Poseł SLD: Blisko 100 mld zł przepompowano do Kościoła katolickiego

- Ja się nie zgadzam na to, żeby dalej te same osoby decydowały o przekazywaniu naszego majątku bez żadnej kontroli, ponad prawem, a być może wbrew prawu, kościelnym osobom prawnym - mówił w Poranku Radia TOK FM poseł SLD Sławomir Kopyciński, autor wniosku do prokuratury w sprawie działalności Komisji Majątkowej.
- To jest materiał dość obszerny, w sposób szczegółowy informujący o tym, że w trakcie przekazywania majątku Skarbu Państwa Komisja Majątkowa naraziła się na zarzut wielu przestępstw - mówił o swoim wniosku poseł SLD. - M.in. przekroczyła swoje uprawnienia, nie dopełniła obowiązków i co najważniejsze poświadczyła nieprawdę w dokumentach mających znaczenie urzędowe - wyliczał Kopyciński. I tłumaczył: - Chodzi tutaj o poświadczenie nierzetelnych operatów szacunkowych wyceny wartości poszczególnych nieruchomości. Mówimy tutaj o kolosalnej ilości majątku - blisko 100 mld zł zostało przepompowanych z naszego wspólnego mienia, mienia narodowego, do Kościoła katolickiego - podkreślał Sławomir Kopyciński.- Chyba nie chce mi pan powiedzieć, że to wszystko z naruszeniem prawa? - pytała swojego gościa Janina Paradowska. - Niestety wszystko wskazuje na to, że tak się stało - odpowiadał poseł SLD. - Dlatego w swoim wniosku poprosiłem prokuraturę o to, aby sprawdziła wszystkie decyzje Komisji Majątkowej, ponieważ uważam, że te przestępstwa, których mogli się dopuszczać członkowie Komisji Majątkowej, miały charakter systemowy, nagminny - mówił Sławomir Kopyciński. - W każdej sprawie Komisja orzekała podobnie.

"Marek P. to próba odwrócenia uwagi od problemu"

Ostatnio głośno było o aresztowaniu pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Jest on podejrzany o korumpowanie osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji oraz wielomilionowe oszustwa. Jego zatrzymanie i aresztowanie spowodowało wznowienie dyskusji o likwidacji komisji. - Ani rząd, ani strona kościelna nie może uciekać od odpowiedzialności, bo to jest uregulowane ustawą - podkreślał Kopyciński. - A nam się próbuje wmówić, że za sprawę Komisji Majątkowej, za te wszystkie przekręty, nieprawidłowości odpowiada pan Marek P. - oburzał się Sławomir Kopyciński. - Marek P. to jest próba odwrócenia uwagi od problemu, bo przecież pan Marek P. nie podpisywał tych decyzji, decyzje podpisywali członkowie Komisji Majątkowej - przekonywał poseł SLD.

- Tutaj chodzi o kolosalny majątek. Przekazano kościelnym osobom prawnym i Kościołowi Katolickiemu ponad pół tysiąca nieruchomości - podkreślał Kopyciński. - Na te pół tysiąca nieruchomości tylko 45 to obiekty kultu religijnego, a więc kościoły, kaplice, cmentarze. Pozostałe to szkoły, przedszkola, obiekty użyteczności publicznej, znalazł się też browar i operetka - mówił Kopyciński. I dodał: - Tak naprawdę sama komisja nie wie jakiej wartości majątek został w toku tych 19 lat przekazany.

- Co właściwie można teraz zrobić? - pytała Janina Paradowska. - Uważam, że trzeba natychmiast zawiesić i wstrzymać pracę Komisji Majątkowej, ponieważ w stosunku do poszczególnych jej członków prokuratura stawia kolejne zarzuty. CBA i prokuratura jasno się wypowiedziały, będą kolejne zatrzymania, sprawa jest rozwojowa - odpowiadał poseł SLD. - Ja się nie zgadzam na to, żeby te same osoby decydowały o przekazywaniu naszego majątku bez żadnej kontroli, ponad prawem, a być może wbrew prawu, kościelnym osobom prawnym - mówił Sławomir Kopyciński w Poranku TOK FM.

Zobacz całą rozmowę ze Sławomirem Kopycińskim.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (132)
Poseł SLD: Blisko 100 mld zł przepompowano do Kościoła katolickiego
Zaloguj się
 • krystyna620

  Oceniono 42 razy 40

  Rząd niech odzyska tą kasę co mu ukradł kościół katolicki. Jeżeli tego nie zrobi szybko i sprawnie, wszystkich wyborców zyska Palikot i jego Partia.

 • szats69

  Oceniono 38 razy 36

  Brawo panie pośle! Tylko dlaczego tak późno? Przecież komisja finalizuje już prace...

 • alexaonly

  Oceniono 35 razy 35

  Bezprawie . . . . skandal. . . . w imię boże i życia w ubóstwie . . . 100 miliardów . . .

 • ergo12

  Oceniono 38 razy 32

  Sukienkowi pedofile precz z Polski

 • paszcz

  Oceniono 27 razy 27

  Jakie osoby są członkami tej komisji? Czy znane są ich nazwiska? Czy znane są ich majątki? Czy są oni pod obserwacją CBA?

 • limanowa2009

  Oceniono 27 razy 23

  A co robili poprzednicy dzisiejszego kościoła- no co -do książki kolego. I to wszystko było w imię Boga.

 • barnaba444

  Oceniono 21 razy 21

  Grupa , która liczy kilkadziesiąt tysięcy osobników-pasożytów, ma majątek wart , razem z tym co już posiadają, około pół biliona złotych !!!! I to są tylko liczby, które znamy, a co z majątkiem
  skrzętnie skrywanym !?... Kler podobno kroczy drogą Chrystusa, rozdaje biednym,żyje w ubóstwie...Ha,ha,ha,ha,ha,ha !!!

 • j-50

  Oceniono 21 razy 21

  Kościół zagrabił znacznie więcej niż 100 mld. Nie mówi się tu bowiem o "sprzedawaniu" kościołowi nieruchomości za symboliczne kwoty (nawet za 1 zł). Nie ma tu też mowy o buleniu przez gminy kościelnych rachunków za energię. Gminy przekazują ponadto kościołowi corocznie znaczne kwoty "na odbudowę kieszeni". A dojenie państwa poprzez religię w szkołach, płacenie przez kiecuchów prześmiesznych podatków, subwencjonowanie emerytur kościelnych, dobulanie do budowy i remontów nieruchomości kościelnych i wiele, wiele innych, w tym także typowe złodziejstwo (np. 500 mln PLN rąbniętych przez mnichów z Lubina, unikanie opłat za import "przedmiotów kultu", którymi było tysiące aut). Tu należy mówić o kwocie przynajmniej 200 mld PLN!!!

 • wazps

  Oceniono 21 razy 21

  Tomitoms juz dawno zauwazylem,ze zyjesz w zupelnie innej rzeczywistosci,wielu dzialaczy dostalo juz odszkodowania za wiezienia i represje,nie zapominaj,ze to oni tworzyli prawo i napewno o sobie nie zapomnieli,prywatyzacja postepuje z zyskiem dla panstwa,bo w wiekszosci sprzedaje sie majatek powstaly w czasach tego strasznego PRL,odzyskiwanie wlasnosci prywatnej tez jest mozliwe,nie tak latwe szybkie i rentowne jak w przypadku Kosciola Katolickiego ale mozliwe,przyklad palac w Kozlowce gdzie Palikot robil jeden ze swoich "wystepow",wszystkie inne rzeczy jakie wymieniles tez sa naprawiane a jedynie to KK jest na pozycji uprzywilejowanej,czemu ma tak byc,czemu wciaz powtarzacie ta sama gadke,ze komunisci powinni sie rozliczyc pierwsi,czy to oznacza,ze Kosciol moze krasc bo im tez ukradli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX