Koalicja PiS z SLD po wyborach? "Niech Kaczyński na mnie nie liczy"

- Jeżeli celem Jarosława Kaczyńskiego jest zemsta na Donaldzie Tusku i odebranie mu władzy, to we mnie poszukiwać sojusznika nie może. Ja chcę budować Polskę - tak w radiu TOK FM skomentował spekulacje o możliwej powyborczej koalicji SLD i PiS Bartosz Arłukowicz. Poseł SLD odniósł się też do propozycji nazwania Centrum Nauki Kopernik imieniem Lecha Kaczyńskiego. - Naukę pozostawmy nauce - zaapelował.
- Jarosław Kaczyński nie umie współpracować nawet z Joanną Kluzik-Rostkowską i Pawłem Poncyliuszem - cywilizowaną twarzą PiS-u. Oni wyciągają ręce do debaty, a Jarosław Kaczyński te ręce po kolei obcina - skomentował szanse na koalicję z PiS Bartosz Arłukowicz. Jak dodał, "wartości prawicowo-konserwatywne, które (Kluzik-Rostkowska i Poncyliusz - red.) reprezentują, są w Polsce potrzebne".

Koalicja?

- Dobrze by było, żeby prawica była skupiona na wartościach, które wyznaje, a nie na kłótni między sobą - oświadczył poseł SLD. Jasno i wyraźnie jednak koalicji z PiS nie wykluczył. Zaznaczył jednak, że jeśli celem Jarosława Kaczyńskiego jest "zemsta na Donaldzie Tusku" i odebranie mu władzy, to na jego zgodę na koalicję prezes PiS liczyć nie może. Tak, jak na wsparcie w sprawie nadania warszawskiemu Centrum Nauki Kopernik imienia zmarłego w katastrofie smoleńskiej prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Ile jeszcze symboliki w polityce?"

Wcześniej na konferencji prasowej szef klubu PiS Mariusz Błaszczak razem z warszawskimi radnymi zaapelował "o to, żeby Centrum Nauki Kopernik nosiło imię śp. profesora Lecha Kaczyńskiego. - Tego wymaga zwykła ludzka przyzwoitość - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman. Błaszczak dodał, że Centrum Nauki Kopernik zawdzięcza swoje powstanie Lechowi Kaczyńskiemu i dlatego instytucja powinna nosić imię zmarłego prezydenta.

- Dla mnie to rzecz nieprawdopodobna. Ile jeszcze symboliki w polityce? Ile można jeszcze dołożyć polityki do dobrych działań? Ważne jest, że dzieciaki będą miały z czego korzystać. Rozumiem, że istnieje tendencja, by nazywać imieniem Lecha Kaczyńskiego różne instytucje, ale naukę pozostawmy nauce - zaapelował Arłukowicz. - Dorabianie ideologii i walka o to, czyje imię powinno nosić Centrum, to żenujące zajęcie - dodał. Stwierdził, że w Polsce "robi się przestrzeń dla lewicy" i zbagatelizował spór między posłem SLD Ryszardem Kaliszem a szefem partii Grzegorzem Napieralskim. - W każdej partii są spory - oświadczył Arłukowicz.

"Najważniejsze jest kto, kogo, kiedy i za co będzie przepraszał"

- Polacy są zmęczeni ciągłym sporem PO z PiS. I dlatego Polska jest w apatii - mówił poseł. - A czy toczymy debatę na przykład o podwyżce podatków? My o tym mówimy, a ważniejsze jest, kto kogo kiedy i za co będzie przepraszał - skwitował Arłukowicz. Skrytykował też prokuraturę za wszczęcie postępowania w sprawie opublikowania przez dziennikarzy tygodnika "Wprost", Michała Krzymowskiego i Marcina Dzierżanowskiego, fragmentów 57 tomów akt dotyczących katastrofy smoleńskiej, do których dotarli.

Niech prokuratura wyjaśni, jak zgubiła 57 tomów akt

- Niech prokuratura nie ściga, tylko wyjaśni. Nie wiem jak można zgubić 57 tomów akt. Wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej jest ważne, i ja odczuwam niedosyt informacji, jak postępuje śledztwo - powiedział Arłukowicz. Zapytał jednak, jak to się dzieje, że "przy wielu wzbudzających emocje społeczne sprawach" ważne dokumenty trafiają do społeczeństwa inną drogą, niż oficjalne informacje prokuratury. - Ja nie mam pretensji do dziennikarzy, to jest po prostu ich praca.. Nie powinno się ścigać dziennikarzy, tylko sprawdzić to, jak to się stało, że oni mogli wejść w posiadanie (tych dokumentów - red.). - Jeśli informacje tajne można przeczytać w porannych gazetach, to znaczy że państwo nie jest szczelne - zaznaczył Arłukowicz. Podkreślił też, że prace komisji hazardowej, której był członkiem, "zostały politycznie dopchnięte kolanem, paru wątków nie udało się wyjaśnić". Zapytany o plany na przyszłość stwierdził, że będzie starał się "dalej rzetelnie, porządnie, dobrze wykonywać mandat posła".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (78)
Koalicja PiS z SLD po wyborach? "Niech Kaczyński na mnie nie liczy"
Zaloguj się
 • l005

  Oceniono 45 razy 33

  Należy dołożyć wrak T154 ze Smoleńska do Muzeum Powstania Warszawskiego i przemianować tę instytucję na Muzeum Głupoty Polaków im. Lecha Kaczyńskiego. Wreszcie pamięć o Lechu, jego dokonaniach i wyznawanej przez niego filozofii będzie właściwie zabezpieczona ku przestrodze przyszłych pokoleń

 • guru133

  Oceniono 39 razy 27

  Na koalicję z Kaczyńskim może zdecydować się jedynie polityk z porażeniem mózgowym. Jak sie na czymś takim wychodzi mogą dokladnie opowiedzieć Giertych i Lepper:)

 • tetradrachma

  Oceniono 36 razy 24

  Panie Kaczyński, dostrzega Pan róznicę ? Ja, tego komucha rozumiem, a Pana....ni ch...a !

 • 1410_tenrok

  Oceniono 35 razy 23

  tak, tak, jak kotoś sam się mianuje clownem, to niech się nie dziwi, że publiczność nie jest zainteresowana, panie kaczynski

 • perepere8

  Oceniono 27 razy 19

  czas PiSu powoli sie konczy

 • kamiec

  Oceniono 27 razy 19

  Proponuję aby już wreszcie jak najprędzej dla świętego spokoju i miłej zgody narodowej Sejm podjął uchwał/ Ustawę/ o nazwaniu Polskiej Rzeczypospolitej im. Św. pamięci zmarłego tragicznie po Smoleńskiem Lecha Kaczyńskiego.
  Odnoszę wrażenie, że w przeciwnym razie pisowcy nie dają spokoju narodowi nigdy.

 • dybko2

  Oceniono 26 razy 12

  Myślę że daleko zajdzie w polityce.Mądry facet.

 • wa_ga1

  Oceniono 21 razy 11

  Jest Pan jednym z nielicznych polityków , z którymi rozmowa uspokaja i zmusza do myślenia - dzięki Panie Bartoszu !

 • sylwester51

  Oceniono 12 razy 10

  Czas skończyć ten taniec idiotów. A może by wreszcie zgodnie z prawdą KATASTROFA SMOLEŃSKA imieniem Lecha Kaczyńskiego głównego twórcy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX