"Wystąpi pan z PiS?" Kowal: Sfotografowano nas razem i jest wielka sensacja

- Sfotografowano na ulicy kilka osób i robi się z tego wielką sensację. To przerażające. Przecież nie jest tajemnicą, że znam Elżbietę Jakubiak - mówił w Poranku TOK FM Paweł Kowal, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości. Po tym, jak "Super Express" opublikował zdjęcia ze spotkania kilku członków PiS z Elżbietą Jakubiak i Joanną Kluzik-Rostkowską pojawiły się spekulacje, że także Kowal może opuścić partię.
- Wystąpi pan z PiS? - zaczęła Dominika Wielowieyska, prowadząca Poranek TOK FM. - Nie wydaje mi się, żeby dzisiejszy dzień był dobry do jakichkolwiek deklaracji na temat wewnętrznej sytuacji w PiS - odpowiedział Paweł Kowal, europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się do komentarzy prasowych po zdjęciach ze spotkania niektórych obecnych członków partii z wyrzuconymi niedawno Joanną Kluzik-Rostkowską i Elżbietą Jakubiak, które opublikował "Super Express".

- Jest coś przerażającego w tym, że sprawą w Polsce jest to, że sfotografowano na ulicy kilka osób - mówił Kowal. - Przecież nie jest tajemnicą, że znam Elżbietę Jakubiak. Robienie sensacji z tego, że ktoś mnie sfotografował z nią pod parasolem na ulicy Wiejskiej, ułożył te zdjęcia, a potem je opisał, wydaje mi się przekraczać granice tego, na co dorośli ludzie - którzy chcą być traktowani poważnie w polityce - mogą sobie pozwolić. Co zrobię po wyborach samorządowych, to powiem po wyborach samorządowych. Teraz nie będę włączał się w ten spór - dodał.

Co z ludźmi Kaczyńskiego?

- Jarosław Kaczyński zaprzecza spuściźnie Lecha Kaczyńskiego? - dopytywała Wielowieyska podając jako przykład odcięcie się Marka Cichockiego, byłego doradcy Lecha Kaczyńskiego, od polityki prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

- Przy największej delikatności wobec bliskich trzeba powiedzieć, że tutaj mamy do czynienia z warstwą publiczna spuścizny Lecha Kaczyńskiego. Mówimy o prezydencie, mówimy o człowieku, który wejdzie do historii polski i to należy do narodu. Myślę, że tak będzie, że Lech Kaczyński, jego myśl społeczna, jego myśl o polityce zagranicznej, będą przedmiotem badań już w pewnym oddaleniu od sporów politycznych. Postępowanie poszczególnych osób to kwestia charakteru - stwierdził Kowal.

"Budżet UE? Duże państwa sa skuteczniejsze"

- Nasz budżet może stracić miliardy, ponieważ negocjacje w sprawie budżetu UE na 2011 rok załamały się. Jakie to będzie miało konsekwencje dla Polski? - zapytała Wielowieyska. - Może mieć konsekwencje np. dla inwestycji, szczególnie tych dużych inwestycji, gdzie rachunki i faktury spływają z pewnym opóźnieniem. Działa to w sposób następujący: gdyby nie było porozumienia w sprawie budżetu, to wtedy uważa się, że zaczyna działać prowizorium budżetowe. To oznacza, że w jednym miesiącu nie można wydać więcej niż 1/12 budżetu rocznego, czyli miesięczną część budżetu. W przypadku inwestycji wiadomo, że faktury nie spływają od razu i może być problem z wydawaniem pieniędzy - tłumaczył Kowal.

- Oczywiście za tą sprawą kryje się coś poważniejszego. Coś, o czym w Polsce się mało mówi, czyli pogłębiające się podziały w Unii - mówił eurodeputowany. - Te podziały przebiegają w części na tle finansowym, czyli kraje, które wkładają do budżetu Unii znaczne środki, chcą wydawać mniej. Stąd np. zaplanowany wzrost wydatków na przyszły rok jest kwestionowany przez Niemcy, Wielką Brytanię i duże kraje. Drugi aspekt tej sprawy to czysta polityka powiązana z kwestiami ekonomicznymi, czyli interesy poszczególnych krajów. Trzeba otwarcie mówić o relatywności polityki dużych państw Unii Europejskiej: duże państwa im są większe, tym skuteczniej wykorzystują mechanizmy unijne, które powinny być wspólnotowe i chronić interesy wszystkich państw - podsumował Kowal.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (25)
"Wystąpi pan z PiS?" Kowal: Sfotografowano nas razem i jest wielka sensacja
Zaloguj się
 • swawolny_dyzio

  Oceniono 6 razy 6

  Jedyne co w historii się zapisze to
  -walka o krzesła
  -walka o samolot
  -przeciąganie podpisania traktatu
  -telefony do brata po instrukcje
  -spięcie z Sarkozym na szczycie UE
  -poszukiwanie po całej Polsce bezdomnego, który obraził LK
  -kaczorynki w TVP
  -tournee po Polsce z niby wykładami będącymi w rzeczywistości kampanią prezydencką
  -ciągłe obrażanie się i dąsy
  -dbanie o interesy własnej partii i brata (z góry założenie veta dla ustaw PO-wskiego rządu)

 • ricardo53

  Oceniono 7 razy 5

  Mam w swoim barku kilka "małpeczek" i nie wiem czy nie będę posądzony o kontakty z PiS-em, bowiem jak powszechnie wiadomo "małpeczki" to nierozerwalny atrybut Lecha Kaczyńskiego.

  Na razie mi nikt nie zrobił zdjęcia z tymi "małpeczkami", ale już się wstydzę, że je mam.
  Może KTOŚ mi pomoże co w takiej sytuacji zrobić, by nie wyjść na "kowala" czy też zwykłego młota.

 • uoft1

  Oceniono 5 razy 5

  Pan Kowal powinien przypomnieć Polakom, że PiS jest członkiem frakcji w parlamencie Unii, która może dość mocno zaszkodzić interesom Polski poprzez wstrzymywanie aprobaty budżetu.

 • open123

  Oceniono 6 razy 4

  Wczoraj /przedwczoraj/ widziałam Kowala w dzienniku Polsatowym, bajdurzył - jak zwykle z wielkim zaangażowaniem - po PiSowsku, to jest własciwa dla niego partia.

 • duch1313

  Oceniono 6 razy 4

  Niestety panowie z PISu zachowują się jak panna na wydaniu - chciała by ale boi się . Strach przed samodzielnościa jest paraliżujący , do tego wyborcy będą głosować na ludzi a nie na partię i "tatuś" Rydzyk nie pomoże , same kłopoty ,może lepiej zostać w PISie i dalej lizać du..ę prezesa?

 • oskoloklda

  Oceniono 2 razy 2

  Kowal: "Co zrobię po wyborach samorządowych, to powiem po wyborach samorządowych".
  Jak dla mnie idealna strategia wyborcza.

 • piotr.sko

  Oceniono 2 razy 2

  A niech się pozagryzają. Mam ich w głębokim...

 • niemen2_2

  Oceniono 2 razy 2

  Do ricardo53-chętnie pomogę Ci opróżnić te małpeczki,a spory partyjne pozostawmy politykom.Ja mam ich wszystkich w d...ie.

 • tomasz62

  Oceniono 4 razy 2

  następna gwiazda na firmamencie niebieskim,Polacy maja krótka pamięć -już się boje wyborów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX