Kowal w TOK FM: Rosja koncertowo prowadzi swój interes. Chce, by Polska siedziała ciszej

- Strona rosyjska dość koncertowo prowadzi swój interes. (...) Rosji chodzi o to, żeby nie mieć kłopotów z Polską w Unii Europejskiej. Nie o relacje z Polską jako takie, tylko żeby Polska w UE w różnych sprawach siedziała ciszej. I to osiągnęła... - mówił w Poranku Radia TOK FM Paweł Kowal, eurodeputowany z Prawa i Sprawiedliwości.
Eurodeputowany PiS odniósł się m.in. do wczorajszej wizyty w Polsce ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. - Jest przynajmniej jedna rzecz, która stała się normalna: przyjechał Ławrow i wszyscy nie drżą z podniecenia, że "przyjechał Ławrow" - mówił Kowal. - Poza tym mamy do czynienia z sytuacją, w której strona rosyjska dość koncertowo prowadzi swój interes. Widać to było m.in. podczas spotkania prezydenta Rosji z Sarkozym i Merkel. Miedwiewdiew chwalił się tam, że udało mu się ułożyć stosunki nawet ze Stanami Zjednoczonymi i z Polską. A Rosji chodzi o to, żeby nie mieć kłopotów z Polską w Unii Europejskiej. Nie o relacje z Polską jako takie, tylko żeby Polska w UE w różnych sprawach siedziała ciszej. I to osiągnęła. Polska chce trochę więcej wizyt, to ma.

- Umowa gazowa jest dowodem koronnym w sprawie, że Polska przedkłada stosunki bilateralne z Rosją nad stosunki Unia-Rosja. Ta umowa pokazuje jak mocną pozycję ma Gazprom wobec polskich negocjatorów i polskiego rządu. To jest umowa, która byłaby podpisana w najgorszym możliwym wariancie, gdyby Komisja Europejska nie włączyła się na siłę - podsumował w Poranku TOK FM Paweł Kowal.


Kowal: Między Polakami jest szklana, zimna szyba

Kowal mówił także o wczorajszym pogrzebie Marka Rosiaka, działacza PiS zabitego przed tygodniem w Łódzkim biurze partii. - Nie zabrakło wczoraj gestu podania dłoni prezydenta i Jarosława Kaczyńskiego? - dopytywał Jacek Żakowski. Kowal nie odpowiedział wprost. Sugerował, że dziennikarze zbudowali oczekiwanie, że do jakiegoś gestu politycznego powinno wczoraj dojść. Niesłusznie.

- W Polsce kategorie dotyczące spraw osobistych, sumienia, relacji z Bogiem, bądź ze wspólnotą innych chrześcijan, troszeczkę tak technicznie, przez dziennikarzy, są przenoszone na życie społeczne. Nie należy tego robić, bo to buduje pewne oczekiwania - stwierdził Kowal.

Jak uważa, dystansu i bariery między Polakami nie da się szybko zlikwidować. - Niczego nie załatwimy przez publiczne, polityczne akty. Zgadzamy się, że w Polsce jest źle, że między Polakami jest taka szklana, zimna szyba - mówił eurodeputowany PiS. - Zamieszania politycznego jest bardzo wiele i ot tak chcielibyśmy to zmienić. A ja myślę, że tak łatwo się to nie uda - dodaje.

Brakuje empatii?

Zdaniem Kowala w ubiegłym tygodniu brakowało empatii w stosunku do zabójstwa Rosiaka. - Powtarza pan narrację, która dla mnie jest najbardziej oburzająca po tragedii smoleńskiej oraz po tym, co wydarzyło się w Łodzi: PiS poniósł straty w wszyscy inni nie wykazali empatii. Wszyscy w tragedii smoleńskiej kogoś stracili. SLD stracił najwybitniejszych polityków, PO i PSL straciły fantastycznych polityków. Wszyscy stracili. Miejcie też trochę empatii dla innych - mówił Jacek Żakowski.

- Ja nie mówię "wy" i "my", nie zbudowałem żadnej bariery. To pan się zabrał do ustawiania cegieł. Nie mówiłem tego jako PiS, tylko od siebie. Nie użyłem ani razu nazwy partii politycznej - mówił Kowal.

- Możemy przełożyć to na sytuację, która działa się pod krzyżem. Jak się dopuszcza i dobrze bawi tym, że w dużym europejskim mieście jest przyzwolenie na kpienie z religii i że niektórzy mówili po słynnym wiecu, że to jest śmieszne, to cóż jest wrażliwszego w człowieku niż kpienie z jego religii czy rodziny? Dotykamy najdelikatniejszych strun, a potem się dziwimy, że jest problem. Musi być czas i miejsce w debacie publicznej, gdzie mówimy o takich sprawach otwarcie i szczerze. (...) Jak przełożymy te sprawy trudne na kategorie czysto polityczne, to się nie dogadamy - stwierdził Kowal.

- Jakie kpienie? To co tam się działo to była kpina. Zacytuje tutaj hierarchę, że krzyż nie powinien stać się narzędziem - odpowiedział Żakowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (60)
Kowal w TOK FM: Rosja koncertowo prowadzi swój interes. Chce, by Polska siedziała ciszej
Zaloguj się
 • sverir

  Oceniono 25 razy 23

  Jakikolwiek gest wobec Rosji jest dla pisowca dowodem na utratę suwerenności i niepodległości. Natomiast Stanom Zjednoczonym możemy oddawać kawałek terytorium RP, posyłać żołnierzy na śmierć w obronie ich interesów, nie dostać w zamian za to nawet marnego kontraktu w okupowanym kraju a mimo to nadal uważać, że USA są naszym strategicznym partnerem. Dlaczego?

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 21 razy 19

  Mnie podbudował widok obu ministrów rozmawiających sobie na papierosie (chyba tylko Ławrow palił) na balkonie pałacyku MSZ. Wreszcie normalny widok. Pamiętacie madame Fotygę z dziwacznym, skrzywionym grymasem twarzy odbierającą od Ławrowa kwiaty, jakby to był zdechły szczur? Ja pisowskim Talleyrandom dziękuję!

 • tadeuszp3

  Oceniono 20 razy 18

  Ja tego "gościa" uważałem za inteligentnego (jeżeli można użyć tego słowa w stosunku do pisowca) a to co on wygaduje woła o "pomstę do nieba" :)! Czy Polska wchodzi w d...ę Rosji tak jak USA ?? - nie zauważyłem; a prowadzić umiejętny dialog, żeby oba państwa miały z tego korzyść to jest sztuka !!

 • dalacin4

  Oceniono 18 razy 14

  "To jest zawsze początek jakiegoś problemu społecznego. Jeśli komuś z pana bliskich ktoś umiera, to jak pan spotyka tego bliskiego, to nie mówi pan po pierwsze, że statystycznie to tak się zdarza. Tylko mówi pan, że tragedia ta jest szczególna. I w wypadku Łodzi należało to powiedzieć."

  ale bliscy pewnie mu tak mówili, tylko dla czego ja mam nie stwierdzić zwyczajnie statystyki - jako, całe szczęście, niespokrewniony z żadnym politykiem?,

  moja rodzina jest dla nich statystyką do dojenia, a ja mam się w stosunku do nich inaczej zachowywać?,
  powiem panu, że chciałbym, aby dla mnie spadający samolot wypchany obcymi ludźmi, czy zastrzelony obcy człowiek mógł być statystyką - jednak wy mi na to nie pozwalacie, trąbi się o tym w mediach i wydaje niebotyczne pieniądze podatników z tej okazji, a to rodzi jeszcze - we mnie - odrazę do was wszystkich i sprawia, że ta nic nie znacząca statystyka zmienia się w jakiś wyimaginowany koszmar,
  niech się pan nie dziwi więc, że koniec końców po prostu mnie to śmieszy, każdy broni się przed głupotą jak umie, ja patrząc na to wszystko z załamania rąk przeszedłem do śmiechu i teraz śmierć człowieka (tylko jeśli jest to polityk) nie jest już dla mnie statystyką, a wyzwala śmiech - jesteście sami odpowiedzialni za doprowadzanie do takich skrzywień emocjonalnych u obywateli własnego kraju

 • 22hanna

  Oceniono 16 razy 14

  Panie Kowal, niech Pan już się nie odzywa. Pana duet z Fotygą był tragiczny w czasach rządów PiS, teraz już was nie ma

 • ulisse

  Oceniono 15 razy 13

  Tam, gdzie sie wspolpracuje, male rzeczy rosna - tam gdzie jeden walczy z drugim, wielkie rzeczy upadaja - Polska powinna bez pieniactwa i awantur systematycznie isc do przodu, tak jak robia to inne rozsadne narody.

 • dziadwawelski

  Oceniono 14 razy 12

  gdyby leszek chciał-kaczyński żył dostalibyśmy ten gaz i pewnie jeszcze ropę za darmo i dodatkowo ruscy by nas przeprosili ;) bo on pewnie by tak CHCIAŁ ;)))) ale nie wszystko stracone jest jeszcze nadzieje "nowa nadzieja" to jego brat on też jest z rodu chciałów ;)))))

 • queserasera

  Oceniono 11 razy 11

  Rosja dąży żeby Polska w UE w różnych sprawach siedziała ciszej.

  Gdyby jeszcze zdefiniował co to są 'różne sprawy' to bym go wziął być może poważnie, a tak to zaszereguję ten bełkot jako socjotechnikę gęgania :)

 • mark6

  Oceniono 11 razy 11

  Lepiej PiSowską MORDĘ drzeć bez potrzeby p. Kowal? Lepiej robić sobie wroga z najbliższego sąsiada aniżeli robić z nim interesy? Piep... bez końca o Katyniach,powstaniach
  i innych bzdurach bo tak chce wasz PiSowski Fuhrer???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX