"Całkowita lojalność wobec władz". W PiS powstaje kodeks etyczny

Władze PiS chcą bardziej zdyscyplinować swoich posłów. Na polecenie Jarosława Kaczyńskiego powstaje wewnątrzpartyjny kodeks etyczny, którego jeszcze w tym roku będą musieli obowiązkowo przestrzegać wszyscy członkowie Prawa i Sprawiedliwości.
Pracami nad stworzeniem kodeksu zasad postępowania czuwa posłanka Elżbieta Witek. - Jest już prawie gotowy. Chcemy go jeszcze tylko skonsultować z etykami, ale na pewno w tym roku będzie przyjęty przez komitet polityczny naszej partii - potwierdza nam Elżbieta Witek z PiS.Działacz PiS ma być lojalny, odpowiedzialny i opierać się na wartościach chrześcijańskich

Co nakaże działaczom PiS nowy kodeks? Przede wszystkim zobowiąże do całkowitej lojalności wobec władz partii i kolegów z ugrupowania. Do tego wypowiedzi i czyny działaczy - jak wskaże dokument - mają być odpowiedzialne i nie szkodzące PiS-owi. Mają także opierać się wyłącznie na wartościach chrześcijańskich i polskiej kulturze.

W kodeksie działacze PiS znajdą też zalecenie, aby dokształcali się i podnosili swoje kwalifikacje. Przede wszystkich chodzi o to, aby byli na bieżąco z ciągle zmieniającym się prawem. Naczelną zasadą ma być też działanie na rzecz dobra publicznego. A więc jeśli działacz PiS zauważy, że nawet kolega z partii podejmuje działania niezgodne z prawem obowiązkowo będzie musiał na nie zaareagować - będzie głosił dokument.

Kodek etyczny PiS da też wszystkim działaczom możliwość zwracania się do partyjnej komisji etyki z prośbą o wykładnię, jak w sytuacji, która budzi jego wątpliwości ma postąpić.

Zasady mają obowiązywać także w życiu prywatnym posłów PiS

Posłanka Elżbieta Witek przyznaje, że nowe zasady mają obowiązywać parlamentarzystów i samorządowców PiS także w ich życiu prywatnym. - Oglądają i słuchają nas ludzie, wyborcy. Nie chcemy, żeby szła za nami opinie, że członkowie PiS stosują inne standardy w działalności publicznej i inne w działalności prywatnej. Dlatego te zasady muszą dotyczyć też życia prywatnego - wyjaśnia posłanka PiS-u.

Za złamanie zasad z kodeksu będą grozić kary: zawieszenie w prawach działacza lub nawet wyrzucenie z PiS. - Nasza partia nie jest organizacją przymusu. Każdy, kto nie zgodzi się z tymi zasadami przecież będzie mógł opuścić ugrupowanie - zauważa Elżbieta Witek.

Kodeks etyczny wewnątrz partii próbowała stworzyć w ubiegłym roku także Platforma Obywatelska. Do tej pory prace nad nim jednak się nie zakończyły.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (28)
"Całkowita lojalność wobec władz". W PiS powstaje kodeks etyczny
Zaloguj się
 • nanook

  Oceniono 16 razy 16

  Słowo ETYCZNY jest wyjątkowo tragi-komiczne w tym PiS-owskim zestawieniu. Czy jest w Polsce ktokolwiek, kto ma więcej pogardy dla człowieka niż Jarosław K. :D

 • adalbert.13

  Oceniono 14 razy 14

  No. "Demokracja scentralizowana" cytując klasyka (Kurski)
  Teraz jeszcze ślubów będzie udzielał jak Brelusconi a i
  prawa do pierwszej nocy może zażądać. Na razie od członków pis.

  Matko i córko enerdowska! PiS i etyka, jajcarze...

 • apo-stx

  Oceniono 12 razy 12

  "Całkowita lojalność wobec władz", a potem nsdap i jedyne sluszne poglady wodza?

 • dzwwww

  Oceniono 10 razy 10

  ooo... Jareczku dostałeś zestaw "mały Führer", jaki ładny! Następnym razem kupimy Ci na urodziny zestaw "das klein Konzentrationslager", na pewno Ci się spodoba :>

 • jachujan

  Oceniono 10 razy 10

  tak jak jaro dowcipow nie umie opowiadac nikt. A to blazen...

 • pixi77

  Oceniono 9 razy 9

  Całkiem jak w PZPR , obśmiewanej tak ochoczo przez Jana Pietrzaka-ale schiza !
  Jaruś miał przecież trudne i jak widać dramatyczne w skutkach dzieciństwo: spadł z obrusa na stół albo z dywanu na podłogę... i awaria główki na amen.

 • chri-s48

  Oceniono 8 razy 8

  Kodeks etyczno- chrześcijański czy chrześcijańsko-etyczny ? Tylko do stosowania wewnątrz PiS-u
  na zewnątrz jak kto chce - huzia na Józia. A Józiów ci u nas dostatek. Będzie po kim jeździć.

 • venusoid

  Oceniono 8 razy 8

  UWAGA!
  Powstał już zarys Kodeksu Etycznego PiS:

  1.Co powie Prezes to świętość.
  2. Nie będziesz krytykował poczynań Prezesa swego, choćby ci się wydawały szkodliwe i niedorzeczne. Będziesz ufał Prezesowi swemu bezgranicznie, bo Prezes Wielkim Strategiem jest.
  3. Gdyby ci grzeszne myśli przyszły przeciw Prezesowi swemu, pomyśl o losie Jakubiak.
  4. Gdyby ci jeszcze bardziej grzeszne myśli przyszły, pomyśl o losie śp. św. Brata Prezesa.
  4. W razie jakichkolwiek wątpliwości patrz punkt 1.

 • runrunaway

  Oceniono 7 razy 7

  Jeden Wódz
  Jedna Partia
  Jedna Schizofrenia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX