Kalisz w TOK FM: Komisja hazardowa odbije się czkawką Platformie

Opinia publiczna w Polsce ma niedosyt - mówił w Poranku Radia TOK FM Ryszard Kalisz, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, odnosząc się do raportu z prac komisji śledczej ds. wyjaśnienia afery hazardowej. - Nawet zwolennicy PO uważają, że ten raport to wynik postępowania, które było zbyt szybkie i zmierzało do jednoznacznego celu - dodał.


- Raport, który został przyjęty większością koalicyjną, odbije się Platformie czkawką - mówił w Poranku TOK FM Ryszard Kalisz, poseł SLD. Odniósł się do sprawozdania komisji hazardowej przedstawionej w piątek w Sejmie.

Poseł SLD stwierdził, że Platforma jest traktowana jak instytucja, w której można załatwiać różne interesy i stąd zaczęła się cała tzw. "afera hazardowa". - Są ludzie, którzy mają wysoką pozycję formalnie jako posłowie, a faktycznie nie mają żadnego znaczenia w sprawowaniu władzy w Polsce. Natomiast przez sam fakt wybrania ich, w swoim okręgu wyborczym czują się bardzo ważni i docierają do nich różnego rodzaju osoby, które chcą coś załatwić. Ja uważam, że to, co zawsze nazywałem syndromem połowy kadencji, to następuje w Platformie z powodu nieumiejętności wyjaśnienia afery hazardowej. I to się odbije.

Kalisz odniósł się także do faktu, że nie odtajniono billingów m.in. Grzegorza Schetyny. Zdaniem posła nie ma przeszkód, aby je ujawnić. - Artykuł 25 ustawy o ochronie informacji niejawnych statuuje tzw. wieczystą tajemnicę, ale dotyczy ona tylko danych osobowych i wszelkich informacji, które mogą ujawnić dane osobowe tajnych agentów. Natomiast wszystkie działania operacyjne, takie jak zbieranie billingów, to tajemnice, które może uchylić minister spraw wewnętrznych i administracji - podkreślił. I dodał: - Jeżeli śledztwo jest w toku, to rzeczywiście odtajnienie się nie zdarza, bo jest coś takiego jak cel śledczy, ale minister spraw wewnętrznych i administracji może prześledzić, czy te informacje mają jakiekolwiek znaczenie dla śledztwa. I w jego dyspozycji leży ujawnienie tego rodzaju informacji.

- Mam wrażenie, że opinia publiczna w Polsce ma niedosyt. Jest przekonana, że Platforma dokonała rozliczenia się z aferą hazardową w sposób socjotechniczny - podsumował wątek Kalisz.

"Ziobro uważa, że uderzam w jego czułe punkty"

Poseł SLD odniósł się też do sporu między nim a Zbigniewem Ziobrą. Ziobro zapowiedział wcześniej złożenie pozwu przeciwko Kaliszowi za "naruszenie dóbr osobistych i pomówienie". - Dostrzegłem przypadki powoływania się w trakcie zadawania pytań na nieistniejące treści zeznań, przywoływanie takiej treści po to, żeby wprowadzać zeznającego świadka w błąd - uzasadniał Ziobro zeznając przed komisją.

- Chodzi o pytanie sformułowane przeze mnie: dlaczego pan okłamał Sejm RP? - komentował w TOK FM Kalisz. - A jak by pani sformułowała takie pytanie, kiedy miałaby pani dowody na to, że pan Zbigniew Ziobro wprowadził w błąd Sejm? Nie wiem, czy ta reakcja Zbigniewa Ziobry nie była spowodowana strachem. - To jakby na pytanie sądu w każdej sprawie karnej: "Czy oskarżony przyznaje się do winy?", oskarżony odpowiadał: "Za to pytanie podaję pana do sądu". Ja przesłuchuję świadka - podkreślił poseł. Dodał: - Nie mam żadnej wiedzy, czy zapowiedziane pozwy już są złożone. Moim zdaniem wśród polityków powinna być zasada, że spieramy się na słowa, a nie że wsadzamy przeciwnika na rok do więzienia. Ten Ziobro to w ogóle chyba uważa, że uderzam w jego czułe punkty - podsumował.

Kandydaci do Trybunału Konstytucyjnego. "Nie dzielmy naukowców wg poglądów"

Kolejnym wątkiem rozmowy była kwestia nominacji do Trybunału Konstytucyjnego. Dzisiaj upływa termin zgłaszania kandydatur na cztery zwalniające się miejsca w Trybunale. - Dlaczego SLD nie zgłosiło kandydatów? - pytała swojego gościa Dominika Wielowieyska odnosząc się do dzisiejszej publikacji "Gazety Wyborczej". - Nie wiem, czy nie zgłosiło. Jeszcze w ubiegłym tygodniu wskazałem kilku kandydatów z listy dziekanów wydziałów prawa i administracji uniwersyteckich, która została do mnie przysłana i wiem, że były zbierane podpisy. Jako że już nie jestem w kierownictwie klubu, to nie wiem, co się potem działo - odpowiedział Kalisz.

- Ja bym tu odszedł też od podziału naukowców na konserwatywnych, lewicowych i liberalnych - kontynuował poseł SLD. - Jako sędzia trybunału trzeba być niezawisłym, a poglądy zostawiać wraz z wejściem na salę rozpraw. Każdy człowiek ma jakąś wrażliwość, natomiast poglądy nie powinny determinować orzeczeń sądowych i stanowiska sądu. Chcę przeprowadzić głęboki proces wysłuchania wszystkich kandydatów, proces zajrzenia do ich dokumentów. Będę namawiał również wszystkich kandydatów, żeby poddali się wysłuchaniu przez koalicję organizacji pozarządowych, które monitorują sposób zgłaszania kandydatów na sędziów TK - podsumował Ryszard Kalisz.

Rok z hazardową na zdjęciach: Kliknij, by zobaczyć więcej

Kliknij, by zobaczyć zdjęcia

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (14)
Kalisz w TOK FM: Komisja hazardowa odbije się czkawką Platformie
Zaloguj się
 • wyksztalciunio

  Oceniono 10 razy 8

  Nie jestem ani za tym,ani za tym.Uważam jednak,że PO strzeliła sobie w stopę.
  SLD miała podobną większość w parlamencie.A jednak Rywina,tylko za wirtualną
  łapówkę( żądaną po pijaku) posłała do ciupy.
  Jeśli jest bez winy to czemu b.szef klubu,pocił się jak "mysz kościelna".
  Niestety po raz ostatni oddałem głos na PO.

 • kwicolek

  Oceniono 5 razy 3

  Podobny raport będzie komisji d/s nacisków,której to przewodniczy pan Kalisz.

 • von_seydlitz

  Oceniono 8 razy 2

  Sekuła robił wszystko, aby Schetyne obronić a obraz zaciemnić. Wygląda to okropnie, wygłądało to okropnie i dobrego PR nie zbudowało.

  Pytanie: co zdarzyło się na prawdę, że zdecydowano się ze sprawy wyjść tak brzydki i ohydny sposób?

  Działania Sekuły potwierdzają, że afera była, i że uznano, że zły PR będzie lepszy od prawdy....

 • krzysztof.kajda

  Oceniono 8 razy 2

  Wiadomo co ta za partia, ta PO, jeśli niektórzy jeszcze nie wiedzą, to mam nadzieję, że się wkrótce przekonają. Dla mnie osobiście to partia która przepełniona jest megalomanami i prymitywnymi cwaniakami, za wszelką cenę lojalnych wobec swych nieudolnych działań. Ta komisja to bezczelny wyraz takiej lojalności

 • loppe

  Oceniono 8 razy 2

  od razu ktoś najniżej ocenił wiadomość bo ludzie mają szacunek dla Partii i nie chca żeby im tak gadać nieładnie o Partii

 • loppe

  Oceniono 10 razy 2

  straszne rzeczy takie o naszej kochanej Partii wygaduje

 • fudalejw.1

  0

  Komisja hazardowa a czkawka PO,gdy rząd się zmieni będzie ciekawie będą rozliczenia.
  Schetyna zamieszany w aferę - teraz awans Marszałek Sejmu.
  Tusk zamieszany w aferę - teraz premier
  Drzewiecki,Chlebowski i inni aferzyści z PO oraz ich broniący:
  Sekuła ze swoimi kolesiami z komisji śledczej - będą rozliczani oj będzie ciekawie.

 • atleista

  0

  @ archimago7 : Afera polegała na nieetycznym zachowaniu kolegów partyjnych panów Sekuły i Tuska, którzy trochę za długo obracali się w kręgach władzy i zapomnieli, że ta władza nie służy do załatwiania prywatnych interesów swoich kolegów i roboty dla ich córek. A zadaniem komisji było zbadać, czy oprócz naruszenia etyki i zwykłej przyzwoitości (co dla uczciwego człowieka już jest naganne, ale dla polityka - jak widać - nie) złamane też zostało prawo.

  @ oghana7 : Kalisz nie jest od rozwiązywania komisji. To komisja jest od rozwiązania. Zagadki pt. "Dlaczego i w jakich okolicznościach pod rządami PiS zginęła posłanka partii opozycyjnej". Ziobro robi nieustannie w konia nie Kalisza, ale nasze państwo, bo uchyla się odpowiedzi na niewygodne dla siebie i swojego prezesa pytania, przez co uniemożliwia wyjaśnienie tej sprawy.
  W przypadku Sekuły mylisz natomiast inteligencję i fachowość z cwaniactwem i lojalnością wobec własnej partii. Porażające i przerażające jest to, że większość w komisji wraz z fotelem przewodniczącego zgarnęła dla siebie partia, która znalazła się na końcu łańcucha wydarzeń zakończonego ową aferą. Sekuła zachowywał się jak reżyser, któremu producent dał gotowy scenariusz, mówiąc przy tam jak ma wyglądać cały film. Opozycja zaś zapewniła odpowiednią obsadę w postaci pani Kempy , śp. Wassermanna i jego dublera Dery, którzy skutecznie odwracali uwagę od luk logicznych w scenariuszu i samej fabuły.
  A wytrawni obserwatorzy naszej politycznej kinematografii i tak wiedzieli jak zakończy się ten film, zanim padł pierwszy klaps.

 • archimago7

  Oceniono 2 razy 0

  To ładne określenie o tym strzelaniu w stopę .Strzelanie w stopę ostatnio modne.
  Czy jednak może mi ktoś z szanownej KOALICJI PiS SLD powiedzieć,
  na czym ta "porażająca afera hazardowa" polega ?
  Czy panią Kempę ktoś związał i zakneblował, że nie może powiedzieć
  co takiego strasznego wykryła poza ogólnym... ple,ple o zamiataniu pod dywan ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX