani jednego uczciwego człowieka.

 • andre240

  Oceniono 6 razy 6

  odebrac wszystko !!!!!!!!!!!!!!!!! Janusz Palikot tylko w Tobie nadzieja.Jaki majatek??? nakradli w przeszlosci,i teraz rozkradaja biednych ludzi .Odebrac wszystko i rozdac spoleczenstwu.Panowie w czarnych sukienkach do roboty,nikt juz nie chce sluchac waszych moralow bo sami jestescie bez etyki.To stado gejow ,rozwalic.

 • abalysii

  Oceniono 6 razy 6

  w kwestii majątkowej to kościół działał jako paser a za paserstwo odpowiada sie karnie tak się dzieje w kraju prawa ale jak widać nie w kraju gdzie jedna banda zastąpiła drugą bandę

 • miroo

  Oceniono 6 razy 6

  No to macie...
  czarna mafia... jeszcze kąsa...

 • queserasera

  Oceniono 5 razy 5

  "Kościół bez Funduszu Kościelnego może się obyć, podobnie jak bez Komisji Majątkowej"... a że się nie obszedł, to już nie jego wina. Ślicznie :)

 • nintom

  Oceniono 5 razy 5

  - prosimy księdza o nazwiska tych ludzi z grupy bez honoru - o wszystkie nazwiska
  z tym, że
  OD LUDZI Z KOLORATKAMI WYMAGA SIĘ WIĘCEJ niż od innych

 • suwakwrozporku

  Oceniono 5 razy 5

  Wg ostatniego liczenia wiernych przeprowadzonego przez Kościół regularnie praktykuje ok 41% z 80 % populacji (20% to niewierni, dzieci i chorzy). Dzięki mediom podwójna moralność i hipokryzja dostrzegana jest już nawet na Podhalu. Alleluja i do przodu. Jeszcze góra jedno pokolenie i będzie jak na Zachodzie: pusto i biednie.

 • stasek12

  Oceniono 5 razy 5

  Kościół przygotowuje się do sytuacji,w której tak zwani "wierni" nie będą już do niczego potrzebni. Pan Sowa pośrednio przyznaje, że ta sytuacja już w zasadzie nastąpiła. Zgromadzili potęgę finansową i wpływy, co powoduje, że mogą obejść się bez jakichś tam śmiesznych datków na tacę. W perspektywie 10- 20 lat kościoły opustoszeją ale czarni i tak będą nie do ruszenia.

 • omniasol

  Oceniono 5 razy 5

  Czy nie mozna by przeprowadzic cos w rodzaju antyinkwizycji

 • tom.gorecki

  Oceniono 5 razy 5

  typowe dla sutannowych:

  jak biją księdza, nawet pasem za karę, "prześladowanie kościoła!"
  jak ksiądz oszuka no, to, "nie jest częścią kościoła"

  jak jakaś jedna mała sekta kogoś zniewoli: "wszystkie grupy religijne to sekty a wszystkie sekty są złe, tylko my, sukienkowi, jesteśmy ok"
  jak to samo zrobi katabas w czarnej sukmanie, to oczywiście kosćiół "nie ma z tym nic wspólnego"

  ot, dialektyka komunistyczna...

 • jantos51

  Oceniono 5 razy 5

  Jak może się obejść bez funduszu i pazernej Komisji Majątkowej to nie wszystko. Należy szczegółowo sprawdzić legalność pozyskanych dóbr oraz ich wycenę w stosunku do cen rynkowych a różnicę powinni zwrócić z należnymi odsetkami. Opodatkować dochody kościoła na ogólnych zasadach. Zlikwidować etaty w urzędach państwowych.

 • alexaonly

  Oceniono 4 razy 4

  . . . jeśli ksiądz dobrodziej Sowa wiedział to dlaczego nie złożył doniesienia do prokuratury? ?

 • imagistyk

  Oceniono 5 razy 3

  Na pewno o działalności sławetnej komisji nie wiedzaił JPII, gdyż jako wielki polski patriota nie pozwoliłby na okradanie swojej Ojczyzny, a jako arcypasterz nie pozwoliłby na okradanie swoich biednych,polskich owieczek. Oczywiście nie wiedział także biskup Pieronek, gdyż w przeciwnym razie to na pewno zaprotestowałby przeciwko tym łajdactwom.

 • agaador

  Oceniono 2 razy 2

  To , że wszyscy wiedzieli to jedna sprawa. Ale rodzi się pytanie - co ks.Sowa zrobił z tą wiedzą ?
  NIC! Szkoda że, p.Wielowiejska o to nie zapytała ....

 • potworos

  Oceniono 2 razy 2

  kościele,księża,:pokory i jeszcze raz pokory.Pójdziecie do piekła,którym straszycie biednych wiernych.Wasza godzina mam nadzieję, że wybija lub wybije i wrócicie na miejsce,które jest dla Was przeznaczone:kościół,służenie ludziom,życie w ascezie duchowej i fizycznej.

 • yani-51

  Oceniono 1 raz 1

  PONAD M I L I A R DzlL WARTOSC ZIEMI,,,,
  I KILKA MILONOW zl. CO R O K U,,,,,,

  i on sie pyta czy kosciol sobie na to zaluzyl,,,hahahahaha,
  powinien was narod na sznurku za szyje do Vatykany odprowadzic belzebuby!!!!!!

 • qwiqqu

  Oceniono 3 razy 1

  Jeden z sensowniejszych duchownych. I uczciwy.

 • kenzoo3

  Oceniono 3 razy 1

  ks \sowa- odejż i nie rób zamieszania. \taki z ciebie ksiądz jak...

 • hdrider

  Oceniono 3 razy -3

  W sumie ks. Sowa jak czytam to jeden z nielicznych glosow normalnosci i rozsadku w Kosciele. A moze reszta z podobnym podejciem po prostu milczy ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX